بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
سیر

سی

سیر

سیر

سب

سیر
1397/10/15 شنبه به میزبانی کتابخانه عمومی شهیدباهنر کوچصفهان؛ دوره آموزشی خدمات کتابخانه های عمومی برای کودکان و نوجوانان برگزار شد با حضور مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی سراسر استان گیلان در کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان و طی دو روز، دوره آموزشی خدمات کتابخانه های عمومی برای کودکان و نوجوانان با تدریس دکتر مرجان فولادوند برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این دوره آموزشی که در روزهای سه شنبه11 و چهارشنبه12 دی ماه و با حضور مسئولین، کتابداران و کارکنان حوزه امور کتابخانه های عمومی استان و با هدف آشنایی با ویژگی‌ها و توانمندی‌های کتابداران با شیوه طراحی فعالیت‌های ترویجی خلاقانه و روزآمد برای معرفی خدمات کتابخانه های عمومی به کودکان و نوجوانان برگزار شد، در خصوص روش‌هاي جذب كودكان و نوجوانان به كتابخانه‌هاي عمومي و آشنايي با ادبيات كودك و نوجوان مطالب مهمی بیان شد.
دکتر مرجان فولادوند در این دوره آموزشی 2روزه با اشاره به ویژگی‌های شناختی، رفتاری، عاطفی گروه‌های سنی، آموزش روش‌های مؤثر مشاوره‌ خواندن و لزوم آشنایی با روش‌های مختلف ترویج کتاب‌خوانی برای نوجوانان در ایران بر اجرای عملی آموزش‌ها، ارائه و عرضه بسته‌های محتوایی تولید شده مرتبط با هر جلسه تاکید کرد.
این استاد ادبیات کودکان و نوجوانان اضافه کرد: متأسفانه آموزش‌های مدونی برای ترویج کتاب‌خوانی در هیچ یک از مقاطع دانشگاهی به کتابداران ارائه نمی‌شود و از میان گروه‌های مختلف، دوره نوجوانی با نیازهای خاص و منابع محدود از سایر گروه‌های سنی متمایز می‌شود و ارائه خدمات کتابخانه‌ای برای نوجوانان در بسیاری از کتابخانه‌های عمومی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری است.
نویسنده و پژوهشگر حوزه کودکان و نوجوانان همچنین گفت: معمولا نگاه غالب در جامعه به نوجوانان این‌گونه است که یا آنها را کودک می‌پنداریم که سخت از آن گریزان هستند و یا آنها را به خواندنی و دیدنی‌های دنیای بزرگ‌سالی فرا می‌خوانیم.
دکتر مرجان فولادوند در ادامه انتخاب کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان، ترویج کتاب‌خوانی از طریق بازی و رسانه و ایجاد جذابیت در محیط کتابخانه را برای ایجاد انگیزه در کودکان و نوجوانان برای حضور در کتابخانه موثر دانست.
گفتنی است پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در پایان این دوره آموزشی با حضور در جمع کتابداران و مسئولین کتابخانه ها بر ضرورت بهره مندی شرکت کنندگان از مطالب ارائه شده در این دوره های آموزشی تاکید کرد.

 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 598