بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
asc

asw

asc
1397/10/11 سه‌شنبه با معرفی پنج عنوان کتاب؛ نشست کتاب خوان روسای ادارات دیلمان برگزار شد نخستین نشست کتاب خوان روسای ادارات بخش دیلمان با معرفی پنج عنوان کتاب در کتابخانه عمومی امام علی (ع) برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این نشست کتاب خوان ویژه که روز یکشنبه(9دی) و با حضور روسای ادارات بخش دیلمان شهرستان سیاهکل و به کوشش کتابدارات کتابخانه عمومی امام علی(ع) برگزار شد پنج عنوان کتاب در موضوعات متنوع توسط بخشدار، امام جمعه، رئیس آموزش و پرورش، اداره گاز و مسئول کتابخانه دیلمان معرفی و به اشتراک گذاشته شد که در ادامه به بخش های از این کتاب ها می پردازیم؛
دیلمیان در گستره تاریخ ایران (حکومتهای محلی آل زیار ، آل بویه)، نویسنده؛ پروین ترکمنی آذر/ ناشر؛ سمت/ ارائه دهنده؛ بهرام آریامنش (بخشدار دیلمان و عضو کتابخانه)
این کتاب ضمن معرفی منطقه تاریخی دیلمان به بررسی اوضاع جغرافیایی، اقتصادی، و اجتماعی شهر 'دیلم' و چگونگی ورود اسلام به این سرزمین پرداخته و حکومت‌های محلی در این منطقه را معرفی می کند. همچنین در بخش هایی از این اثر به معرفی حکومت‌های 'آل زیار' و 'آل بویه' و نقش بزرگ آنها در اعتقاد و وابستگی به فرهنگ و ادب ایران بیان می شود. بررسی تاریخ سیاسی در سه مرحله‌ی شکل‌گیری و دست‌یابی به قدرت، اعتلا، و سرانجام انحطاط حاکمان دیلمان از دیگر بخش های این کتاب تاریخی است.
انسان ‎250 ساله (بیانات مقام معظم رهبری درباره زندگی سیاسی، مبارزاتی ائمه معصومین علیهم السلام)، نویسنده؛ سید علی خامنه ای/ ناشر؛ موسسه ایمان جهادی/ ارائه دهنده؛ حجت الاسلام و المسلمین امید قنبرنژاد (امام جماعت دیلمان و عضو کتابخانه)
این کتاب شامل 17 فصل است که نحوه چینش عناوین فصل ها به ترتیب تاریخی زندگی ائمه(ع)، از دوران پیامبر اعظم (ص) تا دوره امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام عسکری (ع) است که بیانات مقام معظم رهبری درباره این سه امام(ع) در یک فصل ارایه شده است. محتوای کتاب «انسان 250 ساله» به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه (ع) است و از این رو، این کتاب بیش از آن که یک کتاب تاریخی صرف باشد، یک فراتحلیل تاریخی است که به جای شرح و تفصیل وقایع زندگی ائمه (ع) نگاهی کل گرایانه به زندگی هر یک معصومین (ع) را با توجه به بستر تاریخی دوره مربوط و در راستای مقصود واحدی که همه این بزرگواران دنبال می کردند، ارایه می دهد. عنوان این کتاب عینا برگرفته از کلام مقام معظم رهبری است و بیانگر نوع نگاه ایشان به زندگی سیاسی مبارزاتی ائمه است و علت این نامگذاری بردر مقدمه کتاب به تفصیل از بیانات ایشان تشریح شده است.
به خاطر پدرم (خاطرات محمد مرادی)، نویسنده؛ مصاحبه و تدوین محمد علی‌زاده/ ناشر؛ سوره مهر/  ارائه دهنده ؛ محمدرضا امینی (رئیس آموزش و پرورش دیلمان و عضو کتابخانه)
کتاب حاضر شامل خاطرات رضا مرادي از آزادگان هشت سال دفاع مقدس است. در بخش هایی از این کتاب می خوانیم؛ تاريخ شفاهي حکايت تلخ و شيرين و شرح شادي و غم نيست. نقبي است به جامعه‌شناسي، مردم‌شناسي، بوم‌شناسي، اقتصاد، سياست، مذهب و ... . آنچه در تاريخ شفاهي اهميت دارد جزئي‌نگري و دنبال کردن گام‌به‌گام رخدادها و شناخت هرچه بيشتر پديده‌هاست که مي‌تواند کمکي براي تحليل درست تاريخ قلمداد شود. اما نوشتن از دفاع مقدس، نوشتن از ارزش‌ها و حماسه‌هاست. يادآوري جان‌فشاني‌هاي روزگار نه‌چندان دوري که جوان‌ترها همه چيز را رقم مي‌زدند.
خدا بود و دیگر هیچ نبود، نویسنده؛ مصطفی چمران/ ناشر؛  سازمان چاپ و انتشارات/  ارائه دهنده؛ میثم پورحشمتی (رئیس اداره گاز دیلمان و عضو کتابخانه)
این کتاب مجموعه دست نوشته های شهید دکتر چمران است. در انتخاب این دست نوشته ها موضوع خاصی مد نظر نبوده است و از هر بابی و هر بحثی که بوده است فقط به صرف اینکه زمان نگارش با تاریخ مشخص شده باشد گزینش شده، بنابراین، این مجموعه دست نگاشته های تاریخ دار دکتر چمران است که در طول سالیان دراز ، درباره مطالب مختلف و در نقاط گوناگون نگاشته شده است، ولی در همه آنها با وجود اختلاف زمان و مکان یک خط مستقیم الهی به خوبی قابل بررسی است، که همه جا و همه وقت، همه عمر خود را عاشقانه و عارفانه به دنبال راه علی و حسین و بدون ترس و هراس از طاغوت ها و قدرت های شیطانی و مصلحت طلبی ها طی نموده است و از ابتدا به نور پر فروغ و تابان شهادت چشم دوخته و در پایان نیز به این پرواز و آرامش ملکوتی دست می یابد.
شرح اسم (زندگی‌نامه آیت‌الله سیدعلی حسینی‌خامنه‌ای (1357ش - 1318ش)، نویسنده؛ هدایت الله بهبودی/ ناشر؛  موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی/  ارائه دهنده؛ علی ربیع زاده (مسئول کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان)
کتاب «شرح اسم» شرحی مختصر بر زندگی حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای از بدو تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی است که به کوشش هدایت الله بهبودی از سوی موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی تدوین و منتشر شده است. جدای از نقش و موقعیت استثنایی ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بی تردید آیت الله العظمی سیدعلی حسینی خامنه ای یکی از عالمان تاثیرگذار در تبیین و ترویج اندیشه سیاسی اسلام و بر آمدن انقلاب اسلامی ایران است. بنابراین چنین پژوهشی به معنای بازخوانی و بازگویی بخشی از تاریخ مبارزات ملت ایران است. این کتاب برای تالیف بر دو منبع تکیه داشته است که به ترتیب شامل اسناد و خاطرات است، پس این کتاب طرحی است از مهم ترین وقایع زندگی حضرت آیت الله خامنه ای. گزارشی از فراز و فرود حوادث حیات مبارزاتی ایشان و به قول اهل منطق، شرح اسم.  

 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 546