بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1398/12/17 شنبه سالروز تاسیس نهاد/ رابطه کتابدار با کتاب به روایت کتابداران / ۱ کتابدار کتاب‌نخوان در دعوت فرهنگی مردم به کتابخانه ناکام است یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. در سلسله گفتگوهایی مستمر، پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها جویا شدیم.

                                                                                                   

خواب شب بدون مطالعه برای کتابدار جایز نیست

یارعلی نصیری / استان چهارمحال و بختیاری

کتابدار اگر اهل مطالعه نباشد نمی‌تواند مشاوری امین در کتابخانه باشد. معتقدم هیچ کتابداری نباید شب‌ها بدون مطالعه کردن (ولو اندک) سر بر بالین بگذارد. کتابدار باید با منابع و نویسندگان حوزه‌های مختلف آشنا باشد و در تمام دقایق حضور در کتابخانه نیز فراموش نکند که کتاب خواندن رفتاری کلیدی در کار روزانه او است؛ چراکه نخستین توجه و نگاه هر مراجع به شکل تعامل و مطالعه کتابدار در این مکان فرهنگی دوخته می‌شود. به طور کلی اهل مطالعه بودن کتابدار عاملی اثرگذار برای او در کار و حرفه‌اش به حساب می‌آید.


کتابدار کتاب‌نخوان در دعوت فرهنگی مردم به کتابخانه ناکام است

حسین قاسمی / استان فارس

یک فرد نماز نخوان به دلیل عدم تأثیر کلام و اعتبار سخن، غالباً نمی‌تواند باعث ایجاد انگیزه مؤثر و دعوت به نماز خواندن در سایر افراد شود. کتابدار نیز دقیقاً چنین شرایطی دارد؛ کتابدارِ کتاب‌نخوان تقریباً در این دعوت فرهنگی مهم ناکام است. کتابداری که باید همواره به روز باشد و به مثابه یک پیش‌ران فرهنگی در کتابخانه حضوری انگیزشی داشته باشد، قطعاً بدون مطالعه به موتوری خاموش و کم‌رق مبدل خواهد شد.


کتاب خواندن برای کتابداران در مواجهه با کودکان مهم است

پیمان جلیل‌پور / استان اردبیل

معتقدم پس از تأکیدات دبیرکل نهاد در برگزاری برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌ها و برگزاری دوره‌های آموزش قصه‌گویی، پای به دوره‌ای جدید از فعالیت کتابداران در کتابخانه‌های عمومی شده‌ایم. مواجهه کتابداران با کتابِ کودک و شیوه‌های نوین قصه‌گویی برای گروه‌های سنی کودک و نوجوان باعث شده یک عنصر مهم و کلیدی به نام «قصه» در کتابخانه‌ها تقویت شود. کتاب‌هایی مثل «هدهد سفید» و جلسات نمایشنامه‌خوانی نیز بسته‌هایی مکمل در بسط و گسترش فضای قصه‌گویی در کتابخانه‌ها است که زمینه‌ساز آشتی دوباره کتابداران با کتاب کودک و نوجوان شده است. در این فضا طبعاً کتابداران بیش از پیش ناگریز به مطالعه بیشتر عناوین جدید و یافتن شیوه‌ای مناسب برای ارائه آنها به کودکان و نوجوانان هستند. به همین دلیل کتاب‌ خواندن خصوصاً برای مواجهه با اعضای کودک و نوجوان به شدت برای کتابداران اهمیتی مضاعف یافته است.


پاسخ‌گویی مؤثر به مراجعان تنها در گرو کتابخوانی کتابداران است

حسین خدابنده / استان قزوین

مطالعه کتاب توسط کتابداران واجب و البته بسیار مؤثر است. کتابداری به تعبیری همردیف با مشاوره قلمداد می‌شود؛ به همین خاطر کتابداران علی‌رغم فشارهای کاری و سایر دغدغه‌های شخصی می‌بایست زمانی هرچند کوتاه را به مطالعه در نظر بگیرند. نباید از یاد برد که پاسخ‌گویی بسامان به مراجعان تنها در گرو کتابخوانی و یا حداقل آشنایی مکفی با منابع مختلف است.

بيشتر
 [PageVisit]