بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
در شب عید سعید غدیر و با استقبال چشمگیر عاشقان ولایت و امامت؛ آستان مقدس حضرت سیده فاطمه اخری(س) رشت میزبان برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شد مراسم اختتامیه و تجلیل از27برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان رشت، شب گذشته و با استقبال چشمگیر عاشقان ولایت و امامت در آستان مقدس حضرت سیده فاطمه اخری(س)، خواهر گرانقدر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم تجلیل از 27 برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی (دوشنبه28مرداد) و در شب عید سعید غدیر خم با حضور سردار حسین مصطفی پور، معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان؛ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ کیمیا تنهایی، معاون توسعه مدیریت و منابع  استانداری گیلان؛ فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ سرهنگ کامیار مهدی پور، معاون فرهنگی و هنری سپاه قدس گیلان؛ ضیاء غیوری معاون فرهنگی کانون استان گیلان؛ محسن حامدی، مدیر امور فرهنگی سپاه قدس استان؛ زهرا بدن آرا و مجتبی رمضانی، معاونین امور کتابخانه ها و همکاری ها و اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان، مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، نجمه فکوری و فاطمه اسماعیل پور، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان های بندر انزلی و لنگرود، چهره های فرهنگی و هنری استان، اصحاب رسانه، مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی، اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، برگزیدگان و مشارکت کنندگان در نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در گیلان و جمعی از زائرین و عاشقان ولایت و امامت در آستان مقدس حضرت سیده فاطمه اخری(س)، خواهر گرانقدر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) رشت برگزار شد.

کرمی: رشد41درصدی مشارکت مردم شهرستان رشت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از مشارکت خوب دستگاه های اجرایی در اجرای این جشنواره کتابخوانی در استان بویژه سپاه قدس گیلان، صدا و سیمای مرکز استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه از حضور چشمگیر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان گیلانی در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و رشد 67 درصدی مشارکت جوانان و نوجوانان در این رویداد مهم فرهنگی در گیلان خبر داد
پریسا کرمی با بیان اینکه وجود این علاقمندی می طلبد که برنامه ریزی مناسبی را در تمامی مباحث فرهنگی داشته باشیم، مشارکت 1 میلیون و 364 هزار نفر در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سراسر کشور را نشاندهنده عمق توجه و ارادت مردمان این دیار ولایی به سبک و سیره امامان معصوم(ع) دانست.
وی تصریح کرد: سهم گیلان از این تعداد 40 هزار علاقمند به بحث کتاب و کتابخوانی است که عشق و ارادت خود را به ائمه اطهار(ع) نشان دادند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان ادامه داد: این افتخار نصیب مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی در کنار سایر دستگاه های فرهنگی شده که جشنواره ای را در ذیل نام مبارک امام رضا(ع) برگزار کند و نتیجه آن معرفت افزایی و الهام گرفتن از سیره اهل بیت(ع) باشد.
کرمی ضمن اظهار امیدواری نسبت به رشد شرکت کنندگان در جشنواره کتابخوانی رضوی سال آینده، گفت: حضور گیلانیان کتابخوان و کتاب دوست در جشنواره نهم نسبت به سال گذشته نشان دهنده رشد 31 درصدی و انتخاب 185 برگزیده در این جشنواره مهم است.
وی همچنین با اشاره به برگزاری ویژه برنامه های مختلف فرهنگی در این راستا گفت: برگزاری مسابقه نقاشی، پویش کتابخوان رضوی در بخش بزرگسالان و کودکان، اجرای 90 مسابقه کتابخوانی و 15 مسابقه خانوادگی از اقدامات متنوع کتابخانه های عمومی در این خصوص بود.
وی از رشد 67 درصدی مشارکت جوانان و نوجوانان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و خاطرنشان کرد: وجود این علاقمندی می طلبد که برنامه ریزی مناسبی را در تمامی مباحث فرهنگی داشته باشیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین از رشد 143 درصدی مخاطبان در بخش الکترونیکی جشنواره رضوی خبر داد و گفت: امسال 28 هزار و 433 نفر از گیلانیان به صورت آنلاین در جشنواره شرکت کردند که نشان دهنده اطلاع رسانی مناسب رسانه های مکتوب و مجازی در این حوزه است.
