بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در شهرستان سیاهکل: 28خرداد آخرین مهلت شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سیاهکل از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی خواست با مراجعه به نزدیک ترین کتابخانه عمومی ، پایگاه اینترنتی جشنواره به آدرس razavi.iranpl.ir و یا دریافت اپلیکشن جشنواره از همین پایگاه، در بزرگترین مسابقه کتابخوانی کشور مشارکت کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سیاهکل با محوریت ارائه خدمات هر چه بیشتر و افزایش نقش کتابخانه های عمومی در فعالیت های فرهنگی دیروز یکشنبه(12خرداد) به ریاست محمود صوفی فرماندار شهرستان سیاهکل و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد علی کریمی امام جمعه شهرستان سیاهکل، سید مهدی علوی املشی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی سیاهکل، شهرداران، روسای شورای اسلامی، مسئولین کتابخانه های عمومی سیاهکل و دیلمان و اعضای انجمن کتابخانه های عمومی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه با بیان دستگاه های بسیاری در توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ایفای نقش می کنند، به نقش مهم هماهنگی این اقدامات از سوی نهاد کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: این نهاد فرهنگی در17 اسفندماه83 و با مصوبه مجلس شورای اسلامی بصورت مستقل کار خود را آغاز کرد و تا امروز با رایزنی با بسیاری از دستگاه ها، نهادها و ارگان ها توانسته است منشاء بسیاری از اقدامات و اتفاقات خوب در حوزه کتاب و کتابخوانی باشد.
کتابخانه های عمومی به پاتوق دوستداران کتاب تبدیل شده اند
پریسا کرمی یکی از مهمترین اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی را ذائقه شناسی مخاطبین عنوان کرد و گفت: امروز در کتابخانه های عمومی علاوه بر خدمات ارائه کتاب، برنامه های فرهنگی متنوعی برای اقشار مختلف مردم از کودک گرفته تا افراد کهنسال در حال اجراست و این مکان به پاتوق دوستداران کتاب تبدیل شده است.
کرمی همچنین در گزارشی به خدمات مختلف 82باب کتابخانه عمومی نهادی در سراسر استان اشاره کرد و افزود: در برخی از روستاهای استان گیلان، کتابخانه های عمومی تنها مراکز فرهنگی هستند که مورد توجه کودکان و بانوان خانه دار نیز قرار گرفته اند.
وی به نزدیک تر شدن به پایان مهلت ثبت نام نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره کرد و گفت: علاقمندان به شرکت در این جشنواره کشوری که توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با معرفی 12 عنوان کتاب در حال برگزاری است، می توانند با مراجعه به نزدیک ترین کتابخانه عمومی و یا مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره به آدرس razavi.iranpl.ir و یا دریافت اپلیکشن جشنواره از همین پایگاه در بزرگترین مسابقه کتابخوانی کشور مشارکت کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در پایان صحبت های خود با معرفی کتاب«فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع و از انتشارات کتابستان معرفت، حاضرین جلسه را دعوت به مطالعه این کتاب کرد.
فرماندار: باید از تکنولوژی های نوین در افزایش سرانه مطالعه بهره برداری کنیم
فرماندار سیاهکل نیز در این جلسه بر نقش و اهمیت کتاب و مطالعه و اقدامات در دولت تدبیر و امید در افزایش سرانه مطالعه و سرانه فضای کتابخانه های عمومی اشاره و گفت: با توجه به سابقه دینی و تاریخی فرهنگ غنی ایران اسلامی می توانیم با استفاده از افزایش آگاهی های اجتماعی از بروز انحرافات و رخنه فرهنگ غربی جلوگیری کنیم.
محمود صوفی در ادامه با اشاره به اینکه عصر حاضر عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات است خاطر نشان کرد: در این عصر نوع رفتار و تعاملات در رفتارهای اجتماعی در جوامع مختلف تفاوت دارد و برای ارتقای فرهنگ عمومی و سوق دادن جامعه به سمت تقویت باورهای دینی و فرهنگی باید از تکنولوژی های نوین در افزایش سرانه مطالعه و تقویت بنیان های فرهنگی و دینی استفاده بهینه و اصولی شود .
