فهرست

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب

با كتابداران

با شیوع کرونا و آغاز روزهای دلتنگی؛

کتابداران رشت تلفنی از حال اعضای سالمند باخبر شدند

با شیوع دوباره بیماری کرونا که منجر به خانه نشینی جمعی از اعضای سالمند و بازنشسته کتابخانه های عمومی شده، کتابداران کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت در اقدامی ارزشمند ضمن برقراری تماس تلفنی با اعضای سالمند این کتابخانه جویای حال آنان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، انگار همین دیروز بود که شور و شوق کتابخوانی در قدیمی ترین پارک شهر رشت موج می زد و کودکان، سالمندان، بانوان، دانشجویان و ... با خاطری آسوده پای در کتابخانه می گذاشتند و با سلام هایی از جنس علاقه، به مشاور امینِ ایستاده در پشت پیشخوان، لحظه هایی دوست داشتنی  برای خود رقم می زند و سپری می کردند.
اما کرونا که آمد ورق برگشت. توصیه های متخصصین در حوزه بهداشت خبر از تعطیلی، عدم تجمع در مکان های سرپوشیده مانند کتابخانه ها و مراکز فرهنگی و ماندن در خانه می داد. آخر چرا کتابخانه، مگر می شود که کتابخانه و کتاب هایش را تنها و به حال خود گذاشت و یار مهربان را از کتابخوان دریغ کرد، البته که نه!
کتابخانه ها تنها دیگر مکانی برای آمدن، گرفتن کتاب و رفتن نیستند. عضو خود را متعلق به کتابخانه می داند، الفتی بین کتابدار و کتابخوان برقرار شده و سال ها رفتن و آمدن به این محیط تنها برای مطالعه کتاب ها نیست بلکه دیدار با کتابدار و استفاده از نظر و تجربه او نیز حائز اهمیت است.
اما امروز سالمندان عضو کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) یا همان سبزه میدان قدیمی رشت، کتابخانه ای که مکانی برای گذران اوقات، حضور در برنامه های مختلف فرهنگی نظیر معرفی کتاب، نشست های کتاب خوان و جلسات مطالعاتی این عزیزان بوده، به دلیل توصیه های بهداشتی کمتر به این مکان می آیند و این موضوع زمینه دلتنگی کتابداران این کتابخانه را فراهم آورده است.
حضور کمترِ اعضای سالمند کتابخانه عمومی سبزه میدان رشت و دلتنگی های کتابداران این کتابخانه، اجازه دوری بیشتر و بی خبری از آن ها را نداد و کتابداران این بار از طریق تماس تلفنی با سالمندان عضو کتابخانه، جویای حال این عزیزان شدند.
کاری ارزشمند که خوشحالی اعضای سالمند کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت را در پی داشت و گاه این تماس دقایق بسیاری به طول انجامید.
ارسال منابع درخواستی این اعضا به درب منازل و تمدید عضویت و امانت کتاب به صورت تلفنی از دیگر اقدامات ارزشمند کتابداران در این روزها است که آزمونی برای اثبات مهر و دوستی ها است.