این مسئول فرهنگی سهم شهرستان رشت در جشنواره نهم را چهار هزار و 377 نفر شرکت کننده عنوان کرد و افزود: تعداد شرکت کنندگان شهرستان رشت نسبت به سال گذشته 41 درصد رشد داشته است.

معاون سپاه قدس گیلان: متبرک شدن جشنواره کتابخوانی به نام امام رضا(ع) هوشمندانه است
سردار حسین مصطفی پور نیز در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان رشت، رشد و تعالی جوامع را در گرو کتاب و کتابخوانی دانست و اظهار کرد: اگر می خواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید دانش و آگاهی را به عنوان یک اصل ضروری بپذیریم.
معاون هماهنگ کننده سپاه قدس استان گیلان با اشاره به تاکید بزرگان علمی و دینی بر امر کتاب و مطالعه، افزود: مردم ایران مفتخر به پیروی از یک دین آسمانی برتر و متعالی هستند، زیرا در ابتدای وحی به قلم سوگند می خورد و معجزه پیامبرش قرآن است.
وی با بیان اینکه همه دستگاه های فرهنگی باید به نوبه خودشان از ظرفیت های موجود برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و علم آموزی استفاده کنند، گفت: متبرک شدن جشنواره ملی کتابخوانی به نام امام رضا(ع) یک اقدام هوشمندانه است که می تواند انگیزه خوبی برای شرکت کنندگان ایجاد کند و خیرات و برکات زیادی داشته باشد.
مصطفی پور ایران اسلامی را متعلق به امام رضا(ع) دانست و خاطرنشان کرد: مردم ایران به شیعه بودن و علوی بودن افتخار می کنند و ولایت کلیدواژه نظام مقدس جمهوری اسلامی است، زیرا انقلاب ما بر مبنای تبعیت از ولایت پایه گذاری شده است.
معاون سپاه قدس گیلان با بیان اینکه ایستادگی در برابر همه فشارها و تهدیدات دشمن در طول عمر چهل ساله انقلاب و عبور از گردنه های صعب العبور را مدیون ولایت هستیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار است روی پای خودمان بایستیم و استمرار انقلاب را ببینیم باید گوش به فرمان ولایت امر داشته باشیم.
این سردار سپاه ولایت پذیری را شاخصه منتظر واقعی حضرت ولی عصر(عج) دانست و یادآور شد: اگر امت اسلام به ولایت پذیری کامل نرسد ظهور محقق نخواهد شد، زیرا اسلام به دنبال برقراری عدالت است و عدالت بدون ولایت معنا ندارد.
مصطفی پور با اشاره به انحراف مسلمانان از فرهنگ غدیر و ولایت پذیری امیرالمومنین(ع)، اضافه کرد: اجرای احکام و واجبات اسلامی بدون ولایت پذیری زمینه ساز ظهور نخواهد بود و لذا باید به تاسی از شهدا که تبعیت از ولایت را برای ما ترسیم کردند، ولایتمدار باشیم.

معاون استاندار گیلان: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی سرمایه گذاری فرهنگی است
معاون توسعه مدیریت و منابع  استانداری گیلان نیز، برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را نوعی سرمایه گذاری فرهنگی دانست و اظهار کرد: امیدواریم سال های آینده شاهد رشد صد درصدی شرکت کنندگان در این جشنواره باشیم.
کیمیا تنهایی، اهل بیت(ع) به ویژه حضرت امیرالمومنین علی(ع) را الگوی زندگی فردی و اجتماعی دانست و متذکر شد: متاسفانه آنگونه که شایسته و بایسته است به معرفی شخصیت مولای متقیان در جامعه نپرداخته ایم لذا برگزاری جشنواره های کتابخوانی می تواند زمینه ساز آشنایی جامعه به ویژه نسل جوان با الگوهای ناب باشد.
