بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان

استاد هوشنگ عباسی، پژوهشگر و فعال رسانه ای، شاعر و نویسنده مطرح استان
استاد هوشنگ عباسی، پژوهشگر و فعال رسانه ای، شاعر و نویسنده مطرح استان

دکتر سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان
دکتر سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان

استاد عباس مرادیان گروسی، شاعر، ترانه سرا و گیلان شناس مطرح کشور
استاد عباس مرادیان گروسی، شاعر، ترانه سرا و گیلان شناس مطرح کشور

دکتر کاظم فلاحی، دبیر شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگر و فعال فرهنگی استان
دکتر کاظم فلاحی، دبیر شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگر و فعال فرهنگی استان

حمید بلوری، مدیرعامل اتحادیه ناشران گیلان و مدیر انتشارات بلور
حمید بلوری، مدیرعامل اتحادیه ناشران گیلان و مدیر انتشارات بلور
با حضور جمعی از پژوهشگران گیلانی؛ نشست ویژه گیلانشناسی در نمایشگاه کتاب گیلان برگزار شد/ اختصاص بخش ویژه گیلان شناسی در کتابخانه های عمومی استان به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و با حضور چهره های مطرح فرهنگی استان و استقبال علاقمندان به کتاب و کتابخوانی، نشست ویژه گیلان شناسی در بخش جنبی چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، این نشست فرهنگی عصر روز گذشته (یکشنبه27آبان) و همزمان با چهارمین روز از هفته کتاب با حضور پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ دکتر سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان؛ استاد هوشنگ عباسی، پژوهشگر و فعال رسانه ای، شاعر و نویسنده مطرح استان؛ استاد عباس مرادیان گروسی، شاعر، ترانه سرا و گیلان شناس مطرح کشور؛ دکتر کاظم فلاحی، دبیر شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگر و فعال فرهنگی استان؛ حمید بلوری، مدیرعامل اتحادیه ناشران گیلان و مدیر انتشارات بلور؛ شادی پیروزی، مدیرمسئول انتشارات «فرهنگ ایلیا»؛ زهرا بدن آرا، معاون توسعه کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان، علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و اصحاب رسانه در بخش جنبی چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان برگزار شد.

کرمی: اختصاص بخش ویژه گیلان شناسی در کتابخانه های عمومی استان
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با بیان اینکه مجموعه کتابخانه های عمومی در بحث معرفی ویژگیهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسوم کهن گیلان زمین همکاری بسیار خوبی با پژوهشگران، نویسندگان و فعالین این حوزه دارد از اختصاص بخش ویژه گیلان شناسی در بخش اعظمی از کتابخانه های استان خبرداد. پریسا کرمی همچنین توجه به موضوع استان شناسی را از مهمترین وظایف این مجموعه فرهنگی در استان برشمرد.

استاد هوشنگ عباسی: گیلانی‌ها در رفتار اجتماعی در مقایسه با اقوام دیگر تعامل بیشتری دارند
هوشنگ عباسی نیز در ادامه این نشست با معرفی 3عنوان کتاب از چهره های فرهنگی گیلان بر لزوم معرفی ظرفیت های استان اعم از زبان بومی محلی، فرهنگ و آداب و رسوم برای نسل جوان تاکید و آن را وظیفه ای بر دوش یکایک گیلانیان دانست.
پژوهشگر و فعال رسانه ای، شاعر و نویسنده مطرح استان با بیان اینکه گیلانی‌ها در رفتار اجتماعی در مقایسه با اقوام دیگر تعامل بیشتری دارند گفت: رویدادها و حوادث تاریخی نیز گواه این اندیشه است.
عباسی افزود: نهال‌های فرهنگ گیلان از دانه‌های فرهنگ تناور ایرانی بارور شده است وگیلان گرچه در دورانی به استقلال زیسته اما پیوسته جزو مناطق جدایی‌ناپذیر ایران بوده است. زبان و گویش گیلکی شاخه‌ای از زبان ایرانی و از خانواده زبان‌های شمال غربی ایران است. گیلان حتی پیش از حضور آریایی‌ها در ایران، دارای فرهنگ و تمدن ویژه‌ای بود و آثار و کشفیات باستان‌شناسان در مناطق مختلف گیلان از جمله رودبار، املش و هشتپر موید این نظر است.
وی همچنین افزود: ما به فرهنگ ایرانی افتخار می‌کنیم، اما تلاش می‌کنیم هویت بومی خود را حفظ کنیم و باور داریم از این طریق می‌توانیم در باروری فرهنگ ملی موثر باشیم، بسیاری از باورهای مردم ما منبعث از اسطوره و آیین‌های ملی و باستانی است و تلاش ما برای گردآوری و جمع‌بندی آن هیچ تضاد و تباینی با فرهنگ ملی ندارد، بلکه دریچه تازه‌ای برای شناخت بیشتر پاره‌ای از فرهنگ این سرزمین دیرینه است.

