بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
ویدئو
هفته کتاب
ورود


در فضایی صمیمی در کتابخانه عمومی امام رضا(ع) شهر رشت: چهل و هفتمین نشست کتاب خوان برگزار شد به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، چهل و هفتمین دور از سلسله نشست‌های «کتا‍‌ب‌خوان» پیش از ظهر امروز پنج شنبه، پنجم شهریور ماه در کتابخانه عمومی امام رضا(ع) شهر رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان، دومین نشست کتابخوان استان و چهل و هفتمین نشست کتاب خوان کشور از سلسله نشست‌های طرح ملی«کتا‍‌ب‌خوان» با حضور مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، کتابداران، کتابخوانان، مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان رشت و اصحاب رسانه در رشت برگزار شد.
در این نشست 9نفر از کتابخوانان کتابهای خود را ارائه دادند که در ذیل به شرح آنها می پردازیم:
1) زهرا اکبرزاده، از اعضای فعال کتابخانه های عمومی رشت کتاب سیری در زندگی تالش ها اثر اسماعیل بخشی زاده آلیانی را معرفی کرد. در ابتدای این کتاب نویسندگان و بزرگانی در مورد قوم تالش مطالبی نوشته اند که نوسینده اثر به آن ها اشاره و در مورد موقعیت جغرافیایی ، زندگی ،زبان بناهای کهن و امکان مقدس مطالب جالبی ارائه شده است.
2) فرزانه ایمانی، مسئول کتابخانه عمومی امام رضا(ع) شهر رشت. کتاب هفت عادت خانواده کامروا، (مولف:استفان. آر. کاوی) در این کتاب می خوانیم«خانواده های خوب و حتی خانواده های عالی در نود درصد موارد، از مسیر اصلی خود خارج می شوند. چاره کار آنها این است که مقصد خود را بیابند، بدانند که هدفشان چیست و سیر اصلی کدام است و در هر فرصتی مسیرشان را تصحیح کنند. نویسنده معتقد است که توانایی از سر گرفتن، عذرخواهی و شروع مجدد ارتباطات خانوادگی به ما نیز نیرو خواهد بخشید و تحت هر شرایطی، هر اندازه که مشکلات، مسایل و موانع در پیش رو دارید، بازهم در حرکت به سوی هدفتان امید زیادی هست و چاره کار، داشتن یک مقصد، یک برنامه ریزی دقیق و یک راهنماست.تمرین اصل احترام و مهارت گوش کردن دلسوزانه و واقعی به صحبت های دیگران، در هر مرحله ای از زندگی، از عادات مردمان کامرواست.هفت عادت، بر پایه اصول جهانی بودن، بی زمان بودن و گواه خود بودن بنا شده است که در علم ارتباطات درست به اندازه قانون جاذبه در فیزیک واقعیت دارند، آنها مجموعه ای از عادات رفتاری هستند با الگوهای تثبیت شده تفکر و رفتارند که همه خانواده های موفق به طور مشترک دارند.
 
3)پریسا بیگی، کتابدار کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، کتاب مرا تربیت کن، نویسنده: محبوبه زارع. در قسمتهایی از این کتاب می خوانیم« بابا ومامان مهربان مرا از خدا درخواست کنید . من اسم خوب میخواهم. از همان لحظه تولد مرا با خدا آشنا کن قرآن را با گوشت و خون من بیامیزید.مرا با سختی ها آشنا کنید. مرا باتوجه به استعداد و علاقه ام اهل علم بار بیاورید.بهترین ارث را برایم بگذارید در مورد نماز سخت گیر باشید. در ازدواج کمکم کنید برایم دعا کنید»
 
