بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود


مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان در شهرستان رودبار: ۷ کتابخانه خیر ساز در استان گیلان فعال هستند مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با تأکید بر لزوم جلب مشارکت خیران در حوزه کتاب و کتابخوانی، گفت: هفت کتابخانه خیرساز در گیلان ساخته شده که همگی در شرق استان فعال هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار، دیروز چهارشنبه(27شهریور) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ محمدصالح ضیایی، فرماندار شهرستان رودبار؛ حجت الاسلام والمسلمین سید حسن سیدمحمدی، امام جمعه رودبار؛ محمد فکور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، شهرداران، بخشداران، اعضای شوراهای اسلامی، معاونین فرماندار و کتابداران کتابخانه های عمومی رودبار در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ابتدای این جلسه با بیان اینکه ۸۲ کتابخانه نهادی در سراسر استان گیلان فعالیت دارند اظهار کرد: برای ارائه خدمات مناسب به کتابخانه نیازمند همکاری و کمک مدیریت شهری رودبار هستیم.
پریسا کرمی با اشاره به اینکه باید از فضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان رودبار استفاده حداکثری داشته باشیم، افزود: در رودبار ۱۱ کتابدار به ۴ هزار و ۴۶۸ عضو کتابخانه این شهرستان که به لحاظ پشتیبانی عضو مقام چهارم گیلان را دارد، ارائه خدمات می کنند.
کرمی با بیان اینکه ۲ هزار و ۶۰۰ متر مربع فضای کتابخانه های عمومی در شهرستان رودبار است و نسبت به فضای شهری مقام اول را در این زمینه در سطح استان در اختیار دارد، گفت: رودبار از نظر اعضای کتاب خوان مقام سوم استان را دارد.
وی جایگاه رودبار در بحث گردش کتاب را مقام پنجم استان عنوان کرد و اظهار کرد: رودبار مناطق مرتفع بسیاری دارد و نیاز به فعالیت خودروی سیار حمل کتاب در این شهرستان داریم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با تاکید بر آمادگی برای تهیه و تحویل کتاب به کتابخانه‌های عمومی این شهرستان، خواستار همکاری خیرین برای خرید ۱۰ کتاب مخاطب پسند و نذر کتاب و تحویل آن به کتابخانه‌های عمومی رودبار شد.
وی به کمبود اعتبارات اشاره و با بیان اینکه به رغم وجود همه محدودیت‌ها برنامه‌های متعددی در زمینه کتاب و کتابخوانی اجرا می‌ شود، گفت: طرح کوله کتاب را با همکاری نیروهای جهادی سپاه انجام می دهیم و در این طرح به مناطق ییلاقی صعب العبور کتاب‌های مخاطب پسند را منتقل می‌ شود.
کرمی ایجاد بخش مستقل کتاب کودک را از جمله اقدامات کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد و افزود: سعی می کنیم که به معنای واقعی کتاب را در اختیار همگان قرار دهیم.
وی با بیان اینکه کتابخانه‌های استان از فعالیت‌های سنتی کاملا خارج شده ‌اند، گفت: بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی در کتابخانه‌ها انجام می شود و این حرکت مثبت در حال افزایش است.
فرماندار رودبار: از امکانات و بسترهای موجود برای تقویت فرهنگ کتابخوانی استفاده شود
فرماندار رودبار نیز در ادامه این نشست گفت: ظرفیت های ارزشمندی در حوزه کتاب و کتابخوانی وجود دارد و در این راستا از امکانات و بسترهای موجود به ویژه مشارکت های خیرین برای تقویت فرهنگ کتابخوانی باید استفاده گردد.
محمدصالح ضیایی گفت: کتاب ارزش و اهمیت ویژه ای از گذشته تاکنون برای بشریت داشته است و موجب تعالی افراد می شود و ترویج استفاده از کتابخانه های الکترونیکی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به وجود برخی مدارس بلااستفاده در شهرستان رودبارگفت: می توان از ظرفیت مدارس بلااستفاده شهرستان در بخش کتابخانه های عمومی بهره برد و از کتابخانه های موجود مدارس هم بهره کافی را برد.
وی با تاکید به تحقق تعهدات شهرداران نسبت کتابخانه های عمومی گفت: شهرداران و بخشداران می بایست توجه بیشتری به کتابخانه های عمومی داشته باشند و در راستای تقویت فرهنگ کتابخوانی تلاش کنند.
ضیایی اقدامات تبلیغی در جهت ترویج کتابخوانی را به طور مستمر مورد تاکید قرار داد و گفت: هر چقدر در این زمینه تلاش شود به اعتلای فرهنگی و ارتقاء دانایی کمک می گردد.
فرماندار همچنین وسعت و پراکندگی این شهرستان را یادآور شد و گفت: نگاه مسئولین استان نسبت به شهرستان رودبار در بخش امکانات و تخصیص اعتبارات، نگاه مثبت، عدالت محور و مهربانانه باشد.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 174