بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
34t

34t

45t

ry
1397/8/1 سه‌شنبه جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد؛ کرمی؛ بیشترین مخاطب کتابخانه های عمومی کودکان و نوجوانان هستند سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه بیشترین مخاطبین کتابخانه های عمومی کودکان و نوجوانان هستند گفت: کتابخانه های عمومی برای تشویق کودکان به کتابخوانی برنامه های ویژه ای در دست اقدام دارد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستانه اشرفیه روز گذشته(دوشنبه30مهر) و با حضور پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ رحیم حیدری، فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه؛ حجت الاسلام احمد طیبی، امام جمعه آستانه اشرفیه؛ رقیه زرگری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، شهرداران، بخشداران، اهضای انجمن کتابخانه های عمومی  و اصحاب رسانه در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
سرپرست کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست با بیان این که امروز نماد پیشرفت هر جامعه فرهنگ و هنر آن جامعه است، اظهار امیدواری کرد با توجه به جایگاه علمی و مذهبی آستانه اشرفیه شاهد شکوفایی دانش علم و هنر در این شهرستان باشیم.
پریسا کرمی  افزود: اگر  می خواهیم جامعه ای عاری از آسیب های اجتماعی داشته باشیم باید به برنامه های بلند مدت و هدفمند در عرصه کتاب و کتابخوانی روی آوریم که سیاست های ما در این راستا برنامه ریزی شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین مخاطبین کتابخانه های عمومی کودکان و نوجوانان هستند، گفت: کتابخانه های عمومی برای تشویق کودکان به کتابخوانی برنامه های ویژه ای در دست اقدام دارند.
کرمی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: امروزه کتابخانه های عمومی با اجرای فعالیت های متنوع،‌ خود را تنها به امانت کتاب محدود نکرده اند؛ طبق سند چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابخانه های عمومی نقش ویژه ای در آگاهی بخشی جامعه بر عهده دارند.
حیدری: مردم کتاب را برای تغذیه فکری در سبد خانوار خود قرار دهند 
رحیم حیدری، فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه در این نشست ترویح فرهنگ خوانی برای کودک  و نوجوان در جامعه را ضروری دانست و اظهار کرد: توسعه و گسترش این فرهنگ می تواند نقش بسزایی در ترغیب کودک و نوجوان به کتاب داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: زمانی که با بمباران رسانه های مجازی، ماهواره، سینما و تلویزیون در اذهان کودک مواجه هستیم طبیعتاً نوجوان و جوان  ما نمی تواند مسیر خوبی را در زندگی و جامعه  پیدا کند.
حیدری لزوم قرارگیری کتاب در سبد خانواده ها را یادآور شد و تصریح کرد: مردم باید کتاب را برای تغذیه فکری خانواده ها، خصوصا کودکان در سبد خانوار خود قرار دهند.
نماینده عالی دولت در شهرستان با بیان اینکه با مطالعه کتاب می توانیم بر بسیاری از بزه های اجتماعی فائق آییم، گفت: اگر در بخش ترویج فرهنگ کتابخوانی سرمایه گذاری کنیم، جامعه سود خواهد برد.
حجت الاسلام طیبی: معنای آگاهی در مطالعه و کتابخوانی نهفته است
امام جمعه آستانه اشرفیه نیز در این نشست با قدردانی از اقدامات سازنده نهاد کتابخانه های عمومی در گسترش فرهنگ مطالعه و ایجاد پویایی و نشاط در این حوزه گفت: مجموعه کتابخانه های شهرستان آستانه اشرفیه باید الگوی سایر دستگاه های شهرستان قرار بگیرد.
حجت الاسلام احمد طیبی با بیان اینکه در جوامع پیشرفته اخلاق و فرهنگ، محور اصلی فعالیت های روزانه است، به لزوم ایجاد بستر های رشد این جوامع در سایه اخلاق اشاره کرد و گفت: تشکیل کمیسیون اخلاق برای بکار گیری افراد در مناصب مختلف امری ضروری است.
وی اخلاق را منشأ آگاهی دانست و گفت: معنای آگاهی در مطالعه و کتابخوانی نهفته است و این حوزه باید توسط مسئولین تقویت شود. طیبی همچنین توجه به امر کتاب و کتابخوانی را نشان دهنده رشد فرهنگی یک جامعه عنوان کرد.
زرگری: نامگذاری پل و تندیس کتاب در بندر کیاشهر
در ابتدای این نشست رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان ضمن ارائه گزارش را از روند پیگیری مصوبات نشست قبلی انجمن، یکی از مهمترین چالشهای پیشروی مجموعه کتابخانه های این شهرستان را عدم تحقق سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداران عنوان کرد و افزود: پویایی کتابخانه ها و فعالیت های فرهنگی در این حوزه ارتباط مستقیم با حمایت مادی و معنوی شهرداران دارد.
رقیه زرگری همچنین به اقدامات انجام شده جهت شاداب سازی کتابخانه عمومی 22بهمن بندر کیاشهر نیز اشاره کرد و گفت: نامگذاری پل و تندیس کتاب در بندر کیاشهر با همکاری شهرداری در حال انجام است.
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 563