صوفی به متاثر بودن جوامع غربی از نظریات بزرگان دینی و علمی ایران اشاره و تاکید کرد: در گذشته فرهنگ و نگاه تجدد خواهی در جامعه ایران در حال شکل گرفتن بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران حرکتی بر پایه و اساس دینی با رعایت تمامی جوانب فرهنگی و دینی و ارتقای فرهنگ عمومی و تقویت بنیان های دینی جامعه گسترش یافت و امروز نیز فعالان عرصه فرهنگ و هنر باید با افزایش سطح سواد رسانه ای نسبت به گسترش این فرهنگ غنی ایران و باورهای دینی تلاش و اهتمام داشته باشند.
فرماندار سیاهکل افزود: اگر قرار است در قرن حاضر جامعه ای با فرهنگ غنی و پویا داشته باشیم باید از تکنولوژی های نوین ارتباط جمعی در راستای تقویت مطالعه و افزایش سطح سرانه مطالعه استفاده کنیم و انتظار داریم که اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در بحث کتاب و کتابخوانی و تقویت باورهای دینی و ارتقای فرهنگ عمومی بیش از گذشته اهتمام جدی داشته باشند تا فرهنگ غنی اسلامی به نسل آینده منتقل شود.
وی توجه بیشتر به حوزه مهم فرهنگی و ترویج کتابخوانی و ضرورت پرداخت به موقع سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی توسط شهرداری ها ، انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های فرهنگی، توجه و بهره گیری بیشتر به نقش مساجد در روستاها در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی از تاکیدات دیگر فرماندار شهرستان سیاهکل در این جلسه بود.
امام جمعه سیاهکل: از ظرفیت مساجد برای معرفی کتاب های کتابخانه ها استفاده شود
امام جمعه سیاهکل نیز در این نشست با اشاره به اهمیت مقوله کسب علم و دانش از منظر اسلام گفت: مسئله کتاب و کتابخوانی همواره از جایگاه بسیار والایی در اسلام و آموزه های دینی ما برخوردار بوده و پیامبر اکرم(ص) نیز در بیانات خود به این موضوع بسیار پرداخته اند.
حجت الاسلام والمسلمین محمد علی کریمی امام جمعه شهرستان سیاهکل در ادامه به آسیب های موجود در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در کشور نیز اشاره کرد و موازی کاری برخی از دستگاه ها در این حوزه را عامل مهم دانست. امام جمعه سیاهکل با اشاره به اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی در حوزه ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه پیشنهاد داد تا با همکاری ستاد اقامه نماز کتابهای پرمخاطب کتابخانه ها از طریق ائمه جماعات مساجد برای مردم معرفی  و ایشان را به عضویت در کتابخانه ها ترغیب کنند.
وی در پایان استفاده از ظرفیت مساجد، امامزادگان و بقاء برای برگزاری برنامه های کتاب و کتابخوانی را نیز در معرفی کتابهای خوب به مردم مهم دانست.
در ابتدای این نشست ، سید مهدی علوی املشی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی سیاهکل در گزارشی ضمن بیان اقدامات انجام گرفته در کتابخانه های عمومی این شهرستان حمایت مادی و معنوی شهرداری ها از مجموعه کتابخانه ها را در پیشبرد اهداف فرهنگ مهم ارزیابی کرد.
گفتنی است مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان پیش از این جلسه با حضور در کتابخانه های عمومی دکتر کتایون منتصر کوهساری و شهید مفتح سیاهکل ضمن دیدار و گفتگو با مسئول، کتابداران و رابط فرهنگی این شهرستان در جریان فعالیت ها و مشکلات ایشان قرار گرفت.
 
 [PageVisit]