بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود


جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن برگزار شد؛ کرمی؛ اختصاص و جایگزینی بخشی از جرائم نقدی مجرمان برای تامین کتاب و تجهیزات کتابخانه ای مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان توافقات صورت گرفته با معاونت پیشگیری دادگستری استان به منظور اختصاص و جایگزینی بخشی از جرائم نقدی مجرمان برای تامین کتاب و تجهیزات کتابخانه ای را از اقدامات اخیر مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان برشمرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن دیروز یکشنبه(31شهریور) به ریاست حمید رضایی، سرپرست فرمانداری شهرستان فومن و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ حجت الاسلام سید محمد حسن صفوی، امام جمعه فومن؛ معصومه تقدس «زاد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در فرمانداری شهرستان فومن برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با بیان این که شهرستان فومن با وجود ۱۸۲۶ متر فضای قابل ارائه خدمت به عموم که در استان رتبه سوم را دارد، افزود: شهرستان فومن از نظر منابع کتاب با برخورداری از ۵۷ هزارو۲۳۲ جلد کتاب رتبه ۶ استان را دارد، اما از نظر گردش و امانت کتاب رتبه ۱۶ استان را کسب کرده است. همچنین ۴ باب کتابخانه عمومی در شهرستان وجود دارد که مقام ۸ استانی را به فومن می دهد.
پریسا کرمی همچنین با بیان اینکه جشنواره کتابخانه رضوی نشان داده شهروندان فومنی به کتاب و کتابخوانی علاقه مند هستند گفت: بر همین اساس برنامه ریزی لازم به منظور توسعه مشارکت و جذب حداکثری مردم به کتابخانه ها ضرورت دارد.
وی با اشاره به برخی مشکلات فعلی کتابخانه های عمومی شهرستان، افزود: نیاز به بهسازی کتابخانه عمومی شهر ماسوله بعنوان یکی از مناطق مهم و تاریخی کشور و جزو شهرهای گردشگر پذیر استان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین توافقات صورت گرفته با معاونت پیشگیری دادگستری استان به منظور اختصاص و جایگزینی بخشی از جرائم نقدی مجرمان برای تامین کتاب و تجهیزات کتابخانه ای را از  اقدامات اخیر مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان برشمرد و گفت: کتابخانه های عمومی شهرستان فومن نیز می توانند با پیگیری مسئولین این شهرستان از  امکان بوجود آمده برخوردار شوند.
کرمی در ادامه این نشست کتاب «روز دهم» نوشته محمدرضا سنگری که پژوهشی درباره واقعه عاشورا است را برای حضار معرفی کرد.
رضایی: کتابخانه عمومی شهرفومن نیز نیازمند جانمایی بهتری است
حمید رضایی سرپرست فرمانداری شهرستان فومن نیز در این جلسه ضمن گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان جنگ تحمیلی و آغاز سال تحصیلی در کشور، وضعیت شهرستان به لحاظ فضای فیزیکی و منابع کتب را مثبت ارزیابی کرد و افزود: ارتقای جایگاه شهرستان در زمینه گردش کتاب و تعداد عضو نیازمند برنامه ریزی بیشتر در ابعاد مختلف هستیم.
وی همچنین با بیان این که از ۴ باب کتابخانه، ۳ باب از آن در خارج از شهر فومن مستقر است و کتابخانه عمومی شهرفومن نیز نیازمند جانمایی بهتری است، افزود: افزایش تعداد کتابخانه های عمومی شهر فومن نیز می تواند در ارتقای جایگاه شهرستان در استان نقش بسیار موثری داشته باشد.
رضایی با مورد توجه قرار دادن اقدام نهادهای فرهنگی و تاکید بر لزوم فعالیت و ابتکار بیشتر این دستگاه ها در حوزه تخصصی خود، نتایج مثبت ترویج کتابخوانی در جامعه را مورد توجه قرار داد.
وی همچنین درخصوص پیگیری های مربوط به تهیه زمین، با حمایت از لزوم مساعدت به نهاد کتابخانه ها خواستار استفاده از ظرفیت های موجود به منظور افزایش فضای کتابخوانی شد.
انتقاد حجت الاسلام صفوی از گرانی هزینه های مربوط به چاپ کتاب
امام جمعه شهرستان فومن نیز ضمن اشاره به جایگاه والای علم و کتاب در اسلام و اهمیت دانش نزد ائمه و علمای دین، بر تاثیر کتاب بر زندگی افراد تاکید کرد.
حجت الاسلام سید محمد حسن صفوی با مقایسه وضعیت کتابخانه های عمومی در ایران و غرب، نسبت به ضعف های موجود در کتابخانه های عمومی و مشکلات دیگر اشاره کرد.
صفوی با انتقاد از گرانی هزینه های مربوط به چاپ کتاب و دشواری های پیش روی محققین و نویسندگان، خواستار حمایت های ویژه از این صنعت شد.
وی همچنین با حمایت از ایده اختصاص بخشی از عواید حاصل از مجازات های قضایی به منظور تامین هزینه فرهنگی کتابخانه ها، این پیشنهاد را فرصت خوبی برای تقویت کتابخانه های عمومی استان دانست.
گفتنی است معصومه تقدس نژاد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فومن نیز در این جلسه که به منظور ارائه گزارش از روند اجرای مصوبات جلسه قبل، بهسازی کتابخانه عمومی ماسوله، برنامه های فرهنگی برای مناسبت های آتی و همچنین تعیین حق عضویت کتابخانه های عمومی شهرستان برگزار شد، درخصوص مسائل مختلف مربوط به فعالیت کتابخانه های عمومی شهرستان مطالبی بیان داشت.


 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 111