بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1398/10/4 چهارشنبه در چهل و سومین نشست کانون ادبی« ادبستان» اشعار پروین اعتصامی در کتابخانه عمومی شمس لنگرودی نقد و بررسی شد چهل و سومین نشست کانون ادبی« ادبستان» با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر با موضوع پروین اعتصامی و ویژگی های شعر او در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شمس گیلانی لنگرود برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در این نشست ادبی که با حضور فاطمه اسماعیل پور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود؛ عباس رسولی املشی، رضا طاهرنیا دریاسری، مینو شکوهمند، جعفر صالحی، حسین نصری، جمیله قنبرپور، حمیدرضا کیهان پور، میرمحمود تکیار، نازی سجودی لنگرودی، اسماعیل نجمی، معصومه زارع، آمنه ارجی، سودابه سعیدی از شعرا و پژوهشگران گیلانی، اعضا و دوستداران کتاب و کتابخوانی برگزار شد در خصوص ویژگی های اشعار پروین اعتصامی و زندگی وی بحث و تبادل نظر شد.
آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی ادبستان کتابخانه عمومی شمس گیلانی لنگرود در ابتدای این نشست با خوانش غزلی از فروغی بسطامی شاعر عصر قاجار و خوشامد گویی به حاضران، مبحث ادبی خود را با عنوان «نگاهی به مناظرة مست و هشیار پروین اعتصامی از منظر اجتماعی و سیاسی» ارائه و به معرفی پروین اعتصامی و ویژگی های شعر او پرداخت.
رسولی املشی با بیان اینکه پروین مشهورترین شاعر زن ادب پارسی است به نقش پدر این شاعر بزرگ در شکل گیری اثار پروین اشاره کرد و اضافه کرد: پرویز اعتصامی در شکل گیری شخصیت ادبی دخترش نقش بارز و برجسته ای داشت و در کنار آن بهره گیری از تجربیات شاعران بزرگی چون ملک الشعرای بهار، دهخدا و... در رشد و شکوفایی او بسیار تأثیرگذار بود.
رسولی با برشمردن ویژگی های ارزشمند شعر پروین، مناظرات او را از زیباترین و ماندگارترین آثارش برشمرد و افزود: بدون تردید مناظره «مست و هشیار» وی جایگاه خاصی در ادب فارسی دارد.
وی همچنین در ادامه سخنان خود از نخستین شاعران زن در شعر فارسی چون رابعه بنت کعب و مهستی گنجوی و شاعران زن معاصر چون پروین اعتصامی، فروغ فرخزاد، سپیده کاشانی، سیمین بهبهانی، سیمین دخت وحیدی و... سخن گفت و افزود: در گذشته شاعران زن بنا به دلایل فراوان، مجالی برای به روز استعداد شاعری خود نیافته اند.
مسئول و مجری کانون ادبی ادبستان کتابخانه عمومی شمس گیلانی لنگرود در ادامه مطالبی چون تعریف و ویژگی های نوع ادبی مناظره، نخستین مناظره در پیش از اسلام با عنوان «درخت آسوریک»، اسدی توسی مبتکر فن مناظره و ویژگی های مناظرات پنج گانه وی، مناظره سعدی با مدّعی در گلستان و... را مطرح کرد.
وی آنگاه با خوانش قطعه «مست و هشیار» پروین، آن را از منظر اجتماعی و سیاسی تشریح کرد و گفت: فساد در اجتماع عصر پروین و نیز رواج باج گیری، رشوه خواری، ریاکاری، فقر در جامعه و... در این مناظره ماندگار پروین به خوبی مشهود است.
سپس در بخش معرفی کتاب های مفید ادبی، خانم مهناز محمودی رحیم آبادی شاعر لنگرودی نگاهی به کتاب «دوباره از همان خیابان ها» نوشته زنده یاد بیژن نجدی داشت و با خوانش بخش هایی از این اثر داستانی، خصوصیات ارزشمند آن را برای حاضران تشریح کرد.
در بخش نقد و بررسی اشعار، ستار لطیفی شاعر رانکوهی قصیده ای زیبا از تازه ترین سروده های خود را قرائت کرد و پس از خوانش، این شعر در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی حاضران قرار گرفت.
در ادامه رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، مینو شکوهمند از لنگرود، جعفر صالحی از رودسر، حسین نصری از رودسر، جمیله قنبرپور از لاهیجان، حمیدرضا کیهان پور از سیاهکل، میرمحمود تکیار از لنگرود، نازی سجودی لنگرودی از لنگرود، اسماعیل نجمی از لنگرود، معصومه زارع از رشت، آمنه ارجی از لنگرود و سودابه سعیدی« غزل» از لنگرود، تازه ترین اشعار و مطالب خود و دیگران را قرائت کردند.
بيشتر
 [PageVisit]