بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
در مراسمی با حضور شیفتگان حضرت علی بن موسی الرضا(ع)؛ شهر آستارا میزبان تجلیل از11 برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان آستارا، از رشد ۴۴ درصدی مشارکت شهروندان آستارایی در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نسبت به دوره قبل این جشنواره ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان آستارا پیش از ظهر امروز پنجشنبه (24 مرداد) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ حسن رستم زاد، فرماندار شهرستان آستارا؛ حجت الاسلام و المسلمین کاظم حافظ نیا، امام جمعه شهر آستارا؛ آرزو عباس زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان؛ سامان ساسانیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار، شهرداران، بخشداران، اعضای شوراهای اسلامی، روسای ادارات، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا، مسئولین کتابخانه های عمومی آستارا، لوندویل و ویرمونی، برگزیدگان و شرکت کنندگان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی این شهرستان و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات شهرداری آستارا برگزار شد.

کرمی؛ رشد44درصدی مشارکت شهروندان آستارایی در جشنواره نهم کتابخوانی رضوی
پریسا کرمی در آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در شهرستان آستارا ضمن قدردانی از حضور و استقبال بینظیر گیلانیان در این رویداد مهم فرهنگی ملی، رشد شاخص‌های این جشنواره در استان را نشان‌دهنده برنامه‌ریزی مناسب و استقبال گیلانیان از جشنواره دانست.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان ترغیب و تشویق مردم به کتابخوانی و آشنایی با سیره ائمه‌اطهار(ع) را از اهداف برگزاری این جشنواره اعلام و بیان کرد: در تلاشیم تا با حضور در حوزه‌های مختلف فرهنگی فرصتی را برای علاقمندان به حوزه کتاب‌خوانی فراهم کرده و با معرفی کتاب‌های خوب به رسالت فرهنگی خود عمل کنیم.
وی از مشارکت 40 هزار گیلانی در نهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی خبر داد و گفت: این شاخص نسبت به سال گذشته 31 درصد رشد داشته که در شهرستان آستارا شاهد رشد 44 درصدی مشارکت شهروندان آستارایی نسبت به دوره قبل بودیم.
کرمی با بیان اینکه از 185 گیلانی برگزیده جشنواره در پنج شهرستان تجلیل می‌شود عنوان داشت: جشنواره در دو بخش مکتوب و الکترونیک  برگزار که در بخش آنلاین با شرکت 28 هزار نفر رشد 143 درصدی را شاهد بودیم.
وی در ادامه از همکاری سازنده دستگاه‌ها و نهادهای استانی قدردانی و خاطرنشان کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز با برگزاری نشست‌های متعدد با مدیران، مسئولین و صاحبنظران در خصوص همکاری سازنده در جشنواره اقدامات مهمی به انجام رساند.

فرماندار آستارا: توسعه درون زا با کتاب و کتابخوانی میسر می شود
حسن رستم زاد نیز در آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان آستارا، تقارن برگزاری این مراسم معنوی با دهه امامت و ولایت را منشا خیرات و برکات دانست و اظهار کرد: آستارا یک شهرستان فرهنگی است و دروازه تمدن ایران محسوب می شود. وی با اشاره به سبقه آستارا در عرصه های علمی و فرهنگی، افزود: آستارا مقام اول باسوادی در کل کشور را دارد.
فرماندار آستارا مظلومیت ائمه اطهار(ع) در عین عظمت و بزرگی و عزت و اقتدار آنان نکته مهم زندگی این بزرگان دانست و تصریح کرد: شیعیان عشق و ارادت خاصی به اهل بیت(ع) دارند و امام رضا(ع) جایگاه ویژه ای نزد ایرانیان دارد.
رستم زاد، قرآن را معجزه پیامبر اسلام(ص) دانست و گفت: اولین آیه نازل شده بر پیامبر(ص) با «اقرا» شروع می شود و قرآن به قلم سوگند یاد می کند لذا علم و کتاب و قلم و کتابت بسیار حائز اهمیت است.
وی با اشاره به ارزش علم و دانش اندوزی در جامعه اسلامی، یادآور شد: امروزه جوامع توسعه یافته به واسطه همین ارزشمندی علم و دانش به چنین جایگاهی دست یافته اند و ایرانیان نیز از سده هفتم تا سده های نهم و دهم هجری در اوج علم و دانش و عزت و افتخار بودند و حرف نخست را در دنیا می زدند؛ این در حالی است که غرب قرون وسطی را تجربه می کرد، اما اکنون دیگران معنی حقیقی علم و دانش را درک و به آن عمل می کنند.
این مقام مسئول با اشاره به اهمیت آموزش کتابخوانی از سنین بسیبار اندک به کودکان گفت: دوران کودکی و نوجوانی سنین پایه محسوب می شود و جامعه پذیری در این قشر به بهترین شکل ممکن صورت می گیرد لذا رسالت خانواده مهم تر از نهادهای آموزشی است و بنیان های فکری و فرهنگی افراد در ابتدا در خانواده پایه ریزی می شود.
فرماندار آستارا کتابخوانی را یک عادت پسندیده دانست و عنوان کرد: کتابخوان شدن کودکان باید توسط خانواده صورت بگیرد و سپس در گروه همسالان و مدرسه نهادینه شود.
وی رونق تولید را تنها محدود به سخت افزار ندانست و اظهار کرد: باید تولید علم و دانش صورت بگیرد و این مهم از طریق کتاب و مطالعه محقق می شود.
رستم زاد جامعه توسعه یافته را نتیجه انسان توسعه یافته دانست و ادامه داد: تا انسان توسعه یافته نباشد، جامعه توسعه یافته نخواهیم داشت و البته توسعه یافتگی فقط رشد در شاخص های مادی نیست و افراد در جوامع توسعه یافته نسبت به حقوق و تکالیف اجتماعی خودشان آگاهی دارند و به وظایفشان عمل می کنند.
وی با تاکید بر لزوم خودآگاهی انسان نسبت به ظرفیت ها و استعدادهای شخصی، خاطرنشان کرد: انسان توسعه یافته خودآگاهی دارد، اعتماد به نفسش منطقی است، خلاق، مبتکر و توانمند است، ناامید و دلسرد نمی شود و همواره تلاش می کند، از چیزی نهراسد و روحیه مشارکت پذیری، همفکری، همکاری و همراهی با جامعه دارد و موثر، سازنده و محرک است و لذا جامعه را به پیش می برد و اشتباهاتش را قبول می کند.
فرماندار آستارا با بیان اینکه باید بیانیه گام دوم انقلاب را سرلوحه همه امور خودمان قرار دهیم، تصریح کرد: انقلاب اسلامی نوعی خودآگاهی و بازگشت به خویشتن بود و امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی جایگاه شایسته ای در دنیا دارد.
رستم زاد در پایان صحبت های خود، شناسایی ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و گردشگری و زیست محیطی را یادآور شد و افزود: توسعه یک امر درون زاست و تک تک افراد جامعه باید به خودآگاهی و خودباوری برسند و لذا این مهم تنها با کتاب و کتابخوانی میسر می شود.

