بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1398/10/4 چهارشنبه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی در گفتگو با روزنامه خزر: چشم انتظار کمک خیرین و حامیان کتابخانه ها هستیم نجمه فکوری سنگاچین در گفتگو با خبرنگار روزنامه محلی خزر، با اشاره به مشکلات موجود در حوزه ساخت، تجهیز، تعمیر و تامین منابع کتابخانه ای از خیرین این شهرستان خواست با حضور در کتابخانه های عمومی به ارتقاء جایگاه فرهنگی شهرستان بندر انزلی کمک کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نجمه فکوری سنگاچین در گفتگو با خبرنگار محلی روزنامه خزر، نیاز امروز کتابخانه های شهرستان بندر انزلی را بهره مندی از وجود خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و اظهار داشت: شهرستان بندر انزلی خیرین بسیاری در حوزه مدرسه سازی دارد اما در حوزه ساخت و حمایت از کتابخانه های عمومی نمود جدی نداشته و کمک به کتابخانه های عمومی به یکی از دغدغه های فعالین حوزه فرهنگی تبدیل شده است.
فکوری به وجود موسسات آموزشی متعدد از جمله دانشگاه ها در شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: کتابخانه های عمومی می بایست برای تامین نیازهای اطلاعاتی دانشجویان به منابع بروز دسترسی داشته باشند تا بتوانند جویندگان علم را یاری کنند. این مسئول همچنین  اضافه کرد: اگر توجه خیرین را به حوزه کتاب و کتابخوانی و ساخت و تجهیز کتابخانه ها جلب کنیم، مسئولین کتابخانه ها مجوزهای لازم برای خرید کتاب از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور را در سریعترین زمان ممکن اخذ و کتاب ها و  منابع بروز در موضوعات مختلف را تامین خواهند کرد.
وی در ادامه به عملیات احداث کتابخانه عمومی آبکنار نیز اشاره کرد و گفت: مراحل احداث این کتابخانه عمومی که در برف ویرانگر سال 92 تخریب شد، از ابتدای سالجاری و با اختصاص اعتبار از محل ستاد بحران آغاز شده و هم اکنون در مرحله دیوارچینی و بتن ریزی سقف قرار دارد و پیشرفت خوبی داشته است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی همچنین در خصوص وضعیت کتابخانه عمومی هشتم شهریور غازیان نیز گفت: ساختمان این کتابخانه عمومی با قدمت 37ساله نیز هم اکنون نیازمند تعمیرات در بخش های متعددی است که البته در سال جاری با کمک شهرداری بندر انزلی اقداماتی در این حوزه انجام شد که با ادامه عملیات تعمیر و بهسازی بنا می توان به ارائه بهتر خدمات به مراجعین پرداخت.
نجمه فکوری در پایان بار دیگر از خیرین علاقمند به حوزه کتاب و کتابخوانی خواست با حضور در کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی و حمایت از این مراکز در گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی سهیم شوند. وی افتتاح و بهره برداری از کتابخانه عمومی ایت الله طالقانی به عنوان نخستین کتابخانه مردسه کشور نیز اشاره کرد و گفت: بهره برداری از این کتابخانه که موجب خوشحالی بسیاری از دوستداران کتاب و کتابخوانی شد، نمودی از توجه خیرین مدرسه ساز به حوزه کتابخانه های عمومی بود.
فکوری با قدردانی از شهردار بندر انزلی در اختصاص سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی و رحیم موثق و سیمین موقر، از خیرین حامی کتابخانه های عمومی در پرداخت مبلغ30میلیون ریال جهت خرید منابع کتابخانه ای گفت: شهرداری بندر انزلی در یک سال گذشته کمک شایانی به بحث کتاب و کتابخوانی کرده است.
وی تصریح کرد: کمک نیم درصدی شهرداری صرف هزینه های جاری کتابخانه های عمومی مانند هزینه های انرژی می شود و کتابخانه ها برای روز آمدسازی منابع خود نیازمند مشارکت خیرین در این حوزه هستند.
گفتنی است شهرستان بندر انزلی هم اکنون دارای 10باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در شهر بندر انزلی، روستاهای سنگاچین، کپورچال، حسن رود، میان پشته و منطقه آزاد انزلی است.

 
بيشتر
 [PageVisit]