بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در ماسال عنوان کرد: جشنواره اهدای کتاب در اسفند ماه سال جاری برگزار می شود مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ماسال از برگزاری جشنواره اهدای کتاب در اسفند ماه سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: این جشنواره ملی از اسفندماه سال جاری با حضور مسئولین و عموم مردم در کتابخانه ها و اهدای کتاب به این محیط فرهنگی آغاز خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ماسال پیش از ظهر امروز دوشنبه(30دی) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ وحید پورحضرت، فرماندار شهرستان ماسال؛ حجت الاسلام سید هادی موسوی، امام جمعه ماسال؛ راشد جهانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان؛ حسین شهید زاده، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ماسال، سرهنگ ارهام عفت دوست، فرماندهی انتظامی این شهرستان؛ جمشید دولتی، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان ماسال؛ جعفر صفری اولم ، معاون فرماندار ماسال، نمایندگان شهرداران ماسال و شاندرمن، اعضای شوراهای اسلامی این شهرستان، اعضای انجمن، مسئولین کتابخانه های عمومی و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری ماسال برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست ضمن اشاره به جایگاه بالای انجمن شهرستان ها در حل و رسیدگی به مسائل و رویدادهای جاری در حوزه فرهنگی مطالعه و کتابخانه ها، شهرداری ها را به عنوان اصلی ترین همراه مجموعه کتابخانه ها در گسترش فرهنگ مطالعه دانست و با اشاره به کم مهری برخی از شهرداری‌های گیلان نسبت به اختصاص سهم نیم درصدی کتابخانه‌ها، اظهار کرد: با همکاری شهرداری‌ها می‌توانیم اقدام به برگزاری برنامه های فرهنگی متنوع برای عموم مردم، مناسب‌سازی و شاداب‌سازی فضای کتابخانه ها و نیز تبلیغات موثر در فضاهای شهری کنیم.
پریسا کرمی نصب تابلوهای راهنمای کتابخانه‌ها، احداث المان کتاب و کتابخوانی در میادین و رنگ‌آمیزی، تعمیرات و محوطه‌سازی کتابخانه را از دیگر خدمات شهرداری برای ترویج فرهنگ مطالعه دانست و افزود: هدف نهاد کتابخانه‌های عمومی ارتقای سطح دانش و آگاهی مخاطبان است و لذا فعالیت‌های شهرداری‌ها راهگشای این مهم است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره اقدامات متنوع کتابخانه های عمومی امروزی، به برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان در کتابخانه‌ها اعم از سواد رسانه‌ای، سواد مالی و حقوق شهروندی، اضافه کرد:‌ جامعه آگاه عاری از آفات و آسیب‌های اجتماعی است و به آینده امید دارد.
کرمی از شهرداری‌ها خواست فضای کتابخانه‌ای درخور شان مخاطبان فراهم کنند و گفت: امروزه کتابخانه‌های عمومی به یک فضای فرهنگی تبدیل شده‌اند و می‌توانند در حوزه فرهنگی به مدیریت شهری نیز کمک کنند.
وی ماسال را جزو ۱۰ شهرستان برتر استان در شاخص‌های عضو و امانت دانست و ادامه داد: آثار تخریبی بی توجهی به مباحث فرهنگی سریعا قابل مشاهده نیست و سال‌های آینده تبعات آن را می‌بینیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با تاکید بر لزوم ایجاد بخش کودک در فضای کتابخانه‌ای، تصریح کرد:‌ اگر امروز کودک کتابخوان تربیت کنیم، دیگر نگران جامعه کتابخوان فردا نخواهیم بود، زیرا کودک کتابخوان نوآور، خلاق و ایده‌پرداز می‌شود و آینده‌ای زیبا برای خود و جامعه طراحی می‌کند.
کرمی از برگزاری جشنواره اهدای کتاب در اسفند ماه سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: این جشنواره ملی از اسفندماه سال جاری با حضور مسئولین و عموم مردم در کتابخانه ها و اهدای کتاب به این محیط فرهنگی آغاز خواهد شد.
وی سرانه فضای کتابخانه‌ای در شهرستان ماسال را ۹۸۰ مترمربع دانست و یادآور شد: ماسال رتبه چهارم استان در شاخص فضا را دارد و در اجرای فعالیت‌های فرهنگی جزو ۱۰ شهرستان برتر استان است.
پورحضرت : برگزاری نشست کتاب خوان مدیران با جدیت دنبال شود
وحید پورحضرت، فرماندار ماسال نیز با تاکید بر لزوم ترویج و بسط فرهنگ کتاب و کتابخوانی، اضافه کرد: توجه اسلام و قرآن به امر کتاب و مطالعه موجب شده این مسئله در کشور با جدیت پیگیری شود.
وی افزایش علم و دانش و آگاهی جامعه را یکی از خروجی‌های ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و تصریح کرد: کتابخوانی به برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی کمک می‌کند و لذا ضرورت دارد ترویج این فرهنگ را از آموزش و پرورش آغاز کنیم.
فرماندار ماسال کتاب و کتابخوانی را بهترین سلاح و ابزار در مقابل هجمه‌های فرهنگی دشمنان دانست و گفت:‌ سهم نیم درصد کتابخانه‌ها یک مصوبه قانونی است و شهرداری‌ها نباید آن را فراموش کنند.
پورحضرت جشنواره اهدای کتاب را فرصت خوبی برای تقویت منابع کتابخانه‌ای دانست و تاکید کرد:‌ برگزاری نشست‌های کتابخوان مدیران در ماسال با جدیت دنبال می‌شود و همچنین برگزاری نمایشگاه کتاب یکی از مهمترین برنامه‌های کمیته فرهنگی ستاد دهه فجر شهرستان ماسال خواهد بود.
راشد جهانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان نیز در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی ماسال پیگیری اختصاص ساختمان خانه جوان به عنوان کتابخانه عمومی و لزوم اجرای طرح کوله کتاب در ییلاقات این شهرستان را از مهمترین محورهای کاری این مجموعه عنوان کرد.
گفتنی است در ادامه این نشست اعضای انجمن به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در زمینه گسترش فرهنگ مطالعه در شهرستان ماسال پرداختند. شهرستان ماسال هم اکنون دارای 4باب کتابخانه عمومی در شهرهای ماسال، شاندرمن و روستاهای اولم و طاسکوه است.
 [PageVisit]