امام جمعه آستارا؛ سیره امام رضا(ع) الگوی موفق فردی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای همگان است
حجت الاسلام«کاظم حافظ نیا» نیز در این مراسم معنوی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره با تاکید بر اهتمام به امر کتاب‌خوانی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است گفت: متاسفانه سرانه مطالعه کتاب مردم به ویژه مسئولان به دلیل حجم کاری که رفته رفته موجب قهر با کتاب می‌شود، پایین است.
 وی با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی باید از دوران کودکی در فرد نهادینه شود افزود: از زمان کودکی عادت به کتاب‌خوانی را در فرزندانمان نهادینه کنیم چراکه در سنین بالا انگیزه‌ای برای مطالعه کتاب وجود نخواهد داشت و به همین دلیل بیشتر مطالعات ما در حوزه کتاب درسی، که امروز تبدیل به جزوه‌های درسی شده، رقم می‌خورد.
حجت الاسلام حافظ نیا خواستار توجه جدی خانواده‌ها به کتابخوانی شد و تاکید کرد: باید رهبر معظم انقلاب الگوی همه ما در امر کتاب‌خوانی باشد که با وجود تمام دغدغه‌ها به‌عنوان رهبر جهان اسلام هیچگاه از کتاب و کتابخوانی غافل نشده و همواره به مطالعه می‌پردازند.
 وی در ادامه با تاکید بر ترویج فرهنگ رضوی در جامعه افزود: هر اندازه در حوزه رضوی سرمایه‌گذاری کنیم، کم است و برای تغییر سبک زندگیمان باید در راستای اهداف امام رضا (ع) حرکت کنیم.
 امام جمعه آستارا با بیان اینکه سیره امام رضا(ع) الگوی موفق فردی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای همگان است تصریح کرد: باید با مطالعه آثار در مورد امام رضا(ع) نسبت به سیره و روش این امام(ع) در همه ابعاد شناخت پیدا کنیم.
اجرای سرود آیینی در وصف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) توسط گروه سرود "نسل انقلاب" سپاه ناحیه شهرستان آستارا، شعرخوانی حسنی کریم زادگان، عضو خردسال کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا و پخش چند نماهنگ از بخش های دیگر این مراسم بود.

تجلیل از 11 برگزیده و 22عضو فعال مشارکت کننده در بخش نقاشی جشنواره نهم رضوی
 گفتنی است، در این مراسم از 11 برگزیده جشنواره رضوی در بخش مکتوب و الکترونیک و همچنین 22 فعال کتابخانه‌های عمومی شهرستان تجلیل شد.
بر اساس اعلام دبیرخانه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی صدیقه قائد امینی، سید حمزه موسوی چوبر، فرزین وفایی، منیژه اکبر زاده ننه کران، حبیب اسدالهی بترتیب در بخش چهارگزینه ای بزرگسالان،  رامتین حق ده، علی دیبایی، احمد رضا کرم زاده شهری، محمد حسین صلاحی در بخش چهارگزینه ای نوجوانان، هستی آبادپور در بخش پویش کتاب خوان رضوی کودک و لبابه عابدزاده در بخش نقاشی جشنواره حائز دریافت لوح یادبود جشننواره شدند.
همچنین در حاشیه این مراسم از امیر عباس صراط، محدثه زراعتکاری آریا روح پاک، آیلین روح پاک، زهرا ایرانی، آیرا رستم زاد، فاطمه توکیلی، سامیار عباس زاده، امیر محمد آرمان، حسنی رهیده، هلیا خاصی پور، فاطمه سلیمان نژاد، کتایون زینعلی مقدم، محمد یاسین رادمرد، امیررضا مهدوی، ساجده ابراهیمی، ستایش وهاب زاده، آریا شکاری، علی نورزاده، ثمین کرم  زادگان، رومینا هاشمی و مبینا هاشمی بعنوان اعضای شرکت کننده فعال کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا در بخش نقاشی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تجلیل شد.

 [PageVisit]