بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
یقل
آرزو عباس زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا

یب
کریم صمدزاده، استاد فوق ممتاز در خوشنویسی و نستعلیق و شکسته نستعلیق کشور

سیب

سیب
شاپور تشرینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا

ثقب

صثب

صثب

صثب

صثب

ثق

اذر

صثب

صثب
همزمان با هفته ملی خوشنویسی و با حضور جمعی از هنرمندان خوشنویس؛ نخستین نشست کتاب خوان خوشنویسان شهرستان آستارا برگزار شد رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا جمع هنرمندان خوشنویس شهرستان آستارا با بیان اینکه خوشنویسی هنر قدسی، هنر اهل بیت و پیوند کلام، نوشتار و معنا است افزود: خوشنویسی ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی دارد.
به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی گیلان، نخستین نشست کتاب خوان خوشنویسان شهرستان آستارا روز گذشته (چهارشنبه25مهر) و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی، انجمن خوشنویسان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا در گالری معراج اداره فرهنگ و ارشاد آستارا برگزار شد.
خوشنویسی هنر قدوسی، هنر اهل بیت و پیوندکلام و نوشتار و معنا است
رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا در ابتدای این نشست با اشاره به پیامدهای مثبت برگزارش سلسله نشست های کتاب خوان در شهرستان، برپایی اینگونه نشست‌های فرهنگی با حضور افراد علاقه مند به مطالعه را فرصتی مناسب برای تبادل تجربیات کتابخوانی عنوان کرد.
آرزو عباس زاده  قلم را تنها مصنوع بشری دانست که خداند حکیم به آن سوگند یادکرد تا شان و مرتبت رفیع کتاب و کتابت و کاتب و قلم بر اهل اشارت روشن شود. وی با بیان اینکه خوشنویسی هنر قدوسی، هنر اهل بیت و پیوندکلام و نوشتار و معنا است افزود: خوشنویسی ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی دارد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا همچنین حضور استاد صمدزاده را نعمتی برای شهرستان یاد کرد و خواستار استفاده بیشتر هنر جویان و جوانان از هنر این هنرمند و چهره هنری کشور شد.
عباس زاده در پایان به برگزاری منظم و ماهانه نشستهای کتاب خوان در آستارا نیز اشاره کرد و گفت: برای گسترش فرهنگ کتابخوانی، به همکاری نهادهای تبلیغی و آموزشی نیاز است و باید خانواده ها در کنار مسئولان اجرایی و تشکل ها در این زمینه فعالیت کنند.
سابقه تاسیس انجمن خوشنویسان شهرستان آستارا به بیش از 30 سال گذشته برمی گردد
کریم صمدزاده، استاد فوق ممتاز در خوشنویسی و نستعلیق و شکسته نستعلیق کشور نیز در این نشست با اشاره به سابقه تاسیس انجمن خوشنویسان آستارا، گزارشی از اقدامات انجمن خوشنویسان این شهرستان ارائه کرد.
استاد صمدزاده قدمت و سابقه تاسیس انجمن خوشنویسان شهرستان آستارا را مربوط به 30 سال گذشته عنوان کرد و گفت: در این مدت جوانان و نوجوانان بسیاری در این انجمن عضویت یافته و به جامعه هنری کشور خدمت کرده اند.
ادارات فرهنگی باید همسو با یکدیگر قدم در راه اشاعه ی فرهنگ بردارند
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا هم در این نشست گفت: انجمن خوشنویسان آستارا حدود 30 سال پیش با مسئولیت استاد کریم صمدزاده کار خود را آغاز کرد و جزو انجمن های پیشرو و فعال استان گیلان است.
شاپور تشرینی افزود: این انجمن حدود 50 نفر عضو دارد و 19 نفر آنها درجه ممتاز و پنج نفر درجه فوق ممتاز خوشنویسی دارند و کلاس های آموزشی آن، روزهای یکشنبه از ساعت 16 تا 18 در اداره ارشاد آستارا برگزار می شود.
وی اظهار کرد: تاکنون 2 کتاب فاخر خوشنویسی در آستارا توسط کریم صمد زاده و زنده یاد هوشنگ باغچه سرایی منتشر شده است و این قابلیت در سایر خطاطان این شهرستان نیز وجود دارد.
وی با اشاره به این که سالانه به صورت میانگین پنج نمایشگاه انفرادی و گروهی خوشنویسی در اداره ارشاد آستارا دایر می شود افزود: مدارس، بهترین بستر تقویت این هنر است.
گفتنی است در نخستین نشست کتاب خوان خوشنویسان شهرستان آستارا شش عنوان کتاب با محوریت هنر خوشنویسی و خطاطی توسط استاد کریم صمدزاده، فرامز فکری، رهنما، سلیمی، شرری و حسن هاشمی از اعضای انجمن خوشنویسان شهرستان آستارا معرفی و با شرکت کنندگان به اشتراک درآمد. 21 تا 27 مهرماه هفته ملی خوشنویسی است.
 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 492