4)معصومه پتکی، کتابدار کتابخانه عمومی خاتم الانبیا(ص) رشت، کتاب دستور زبان عشق، اثر جاویدان قیصر امین پور. قیصر امین پور در سال ۱۳۵۸، از جمله شاعرانی بود که در شکل‌گیری و استمرار فعالیت‌های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۶۶ تأثیر گزار بود. وی طی این دوران مسئولیت صفحه شعر ِ هفته‌نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را در سال ۶۳ منتشر کرد. اولین مجموعه او «در کوچه آفتاب» دفتری از رباعی و دوبیتی بود و به دنبال آن «تنفس صبح» تعدادی از غزلها و شعرهای سپید او را در بر می‌گرفت. امین پور هیچگاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد. قسمتی از اشعار وی در کتاب دستور زبان عشق بدین مضمون است« قطار می رود
تو می روی
تمام ایستگاه می رود
و من چقدر ساده ام
که سال های سال
در انتظار تو
کنار این قطار رفته ایستاده ام
وهمچنان
به نرده های ایستگاه رفته
تکیه داده ام!
5)منصور جعفری، از اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، کتاب تبریز مه آلود، نوشته سعید اردوبادی. این کتاب به وقایعی اشاره می کند که در آذربایجان در زمان مشروطه اتفاق افتاده است در واقع تصویری از اقدامات ستارخان و باقر خان را به خواننده ارائه می دهد
6) فاطمه خوشبین، عضو کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، کتاب آخرین راز شاد زیستن، اثر اندرو متیوس. در این کتاب می خوانیم چرا به مصیبت نیاز داریم چه وقت دست به دعا برمی داریم خیلی چیزها در کنار ما هستند که از کنارشان ساده می گذریم و زمانی که خود دچار مشکل می شویم می خواهیم از هم پاشیدگی ها جلوگیری کنیم. در قسمتهایی از این کتاب آمده است« در زندگی مشکلات مثل تلنگری ما را به خود می آورد که تغییر کنیم درس بگیریم. به دنیا نیامده ایم که مجازات شویم آمده ایم که به کمال برسیم
با تغییرات در خود موقعیت خود را تغییر می دهیم آنچه که فک می کنید نمی توانید تغییر دهید را تغییر دهید و صادق باشید مثلا کسی را که از او متنفر هستید صادقانه ببخشید. مکان خود را تغییر ندهید چیزی عوض نمی شود باید خود را تغییر داد.»
  
7) زینب سرشاد شادمان، مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان، کتاب شما که غریبه نیستید، نوشته هوشنگ مرادی کرمانی. کتاب برگزیده سال 2006 از سوی کتاب‌خانه‌ی بین‌المللی مونیخ آلمان. احتمالا همه کتابخوانها با هوشنگ مرادی کرمانی و نثر زیبا و دلچسبش آشنا هستند. "شما که غریبه نیستید" نویسنده خاطرات دوران کودکی پر فراز و نشیب اما جالب و خواندنی خود رو بازگو کرده. این خاطره ها گاهی شیطنتهاییه که از خنده رودبرت می کنه گاهی هم مظلومیتهای بچه ی تنهایی که اشک رو تو چشمها جمع میکنه. شما که غریبه نیستید سال 84 به بازار کتاب راه یافت و تو این مدت تا به حال 16 بار چاپ شده که نشان دهنده اقبال بالای علاقه‌مندان به این کتاب بوده.
 
