بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
با تجهیز 100خودرو هوشمند به چکیده کتاب؛ طرح کتابخوانی گیل آموج در رشت آغاز شد به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان طرح کتابخوانی گیل آموج با حضور رانندگان سامانه هوشمند حمل و نقل شهری در رشت آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، طرح کتابخوانی "گیل آموج" صبح امروز (دوشنبه21 آبان)و در سومین رور از هفته کتاب  و با حضور پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سجاد محجوب، مدیرعامل سازمان زیبا، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت، شهاب راسخ، مدیر موسسه هوشمند حمل و نقل شهری،کتابداران، اعضای کتابخانه های عمومی، رانندگان و اص حاب رسانه برای نخستین بار در کشور در کتابخانه عمومی میرزا کوچک جنگلی رشت آغاز به کار کرد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در مراسم افتتاح طرح کتابخوانی "گیل آموج" اظهار داشت: طرح کتابخوانی "گیل آموج" به منظور معرفی و ارائه کتب و کتابخانه‌های شهر رشت با همکاری سامانه هوشمند حمل و نقل شهری، شهرداری رشت، پلیس راهور و سازمان سیما، منظر و فضاهای سبز شهری شهرداری رشت اجرا می‌شود.
پریسا کرمی با اشاره به اینکه این طرح ابتکاری برای نخستین بار در کشور ماه اجرا می‌شود اعلام کرد: طرح "گیل آموج" در مرحله اول در شهر رشت با تجهیز 100 دستگاه خودرو اسنپ با 10 عنوان کتاب برای آشنایی همشهریان با کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های شهر رشت آغاز به کار کرد.
کرمی خاطرنشان کرد: استان گیلان دارای 23 کتابخانه روستایی، 59 کتابخانه شهری، 84 کتابخانه نهادی، 23 کتابخانه مشارکتی و 2 کتابخانه عمومی سیار در مناطق محروم است.
وی با بیان اینکه 10 عنوان خلاصه کتاب، کتاب کودک و کتاب آسان در حوزه های اجتماعی در اختیار رانندگان و همشهریان قرار گرفته است افزود: این طرح در آینده نزدیک در کل استان گیلان اجرا می‌شود و به صورت دوره‌ای کتاب‌های مختلفی وارد این چرخه می‌شود.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان گفت: یکی از این کتاب‌ها کتاب چکیده "قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران" است که با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر آشنایی هرچه بیشتر مردم با قوانین کشور در اختیار همشهریان قرار گرفته است.
کرمی با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ارتقاء سطح آگاهی مخاطبان است افزود: بهترین روش در ارتقای سطح آگاهی جامعه خوانش و مطالعه کتاب است که در طرح "گیل آموج" سعی شده تا مخاطبان با کتاب‌های روز و مطرح آشنا شوند و با مطالعه، اوقات فراغت خود را غنی سازند.
وی با بیان اینکه در کل استان گیلان تعداد 23 ایستگاه مطالعه سیار در مراکز عمومی و پرجمعیت همچون بیمارستانها و بانک‌ها داریم گفت: ایستگاه‌های مطالعه سیار با استقبال خوبی از سوی مردم رو به رو شده و مردم اوقات تلف شده خود را با این کتاب‌ها به بهترین شکل پر می‌کنند.
پریسا کرمی اظهار داشت: یکی از کتابخانه‌های سیار به شکل خودرو در منطقه آزاد انزلی فعالیت دارد که دارای 4 هزار عضو است و کتابخانه سیار قاصدک شهر رشت به مناطقی که کتابخانه ندارد خدمات‌رسانی و رفت و آمد می‌کند.
کرمی با اشاره به اجرای موفق طرح "کوله کتاب" که با همکاری جمعیت هلال احمر گیلان و سپاه قدس گیلان توسط انجمن حامی کشور در مناطق ییلاقی و سخت گذر فعالیت دارد گفت: مناطق روستایی ماسال، آستارا، لاهیجان، تالش، املش و رودبار از طرح "کوله کتاب" بهره مند شدند.
در حاشیه این مراسم یکی از رانندگان شهر رشت اظهار داشت: ما از این طرح استقبال کردیم و امیدواریم مردم هم که از کتاب و کتابخانه‌ها دور شده‌اند به سمت مطالعه کتاب بروند و از کتابخانه‌های شهر استفاده کنند.
یکی دیگر از رانندگان شهر رشت ضمن ارزشمند دانستن طرح کتابخوانی "گیل آموج" گفت: کتاب‌های خوبی در اختیار ما قرار گرفته است تا مسافرانی که جذب فضاهای مجازی شده‌اند و از کتاب دور مانده‌اند کم کم نگاهشان به کتاب برگردانده شود.
وی با بیان اینکه به امید خدا علاوه بر والدین، فرزندان هم با الگوبرداری از والدین به‌سوی کتاب روی آورند خاطرنشان کرد: کتاب و مطالعه هم برای من به عنوان راننده و هم برای مسافران ارزشمند است چرا که سبب افزایش آگاهی عمومی می‌شود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 1155