فهرست

شهرستان بندر انزلی

همزمان با مراسم رونمایی کتاب «باستان شناسی گیلان» در منطقه آزاد انزلی؛ نشست کتاب خوان فرهیختگان گیلان برگزار شد با همکاری مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان سازمان منطقه آزاد انزلی، نشست رونمایی کتاب«باستان شناسی گیلان؛ از آستارا تا هوسم» نوشته ولی جهانی و نشست کتاب خوان فرهیختگان گیلان با معرفی4 عنوان کتاب در سالن اجتماعات ونوس منطقه آزاد انزلی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، به مناسبت گرامیداشت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و با همکاری مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و سازمان منطقه آزاد انزلی نشست رونمایی کتاب«باستانشناسی گیلان؛ از آستارا تا هوسم» نوشته ولی جهانی و نشست کتاب خوان فرهیختگان گیلان با معرفی4 عنوان کتاب با حضور سید حجت مهدوی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلانشناسی دانشگاه گیلان؛ علی امیری، معاون مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان؛ نجمه فکوری سنگاچین، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی و سیامک حیدری، سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان در سالن اجتماعات ونوس فاز تجاری منطقه آزاد انزلی برگزار شد.
جهانی: غارهای دربند گیلان نخستین سکونتگاه بشر اولیه در ایران هستند
نویسنده کتاب «باستانشناسی گیلان؛ از آستارا تا هوسم» در این مراسم رونمایی این کتاب که با استقبال خوب دوستداران کتاب و کتابخوانی و علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و هنر گیلان مواجه شد با اشاره به سابقه فعالیت خود در ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از سال۷۴ به خلاء نبود اطلاعات کافی و دقیق از کاوشهای باستانشناسی در استان گیلان اشاره کرد.
ولی جهانی با اشاره به بازدیدهای خود از مناطق تاریخی استان همچون دیلمان، آقاولر، حیران و...، افزود: کتاب «باستانشناسی گیلان؛ از آستارا تا هوسم» جمعبندی کاوشهای باستانشناسی و حفاریهای انجام شده در استان تا سال ۹۳ است.
معاون میراث فرهنگی ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، با بیان اینکه کاوشهای باستانشناسی استان به ۱۲۰ سال قبل و حضور روسها در شمال کشور برمیگردد، گفت: اشیای به دست آمده از دل این کاوشها به فرانسه برده و از آنها در سمینار عصر آهن ایران و ساحل جنوبی دریای خزر استفاده شد.
جهانی، با بیان اینکه اشیای مذکور همچنان در فرانسه هستند و از آنها محافظت میشود، تصریح کرد: دستاوردهای این کاوشهای باستانشناسی نشاندهنده تاریخ و قدمت منطقه گیلان است که تاکنون به صورت کتاب تدوین نشده است.
وی از جمله کاوشهای باستانشناسی انجام گرفته در گیلان را درباره غارهای دربند دانست که بیش از ۲۳۰ هزار سال قدمت دارد و خاطرنشان کرد: اکثر کتابهای موجود در حوزه کاوشهای باستانشناسی استان از سال ۱۳۴۰ به بعد است.
معاون میراث فرهنگی گیلان، با بیان اینکه غارهای دربند گیلان در کاوشها و بررسیها و آزمایشهای انجام شده به عنوان نخستین سکونتگاه بشر اولیه در ایران معرفی شدند، اضافه کرد: متاسفانه در هیچ کجای کتب و منابع موجود در استان نامی از غارهای دربند برده نشده است.
جهانی، با اشاره به شناسایی بیش از ۱۰۰ غار باستانی در گیلان، یادآور شد: قدمت این غارها که در رودبار و ارتفاعات سیاهکل وجود دارند، ۱۰۰ هزار سال است.
این نویسنده و پژوهشگر گیلانی با بیان اینکه کتاب «باستانشناسی گیلان؛ از آستارا تا هوسم» در ۹۵۳ صفحه چاپ و منتشر شده است، گفت: برای تدوین این کتاب از کلیه آثار تاریخی استان از آستارا تا رودسر بازدید کردم و کلیه مکانها و منابع و مستندات، علمی و بهروز است و دستگاهها میتوانند بهرهبرداری لازم را از کتاب مذکور داشته باشند.
موسوی: مردمنگاری در ایران بیشتر جنبه مونوگرافی دارد

سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلانشناسی دانشگاه گیلان نیز در این نشست، با بیان اینکه برای شناخت یک فرهنگ باید جزئیترین ویژگیهای آن فرهنگ را بشناسیم، اظهار کرد: مردمشناسی نیازمند کشف روابط انسان با محیط پیرامونش اعم از طبیعت و حیوانات و جغرافیا و... است.
وی مردمشناسی، دانش بومی و فرهنگ و سنن شفاهی را مخزن تجربه بشر دانست و تصریح کرد: مردمنگاری در ایران کمتر وارد حوزههای فرهنگی و نهادهای اجتماعی شده است و بیشتر جنبه مونوگرافی دارد.
رئیس پژوهشکده گیلانشناسی، با بیان اینکه تاریخ تنها یک رویداد سپری شده در گذشته نیست، گفت: در دل گذشته گنجهای بزرگی نهفته است و مردمشناسی میتواند در برنامهریزیهای فرهنگی و اجتماعی موثر باشد.
مهدوی: ترویج فرهنگ کتابخوانی به شکل جزیره ای امکانپذیر نیست
سید حجت مهدوی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست، برگزاری برنامههای فرهنگی با محوریت معرفی کتاب های فاخر را موجب افزایش سطح آگاهی جامعه دانست و اظهار کرد: نباید در حوزههای فرهنگی به ویژه ترویج کتاب و کتابخوانی جزیرهای عمل کنیم.
وی یکی از جنبههای ترویج کتابخوانی و کتابخوانان را استفاده از فضای مجازی دانست و متذکر شد: گیلان استانی با سابقه فرهنگی و تاریخی است و افرادی که از کشورهای همسایه به این منطقه میآیند، نباید تنها ویژگیهای تجاری و طبیعی و تنوع غذایی را ببینند لذا به دنبال راهاندازی گذرگاه فرهنگی در منطقه آزاد انزلی هستیم تا همگان با تمدن و فرهنگ و تاریخ این خطه آشنا شوند.
گفتنی است در ادامه این نشست علی امیری، معاون مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان و سیامک حیدری، سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان به معرفی آخرین کتاب های خوانده شده خود پرداختند.