بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
ویدئو
هفته کتاب
ورود


به دعوت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و در یازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان: گپ و گفت شعر طنز با حضور پدر شعر فرانو ایران برگزار شد اکبر اکسیر، پدر شعر فرانو ایران عصر امروز چهارشنبه 27 آبان در سومین روز از یازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان و به دعوت اداره کل کتابخانه های عمومی استان در بخش جانبی این نمایشگاه به اجرای برنامه گپ و گفت شعر طنز پرداخت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان، در ابتدای این برنامه که با حضور جمع کثیری از علاقمندان به شعر و ادب، کتاب دوستان، معاونین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز معاون و مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن شرح کوتاهی از بیوگرافی و زندگینامه اکبر اکسیر از وی بعنوان پدر شعر فرانو ایران یاد کرد و گفت: در استان گیلان فرهیختگان بسیاری همچون اکبر اکسیر داریم که باید ایشان را ارج نهیم و از وجودشان بهره ببریم. امیر محمدپور در پایان قطعاتی از اشعار این شاعر طنز پرداز را برای حضار بازگو کرد.
 نمایشگاه های کتاب بوی شاعر، نویسنده، اصحاب عشق و معرفت را می دهد.
اکبر اکسیر در این نشست با بیان اینکه همیشه از مراسم های جدی گریزان بودم، گفت: با حضور در این نمایشگاه احساس صمیمیت می کنم. وی با اشاره به طنز پردازان بزرگی که گیلان دارد، تصریح کرد: طنز عنصر حقیقت یاب و طنز پرداز هنرمندی است که خرده شیشه دارد.
طنز نویس با پلیدی در جنگ نرم است
اکسیر، طنز نویس را کسی دانست که با پلیدی در جنگ نرم است و ادامه داد: طنز نویس از راه راست منحرف نمی شود و جزء به حق از شجاعت پنهان مانده انسان امروز عقب نمی نشیند.
وی با بیان اینکه، طنز پرداز حرف‌های شما را که نتوانستید بگویید با یک نمک و شیرینی خاص به شما برمی گرداند، اظهار کرد: در واقع طنز پرداز موضوع را از مخاطب می گیرد و به مخاطب بر می گرداند.
اکسیر در ادامه با لبخند به اینکه آنقدر کتاب، نقد و معرفی کرده و سفارش خواندن کتاب را به اطرافیانم دادم که دیگر وقتی نشد خودم کتاب بخوانم، گفت: مدتی است به خاطر معضل کتاب سازی پیشنهاد می دهم که کتاب نخوانید چرا که از نظر من کتاب سازی همان کتاب سوزی است.
وی در ادامه با بیان اینکه طبق آمار گیلان 38 ناشر دارد که ناشران خوبی در حد کشوری در گیلان فعال هستند، بیان کرد: انتشاراتی الیا، سپید رود، کتاب سرا و... تقویم شگفتی فرهنگ گیلان هستند. اکسیر در ادامه طنز را ضد تعریف دانست و افزود: شخصی مثل گل آقا، مرد بسیار نازنینی بود که بازنشستگی او را از پای در آورد.
وی با بیان اینکه یک طنز پرداز مثل بزرگان دین، هدایت و ارشاد را وظیفه خود می داند و اگر نتواند کاری از پیش ببرد لال می ماند و منتظر ظهور لبخند می‌شود، ادامه داد: این روزها با ورود گوشی های لمسی و تکنولوژی‌های روز همگی بدون توجه به مطالب سریع از روی یک موضوع می گذرند، با این حال باید از فعل خواندن بگذریم و به فعل دیدن برسیم.
هرگز شعرهای فله ای نگفته ام
اکسیر با تاکید بر اینکه باید الهه شعر به سراغم بیاید تا بتوانم شعری برای انتشار آماده کنم، افزود: هرگز شعرهای فله ای نگفته ام. وی بیان کرد: شعر باید در ذهن شاعر نقش ببندد و آماده شود و در خود حرفی برای گفتن داشته باشد. اکسیر در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر در تدارک گزینه اشعارم هستیم که بتوانم گزیده شش کتابم را در یک کتاب داشته باشم. 
وی با اشاره به اینکه وقتی شعر فرانو را که شعری ساده با ویژگی‌هایی از قبیل کوتاهی، ایجاز، طنز نهان و با استفاده از واژه های معمول است، معرفی کردم، گفت: شعر فرانو با سادگی و روانی از محیط زیست و میراث فرهنگی و مصائب انسان امروز می گوید.
اکسیر، خاطر نشان کرد: شعر فرانو با پرهیز از عاشقانه ‌لوس می تواند با لحنی معصومانه و طنز آلود به معضلات اجتماعی بپردازد و در جذب مخاطب موفق باشد.
