بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
از ۲۸ الی ۳۰ خرداد ماه صورت می گیرد؛ رقابت ۵۶ کتابدار در نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پس از مشارکت و رقابت یک‌هزار و ۵۵۶ کتابدار شرکت‌کننده در نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سطح منطقه‌ای، ۵۶ کتابدار به مرحله ملی جشنواره راه یافتند که با رقابت در مرحله نهایی از ۲۸ لغایت ۳۰ خرداد ماه، نفرات برگزیده این جشنواره معرفی خواهند شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با توجه به اهمیت و نقش موثر قصه‌گویی در انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی به کودکان و نوجوانان و به منظور توسعه و ترویج این واسطه فرهنگی اصیل و همچنین ضرورت آموزش و تقویت مهارت‌های قصه‌گویی در میان کتابداران کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با انتشار فراخوانی در آذر ماه سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد.
بر اساس فراخوان منتشر شده استان‌های مختلف کشور در یک تقسیم‌بندی هشتگانه با محوریت هشت استان گیلان، تهران، مرکزی، همدان، فارس، آذربایجان غربی، خوزستان و خراسان رضوی، اقدام به دعوت از کتابداران علاقه‌مند برای شرکت در این رقابت کردند. مهلت اولیه شرکت در جشنواره قصه‌گویی نهاد نیز تا ۲۰ آذر ماه سال ۹۷مقرر شده بود که با توجه به استقبال شرکت‌کنندگان، ادامه روند ثبت نام تا ۸ دی ماه تمدید شد که در مجموع یک‌هزار و ۵۵۶ کتابدار موفق به ثبت نام و ارسال اجرا و قصه‌گویی خود به دبیرخانه این جشنواره شدند.
داوری اولیه این آثار توسط ۸ نفر از کتابداران با تجربه در حوزه قصه‌گویی از استان‌های اصفهان، البرز، فارس، مازندران، همدان، خوزستان، کرمان و یزد صورت پذیرفت و افراد منتخب  به میزبانی  مناطق هشت‌گانه این جشنواره از ۲۵ دی ماه تا ۱۳ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ به رقابت پرداختند که در نهایت ۵۶ کتابدار در سطح منطقه ای برگزیده و بخش ملی راه یافتند.
۵۶ برگزیده این جشنواره در سطح منطقه‌ای شامل ۹ کتابدار آقا و ۴۷ کتابدار خانم از ۳۰ استان مشارکت داشته‌اند که بر این اساس نمایندگانی از همه استان‌های کشور به غیر از استان سیستان و بلوچستان در جشنواره ملی قصه‌گویی حضور خواهند داشت. همچنین علاوه بر کتابداران نهاد، ۱۴ کتابدار از کتابداران آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر مراکزی که هیچ ارتباط ساختاری با نهاد ندارند، در این جشنواره مشارکت داشته‌اند.
لازم به ذکر است نخستین جشنواره ملی قصه گوئی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از ۲۸ لغایت ۳۰ خرداد ماه به میزبانی استان مازندران برگزار خواهد شد. همچنین 3تن از کتابداران استان گیلان به عنوان برگزیدگان نخستین دوره جشنواره منطقه ای قصه گویی نهاد کتابخانه های عمومی با نام های ندا کریمی از ستاد مرکزی اداره کل، مریم مهر آیین، کتابدار کتابخانه عمومی شهید نورانی کلاچای شهرستان رودسر و فاطمه نصیر از کتابداران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان با دیگر قصه گویان به رقابت خواهند پرداخت.
 [PageVisit]