بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در نشست آغاز علمیات اجرایی تفاهم نامه با بنیاد شهید و امور ایثارگران استان: کتاب بهترین ابزار برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت است مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان گفت: امروز وظیفه داریم زمینه مناسب را برای تبیین سیره و تفکر شهدا برای نسل جوان و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت فراهم کنیم و لذا کتاب یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست امضای تفاهم نامه همکاری میان اداره کل کتابخانه های عمومی و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان صبح امروز پنجشنبه(23خرداد) با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ عبدالله پاکاری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان؛ معاونین و مسئولین دو دستگاه برگزار شد.
پریسا کرمی در این جلسه که در دفتر وی برگزار شد، فرهنگ ایثار و شهادت را عامل عزت و اقتدار کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار کرد: در دوران هشت سال دفاع مقدس ایثار و از خود گذشتگی جوانان این مرز و بوم موجب شد استقلال کشور را حفظ کنیم و حتی یک وجب از خاک کشور به دشمن واگذار نشد.
وی شهدای مدافع حرم را نشان دهنده پویایی فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: امروز وظیفه داریم زمینه مناسب را برای تبیین سیره و تفکر شهدا برای نسل جوان و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت فراهم کنیم و لذا کتاب یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان مخاطبان این نهاد را عامه مردم دانست و تصریح کرد: مزیت نهاد کتابخانه های عمومی نسبت به سایر ارگان ها در این است که می توانیم با کمترین هزینه بیشترین اثرگذاری را بر جامعه داشته باشیم و فرهنگ سازی و ایجاد انگیزه در مخاطب کنیم.
این مسئول فرهنگی ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه را یک سنت حسنه دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در موضوع مهم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و به منظور بسترسازی جهت ارتقای سطح فرهنگی عموم جامعه، استفاده از ظرفیت های دستگاه های فرهنگی استان را مد نظر قرار دادیم.
وی بهره مندی از ظرفیت ها و توانمندی های مشترک در موضوع ترویج فرهنگ کتابخوانی با هدف تقویت ارزش ها و باورهای دینی و انقلابی، ترویج و تبلیغ فرهنگ معنویت و ارتقای سطح بصیرت و آگاهی افکار عمومی نسبت به مسائل فرهنگی جامعه را از جمله اهداف تفاهم نامه مذکور دانست.
کرمی خواستار برگزاری نشست های کتابخوان موضوعی ویژه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت توسط بنیاد شهید گیلان شد و گفت: ساماندهی و گسترش کتابخانه های عمومی مشارکتی بنیاد شهید گیلان، بهره مندی از منابع کتابخانه ای بنیاد با موضوع ایثار و شهادت در کتابخانه های عمومی و کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت استان نیز مد نظر قرار دارد.
پاکاری: زمینه بهره برداری از گنجینه دفاع مقدس را در قالب فرهنگ کتابخوانی فراهم کنیم
مدیرکل بنیاد شهید گیلان، صرفا نگهداری از آثار شهدا را قابل قبول ندانست و اضافه کرد: جامعه امروز نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است و باید زمینه بهره برداری مردم از گنجینه دفاع مقدس را به ویژه در قالب فرهنگ کتابخوانی فراهم کنیم.
عبدالله پاکاری اظهار کرد: بنیاد شهید یک نهاد چندوجهی محسوب می شود، اما رسالت اصلی ما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.وی با تاکید بر لزوم معرفی شهدا و تبیین سیره این بزرگواران برای جامعه به ویژه نسل جوان از طریق انتشار آثار و اسناد دفاع مقدس، عنوان کرد: امروزه ایثارگران مصادیق عینی فرهنگ ایثار و شهادت هستند و لذا تکریم و حفظ جایگاه و شانیت ایثارگران برای ما بسیار مهم است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با بیان اینکه رسیدگی به امور ایثارگران بخش عمده ای از رسالت بنیاد است، گفت: همواره نسبت به مسائل فرهنگی اهتمام داریم و با توجه به گستردگی مخاطبان در حوزه فرهنگ و هنر، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را در این بخش دنبال می کنیم.
پاکاری ماندگاری و اثرگذاری ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در قالب هنر را بسیار زیاد دانست و گفت: طی سال های اخیر اقدامات خوبی در حوزه تالیفات و تولید آثار هنری با موضوع ایثار و شهادت صورت گرفته است. در حال حاضر 220 هزار اثر و سند از شهدای گیلان نیز جمع آوری کردیم که به صورت موضوعی و طبقه بندی شده به مناسبت های مختلف در معرض دید عموم به ویژه در مراکز آموزشی و دانشگاهی قرار می گیرد.
وی صرفا نگهداری از آثار شهدا را قابل قبول ندانست و اضافه کرد: جامعه امروز نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است و باید زمینه بهره برداری مردم از گنجینه دفاع مقدس را به ویژه در قالب فرهنگ کتابخوانی فراهم کنیم.
این مسئول فرهنگی با اشاره به وجود حدود 12 هزار جلد کتاب در کتابخانه تخصصی بنیاد شهید گیلان، خاطرنشان کرد: حدود پنج هزار عنوان کتاب تخصصی ایثار و شهادت داریم.
مدیرکل بنیاد شهید گیلان سرانه مطالعه را یکی از شاخص های مهم توسعه جوامع دانست و افزود: بی تردید ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی رشد آگاهی و دانش افراد را به دنبال دارد لذا بنیاد شهید گیلان در قالب این تفاهم نامه آمادگی دارد در کنار افزایش سرانه مطالعه، به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بپردازد.
وی از تالیف 60 عنوان کتاب با موضوع ایثار و شهادت در گیلان خبر داد و یادآور شد: طی سه سال اخیر سالانه چهار عنوان کتاب تالیف کردیم، زیرا اعتقاد داریم هزینه کرد در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری محسوب می شود.
گفتنی است توسعه ارتباطات بين سازمانی و بهره مندی از ظرفیتها و توانمندی های مشترک در موضوع ترويج فرهنگ كتابخواني با هدف تقويت ارزشها و باورهاي ديني و انقلابي، ترويج و تبليغ فرهنگ معنويت، ارتقاي سطح بصيرت و آگاهي افكار عمومي نسبت به مسائل فرهنگي جامعه، ساماندهی و گسترش كتابخانه هاي عمومی مشارکتی با بنیاد شهید استان گیلان، بهره مندی از منابع کتاب بنیاد شهید گیلان با موضوع های ایثار و شهادت در کتابخانه های عمومی استان گیلان و همکاری مشترک در اجرای تبلیغ برنامه های فرهنگی، مسابقات و جشنواره های فرهنگی با موضوع کتاب و کتابخوانی از محورهای اصلی این تفاهم نامه همکاری بود.
همچنین براساس توافقنامه منعقد شده میان اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و بنیاد شهید و امور ایثارگران، این بنیاد متعهد شد 12000 نسخه منابع کتابخانه ای شامل 9400 عنوان(کتاب، نشریه، فصلنامه، هفته نامه) جهت استفاده علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت به کتابخانه های عمومی استان گیلان اهدا نماید.
 [PageVisit]