8) حمیرا یعقوبی، مسئول کتابخانه عمومی خاتم الانبیا(ص) رشت، کتاب برباد رفته نوشته: مارگارت میچل. "بر باد رفته" اولین و تنها رمان مارگارت میچل است. خبرنگار جوان و مشهوری که بر بسیاری از همکاران مرد خود برتری داشت. کسی که در اوج شهرت برای اینکه وقت بیشتری را در خانه و برای همسرش صرف کند، خبرنگاری را رها کرد و خانه نشین شد. بر باد رفته ماحصل سالهای خانه نشینی خانم میچل است. این رمان در مدت زمان اندکی چندین بار به چاپ رسید و با اقبال زیادی روربرو شد. ولی خانم میچل مدت اندکی پس از شهرت دوباره ، در اثر تصادف با اتومبیل جان خود را از دست داد.داستان درباره دختر زیبایی به اسم اسکارلت هست که زندگیش و عشقش با جنگ پیوند میخورد.
9)مهین دوست دار فشتکه، کتابدار کتابخانه عمومی روستایی روستای طرازکوه رشت، کتاب هیچ راهی دور نیست، اثر ریچارد باخ. هیچ راهی دور نیست کتابی استثنایی از نویسنده جاناتان مرغ دریایی ریچارد باخ ترجمه دل آرا قهرمان تصویرگر رون وگان انتشارات بهجت چاپ دهم 1386.کتابی استثنایی که ارزش حداقل یک بار مطالعه کردن را دارد. در اینجا قسمتی از این کتاب را می خوانیم«"ری" عزیزم، متشکرم که مرا به جشن تولد دعوت کردی. خانه تو هزاران فرسنگ از خانه من فاصله دارد و من تنها برای بهترین دلیل سفر می کنم. جشنی که به مناسبت تولد "ری" برگزار می شود و من مشتاقم که نزد تو باشم. من سفر را در قلب مرغ عشقی آغاز کردم که من و تو سالها قبل با او ملاقات کرده بودیم.
سلسله نشست‌های «کتا‍‌ب‌خوان» به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شود و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان به کتابخوانی، به معرفی کتاب‌های موردنظر خود می‌پردازند.
جانعلی پور: ثمره طرح ملی نشست کتاب خوان، الفت، وحدت و همدلی علاقمندان و متولیان کتاب است
مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در پایان این نشست ضمن تشکر از عوامل دخیل در برگزاری سلسله نشستهای کتاب خوان در استان گیلان، کیفیت و نحوه برگزاری این نشست ها در گیلان را خوب و محتوایی ارزیابی کرد. اسماعیل جانعلی پور با اشاره به برگزاری سلسله نشستهای کتاب خوان در سراسر کشور، از اعلام آمادگی بیش از700 شهر برای میزبانی این نشستها خبرداد و این طرح را منشا تحولی بنیادین در ترویج فرهنگ مطالعه در کشور دانست.
وی با تاکید بر برگزاری این نشستها بصورت کیفی، پرهیز از پرداختن به کمیت برگزاری نشست کتاب خوان را از آسیب های آن دانست و تلاش دست اندرکاران برگزاری این نشستها در نهاد کتابخانه های عمومی کشور را در برگزاری هرچه ساده تر آن عنوان کرد. جانعلی پور نگاه امروز مدیران نهاد کتابخانه های عمومی را پرهیز از آمار سازی و به سمت کیفی سازی امور دانست و خاطر نشان کرد: نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه ترویجی فرهنگ مطالعه اقدامات عملی بسیار خوبی در دست اجرا دارد.
مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نشست کتاب خوان را یکی از برنامه های ابتکاری نهاد کتابخانه ها در ترویج فرهنگ مطالعه و ثمره آن را الفت، وحدت و همدلی ایجاد شده در میان دوست داران کتاب و متولیان امر کتاب خوانی در کشور عنوان کرد.
اسماعیل جانعلی پور همچنین از برگزاری محتوایی و موضوعی نشست کتاب خوان برای کودکان، طلاب، دانشجویان و سایر اقشار جامعه در آینده خبرداد.
محمدپور: نشست کتاب خوان فرصتی است برای معرفی کتاب در فضایی صمیمی
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در پایان این نشست ضمن قدردانی از همراهی و همدلی کلیه کسانی که در جهت رشد و ترویج فرهنگ مطالعه در استان گیلان تلاش می کنند، برگزاری سلسله نشستهای کتاب خوان را فرصتی برای معرفی کتاب در فضایی صمیمانه و بدون تشریفات عنوان کرد.
در پایان این نشست از ارائه دهندگان چهل و هفتمین نشست کتاب خوان استان گیلان با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.
گفتنی است نشست بعدی کتاب خوان در استان گیلان هفدهم شهریور ماه امسال در شهرستان رشت برگزار خواهد شد.
 [PageVisit]