معاون استاندار گیلان با بیان اینکه افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی موجب رشد آگاهی مردم می شود، خاطرنشان کرد: اگر مردمی کتابخوان و فرهنگی داشته باشیم، توسعه در کشور محقق خواهد شد. همانگونه که در دوران انقلاب و دفاع مقدس با وحدت و همدلی سربلند شدیم، در عرصه فرهنگ نیز می توانیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.
گفتنی است در ادامه این مراسم ضمن تقدیر از22 برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان رشت از 2دستگاه حامی این جشنواره و 3رسانه فعال در امر اطلاع رسانی و پوشش رسانه ای جشنواره نیز تجلیل شد.

تقدیر از برگزیدگان بخش چهارگزینه‌ای نوجوان جشنواره
بر این اساس سجاد پورکنسستانی (14ساله) عضو کتابخانه عمومی امام خامنه‌ای سنگر، حسین آقاجانی مرساء (14ساله) عضو کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا (ص) رشت، سوگند عدل (15ساله) عضو کتابخانه عمومی کودکان باران، فاطمه عباسی (15ساله) عضو کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان ، سیدشروین موسوی پاکدامن (16ساله) عضو کتابخانه عمومی شهید بهشتی خمام و آرزو آذرگشب (17ساله) عضو کتابخانه عمومی میرزاکوچک‌جنگلی رشت در بخش چهارگزینه‌ای نوجوان حائز در یافت لوح تقدیر جشنواره نهم کتابخوانی رضوی شدند.
معرفی برگزیدگان بخش چهارگزینه ای بزرگسالان
همچنین در بخش چهارگزینه ای بزرگسالان این جشنواره نیز گلاره فتاحی‌راد از کتابخانه عمومی میرزاکوچک‌جنگلی رشت، مهدیه خوشکو سیاه‌اسطلخی از کتابخانه عمومی امام علی (ع) خشکبیجار، معین صادقی از کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا (ص) رشت، سپیده کاظمی رودپیشی از کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) رشت، کبری یعقوبی مرکیه از کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا (ص) رشت، طاهره بدن‌آرا شرکت کننده آزاد، زهره داودزاده از کتابخانه عمومی امام موسی‌بن‌جعفر (ع) طرازکوه، زهرا کریمی از کتابخانه عمومی هفت تیر لشت‌نشا، ماهان محمودی از کتابخانه عمومی امام رضا (ع) رشت ،آمنه قربان پور از کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان  و فاطمه غلام‌حسینی از کتابخانه عمومی شهید بهشتی خمام موفق به دریافت لوح یادبود جشنواره شدند.
برگزیدگان بخش خانوادگی جشنواره
در بخش چهارگزینه ای این جشنواره ملی در شهرستان رشت نیز خانواده زهرا زاهد و سیده‌فاطمه مطلق‌زاده از کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان جایزه این بخش را از ازآن خود کردند.
برگزیدگان معرفی کتاب (متنی)
همچنین در بخش معرفی کتاب نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، صدیقه فیضی کتابدار کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا(ص) رشت و حسین وارسته بهدانی از کتابخانه عمومی امام خامنه‌ای سنگر با کسب بیشترین امتیاز، برتر این بخش جشنواره شناخته شدند.
تجلیل از دستگاه ها و رسانه های حامی جشنواره
مراسم تجلیل از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان رشت، پنج برگزیده ویژه نیز داشت. بر اساس اعلام دبیرخانه استانی این جشنواره، سپاه قدس گیلان و صدا و سیمای مرکز استان بعنوان حامی برتر جشنواره و خبرگزاری مهر گیلان، خبرگزاری قرآنی شبستان گیلان و همچنین پایگاه خبری و تحلیلی دیار میرزا به جهت اطلاع رسانی رویدادهای این جشنواره حائز دریافت لوح یادبود نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شدند.