بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
we

wef

wef

we

rg
به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا؛ جشنواره نوروز با کتاب در آستارا برگزار شد جشنواره نوروز با کتاب با حضور گردشگران و شهروندان و با معرفی کتاب و احیای آئین های نوروزی در باغ ملی آستارا برگزار شد.
به گزارش  روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این جشنواره شهرستانی که به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا و با حضور یونس رنجکش؛ فرماندار شهرستان آستارا، شهردار، مسئولین ادارات و شهروندان این شهرستان و نیز جمعی از گردشگران برگزار شد، کتاب تحلیلی و پژوهشی 'نوروز در دو سوی آستارا رود' اثر آرمین حیدریان مشتمل بر آئین ها، باورها و اشعار نوروزی تالشان ایران و جمهوری آذربایجان معرفی شد.
نقالی بخش رستم و سهراب شاهنامه توسط منصور سفیدگ، برپایی نمایشگاه هفت سین کتاب و مسابقه کتاب خوانی و نقاشی از بخش های مختلف این جشنواره بود.
رنجکش: مردم آستارا از دیرباز به کتاب و مطالعه علاقمند هستند
فرماندار آستارا در این جشنواره گفت: مردم آستارا از دیرباز به کتاب و مطالعه علاقمند هستند و تاسیس نخستین کتابخانه گیلان در این شهرستان گواه روشن این ادعاست.
یونس رنجکش اظهار داشت: در ایام نوروز در کنار ایجاد نشاط اجتماعی باید به تقویت فرهنگ مطالعه کمک کرد و برگزاری همایش ها و جشنواره ها گام مهمی در احیای جایگاه کتاب است.
وی با اشاره به اینکه گردشگران علاوه بر ظرفیت های اقتصادی باید با فرهنگ آستارا نیز آشنا شوند، افزود: توجه به زیرساخت‌ها و توسعه فضاهای فیزیکی و کتابخانه ها برعهده دولت است و پاسخگویی به این مطالبات نیازمند مشارکت های عمومی است.
درخواست عباس زاده از مسئولان شهرستان جهت گسترش مراکز کتابخوانی
آرزو عباس زاده سرپرست اداره کتابخانه های عمومی آستارا نیز در این آئین گفت: اهمیت به کتاب و کتابخوانی موجب توسعه فرهنگی و ترویج مطالعه در جامعه می شود.
وی از مسئولان و مدیران فرهنگی و اجتماعی آستارا خواست به گسترش و ایجاد مراکز کتابخوانی و کتابخانه های عمومی توجه ویژه داشته باشند.
داریوش ملک زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا نیز در ادامه این آیین گفت: تقویم جشنواره های فرهنگی در شهرستان آستارا تدوین شده است و هر ماه، یک جشنواره نظیر گل گاو زبان، آش دوغ و بلال حیران برگزار خواهد شد.
وی افزود: غذاهای محلی آستارا نقش عمده ای در جذب گردشگر دارند و چهار غذای لونگی، باسترما، بورانی پلو و چغرتما فرایند ثبت در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را طی می کنند و امیدواریم با ثبت آنها، ظرفیت آستارا در گردشگری غذا تقویت شود.
چهار کتابخانه شهرستان آستارا یک هزار و 500 مترمربع مساحت و 2 هزار نفر عضو فعال دارد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان با میزبانی چند میلیون مسافر در سال و تردد بیش از 800 هزار گردشگر داخلی و خارجی از مرز آن، جزو 20 شهر گردشگرپذیر کشور است.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 647