بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
شسی
غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی؛ میرشمس مومنی زاده، فرماندار شهرستان رشت

شز
پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان

ثیب

صثی
1397/10/8 شنبه کرمی در جلسه بررسی پروژه‌های ملی شهرستان رشت: کتابخانه مرکزی رشت بعد از گذشت14سال، تنها 42درصد پیشرفت فیزیکی دارد سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در نشست بررسی پروژه های ملی شهرستان رشت که با حضور نمایندگان مجلس و فرماندار شهرستان رشت برگزار شد گفت: سرمایه گذاری برای کار فرهنگی را نباید به چشم هزینه کرد نگاه کنیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه بررسی پروژه های ملی شهرستان رشت روز پنجشنبه(6دی) با حضور غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی؛ میرشمس مومنی زاده، فرماندار شهرستان رشت؛ پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ مجتبی رمضانی، معاون اداری و مالی این اداره کل؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت و معاونین و روسای دستگاه های فرهنگی شهرستان رشت در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در این جلسه با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی استان گیلان خاطرنشان کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با نگاه فرهنگی به فعالیت های اجتماعی آمادگی دارد تا زمینه مناسبی را در استان به ویژه شهرستان رشت برای توسعه پایدار فرهنگی ایجاد کند.
پریسا کرمی با بیان اینکه امروز کتابخانه های عمومی به پاتوقی برای عموم مردم از سنین مختلف تبدیل شده اما از نظر فضای مطالعاتی با مشکلات فراوانی روبرو است گفت: مشکل سرانه فضای مطالعاتی خصوصا در شهر رشت بسیار جدی است و این شهرستان در این زمینه از بین ۱۶ شهرستان متاسفانه رتبه آخر را دارد.
کرمی همچنین به شاخصهای استاندار ملی این فضا در کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این استاندارد در کشور ۲ متر مربع به ازای هر یکصد نفر است، میانگین سرانه فضای مطالعاتی در استان را یک متر ۲۲ سانتی متر و در شهرستان رشت ۴۶ سانتی متر عنوان کرد.
بودجه 50 میلیارد ریالی برای این پروژه پیش بینی اما تخصیص داده نشد
وی در بخش دیگری ازصحبت های خود با اشاره به اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب هستیم یادآور شد: انقلاب اسلامی کشور ما انقلاب فرهنگی بود و سرمایه گذاری برای کار فرهنگی را نباید به چشم هزینه کرد نگاه کنیم.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان احداث پروژه کتابخانه مرکزی شهر رشت را از جمله اقدامات مثبت و مهم در زمینه افزایش سرانه مطالعاتی در این شهرستان دانست و گفت: علیرغم پیش بینی خوبی که برای رفع مشکلات در فضای مطالعاتی در شهر رشت گرفته شد اما این پروژه پس از گذشت ۱۴ سال، امروز متاسفانه تنها ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
پریسا کرمی با بیان اینکه مجری احداث پروژه کتابخانه مرکزی رشت، اداره کل راه، مسکن و شهرسازی است و اداره کل کتابخانه های عمومی استان تنها بهره بردار این پروژه است، افزود: با پیگیری هایی که در دوره های مختلف در این اداره کل شد، در سفر رئیس جمهور و هیات دولت به گیلان بودجه 50 میلیارد ریالی برای این پروژه پیش بینی اما تخصیص داده نشد.
کرمی همچنین با بیان اینکه باید به پروژه کتابخانه مرکزی رشت به دید پروژه ملی نگاه کنیم گفت: با توجه به مشکل فضا برای احداث کتابخانه در شهر رشت، ما جهت رفع مشکلات دراین حوزه با راه اندازی کتابخانه سیار و تردد این کتابخانه در ۱۲ منطقه کم برخوردار، سعی کردیم بخشی از این مشکلات را حل کنیم.

 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 643