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی: از تجربه کشورهای پیشرو در زمینه حفظ میراث فرهنگ استفاده کنیم
در ادامه این نشست دکتر سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان با اشاره به چگونگی شکل گیری هسته اولیه پژوهشکده گیلان شناسی در استان گفت: این پژوهشکده به عنوان تنها مرکز استان شناسی در کل کشور است که زیر مجموعه وزارت علوم در حال فعالیت بوده و به عنوان مرکزی قابل استناد برای پژوهشگران استان و کشور در گروه های پژوهشی، مردم شناسی، تاریخ تمدن و زبان و ادبیات شکل گرفته است.
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی با ابراز خورسندی از برگزاری نشست های تخصصی در حوزه گیلان، نقش اساتید و چهره های فرهنگی مهمی چون استاد عباس مرادیان گروسی، هوشنگ عباسی و ... را در معرفی ویژگی های بومی محلی این خطه مهم دانست و از ایشان به عنوان سرمایه های بی بدیل گیلان یاد کرد.
موسوی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود با اذعان به اتفاقات مثبت در گردآوری و نشر آثار مربوط به گیلان شناسی در سالهای اخیر، استفاده از تجربه موفق دیگر کشورهای پیشرو در این زمینه را یادآور شد.
وی همچنین افزود برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی نباید منتظر حضور مردم باشیم بلکه باید این فرهنگ را در مدارس آموزش دهیم تا کودکان ما کتابخوان و با فرهنگ بومی محلی آشنا شوند.

استاد مرادیان گروسی؛ نوشتن ابزار عدم فراموشی زبان به عنوان اصلی ترین معیار یک فرهنگ
استاد عباس مرادیان گروسی، شاعر، ترانه سرا و گیلان شناس مطرح کشور نیز در ادامه این نشست با تاکید بر حفظ ریشه های اصیل زبان گیلکی گفت: زبان بومی گیلانی در چند دهه گذشته دچار آسیب های جدی شده و این مسئله نگرانی های عمده ای برای اهالی فرهنگی و دوستداران فرهنگ و ادب گیلان بدنبال داشته است.
مرادیان گروسی با بیان اینکه نوشتن و حفظ آثار تاریخی مکتوب زبان گیلکی مانع از میان رفتن آن خواهد شد خاطرنشان کرد: نوشتن راهی برای جلوگری از فراموشی زبان به عنوان اصلی ترین معیار یک فرهنگ است.

دکتر کاظم فلاحی؛ رشد و ترقی یک ملت تنها از مسیر اقتصاد عبور نمی کند
دکتر کاظم فلاحی، دبیر شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز به عنوان سخنران بعدی این نشست ضمن تشکر از اقدامات ارزشمند مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان در برگزاری نشست های تخصصی با موضوع فرهنگ گیلان از بی توجهی برخی از دستگاه های تاثیرگزار به این موضوع ابراز نگرانی کرد.
دبیر شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه سازوکارهای موثری برای حفاظت از آثار ارزشمند بومی در دسترس متولیان امر قرار ندارد از تجربه خود در بازدید از مراکز فرهنگی دیگر کشورها و جدیت ایشان در این حوزه سخن گفت.
این پژوهشگر و فعال فرهنگی استان با اشاره به اینکه رشد و ترقی یک ملت تنها از مسیر اقتصاد عبور نمی کند، توجه به ریشه های فرهنگی و حفظ آثار برجای مانده از این تمدن کهن را در رشد و توسعه سیاسی، فرهنگ و اجتماعی یک ملت موثر ارزیابی کرد.
 وی افزود: اگر خواهان بلوغ فرهنگی هستیم باید در حفظ آداب و رسوم گذشتگان خود بکوشیم و آن را در قالب مکتوب به آیندگان بشناسانیم و این وظیفه ای سنگین است و به تنهایی از عهده چند دستگاه فرهنگی بر نخواهد آمد.

بلوری؛ هزینه کرد در زمینه های فرهنگی، سرمایه گذاری بدون زیان است
حمید بلوری، مدیرعامل اتحادیه ناشران گیلان و مدیر انتشارات بلور استان گیلان نیز به عنوان آخرین سخنران این نشست ویژه بر ضرورت توجه به اقتصاد نشر در استانها و شهرها تاکید کرد و با بیان اینکه نباید بازار نشر تنها در پایتخت متمرکز باشد از وجود برخی از متولیان نشر در استان همانند انتشارات فرهنگ ایلیا بعنوان یکی از مهمترین مراکز نشر آثار بومی گیلان در کشور یاد کرد و آن را نیازمند توجه بیشتری دانست.
مدیرعامل اتحادیه ناشران گیلان مشکلات پیش آمده در حوزه اقتصادی کشور را در گام نخست متوجه حوزه های فرهنگی و بخصوص بازار نشر کتاب دانست و این حوزه مهم را نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولین امر عنوان کرد. وی درپایان هزینه کرد در زمینه های فرهنگی را سرمایه گذاری بدون زیان ارزیابی کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 1083