وی با بیان اینکه ما به دور از زمختی هم می توانیم از زیر پای خود سوژه‌های انسانی داشته باشیم، گفت: مردم ما درخت را بیشتر از کتاب دوست دارند پس محیط زیست می‌تواند همیشه بین نوشته ها و شعرهای ما باشد.
در ادامه اکبر اکسیر ضمن قدردانی از دعوت خود از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان به نمایشگاه کتاب گیلان، این محفل را بسیار گرم و دلپذیر برای خود عنوان و از مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بدلیل نگاه عملی به مقوله فرهنگ قدرانی کرد. این شاعر طنز پرداز آستارایی در ادامه با بیان ویژگیهای شعر فرانو اظهار داشت:«فرانو» نامی است بر نوعی از شعر امروز که از دهه‌ی 80 با اولین کتابم به نام «بفرمایید بنشینید صندلی عزیز» به جامعه‌ی ادبی پیشنهاد شده است.
پدر شعر فرانو ایران در ادامه خاطرنشان کرد: «فرانو» سبک و مکتبی در شعر نیست؛ درواقع، سبک با توجه به تحولات اجتماعی و فرهنگی و در گذر زمان می‌تواند اتفاق بیافتد؛ هرچند «فرانو» از این دایره بیرون نیست؛ اما من آن را به عنوان سبک نمی‌دانم.
وی در تبیین ضرورت و تحقق شعری به نام «فرانو»، به بازخوانی اتفاق‌های شعری در دهه‌ی‌ 70 پرداخت و از آن‌ها به عنوان جنبش و تحولی اساسی یاد کرد که توسط شاعرانی جسور در حوزه‌ی زبان رقم خورد.
اکسیر عنوان کرد: شعر فارسی بعد از چندین دهه در سال‌های دهه‌ی 70 به شگفتی خاصی می‌رسد که مؤلفه‌های شعر امروز جهان را در خود دارد. شعر در آن دهه دارای مؤلفه‌هایی چون چندصدایی، تکثر، جزیی‌نگری و عینیت است و به اعتقاد من، این دهه، دهه‌ی ملی شعر فارسی است و از آن به عنوان پایان سلطه‌ی شعر فاخر معاصر می‌توان یاد کرد و من که در این دهه تمام جریان‌های ادبی را زیر نظر داشتم، همواره علاقه‌مند بودم نوعی شعر اتفاق بیافتد که در سبد مطالعه روزانه‌ی مردم باشد؛ از این‌رو با الهام از برخی آموزه‌های شعر دهه‌ی 70، در پی طرح‌ریزی شعر مطلوب خویش بوده‌ام و این‌گونه «فرانو» اتفاق می‌افتد.
وی در ادامه قطعاتی از اشعار خود را از «کتاب بفرمایید بنشینید صندلی عزیز»، مجموعه شعر «زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند»، مجموعه‌ی شعر «پسته لال سکوت دندان‌شکن است»، «ملخ‌های حاصلخیز»، «مالاریا» و «ماکو تا اوناشیم»را به شیوه و بیانی خاص خود برای حضار قرائت کرد که بارها از سوی حضار مورد تشویق قرار گرفت.  در اثنای گپ و گفت شعر طنز، مسابقه شعرطنز از گفته های اکبر اکسیر نیز برگزار شد که به پنج نفر از برندگان این مسابقه هدایایی اهدا شد.
در پایان این برنامه امیر محمدپور با اهدای لوح تقدیر هفته تکریم مقام کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی از خدمات ارزنده و حضور اکبر اکسیر در یازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان قدردانی کرد.
گفتنی است پس از این برنامه اکبر اکسیر به همراه همسرش ملیحه رزمی در غرفه اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان حضور یافت و به سوالات خبرنگاران و اصحاب رسانه پاسخ گفت و همچنین تعدادی از آثار خود را به امیر محمدپور اهدا کرد.
اکبر اکسیردر چهارم اسفند1332در محله آبروان شهرستان مرزی آستارا متولدشد.دوران دبستان و دبیرستان را در آستارا و دوره کاردانی و کارشناسی ادبیات را در رشت به پایان رساند.دبیر ادبیات دبیرستانهای آستارا شد.در سال 1357 با ملیحه نظمی ازدواج نمود که حاصل آن دو پسر به نام های عرفان و ایثار می باشد . بازنشسته آموزش وپرورش آستارا و در حال حاضر همراه با طراحی آرم وگرافیک به شعر و نقد شعر مشغول است.
شعر را از سال 1347 شروع نمود و انواع قالب ها شعر را ادامه داده است .در سال 1361 اولین مجموعه شعرش به نام "درسوگ سپیداران" توسط انتشارات امیرکبیر (11هزارنسخه) چاپ و منتشر نمود که شامل شعرهای قبل و بعد از انقلاب می باشد.در طول مدت شعر و شاعری نقد شعر را با فعالیت های هنری در زمینه گرافیک ادامه داد.
 [PageVisit]