بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1398/7/9 سه‌شنبه به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ نشست کتاب خوان نویسندگان گیلان در رشت برگزار شد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست کتاب خوان نویسندگان استان با تاکید بر ادامه برگزاری نشست های کتاب خوان در استان گیلان گفت: فرهنگ کتابخوانی باید به عنوان یک گفتمان رایج در جامعه مطرح شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست کتاب خوان نویسندگان استان گیلان دیروز دوشنبه(8مهر) همزمان با روز بزرگداشت مولانا و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ محمد حسن پور، رئیس گروه رسانه و نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ غلامرضا مرادی، شاعر پیشکسوت گیلانی؛ رضا نوزاد، نویسنده و پژوهشگر مطرح گیلانی؛ عباس پناهی، نویسنده و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان؛ نیما فرید مجتهدی، نویسنده، پژوهشگر و فعال زیست محیطی استان، نماینده فرمانداری رشت، جمعی از مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی استان، اصحاب رسانه و علاقمندان فرهنگ و ادبیات گیلانی در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
کرمی: از سال94 بیش از هزار نشست در گیلان برگزار شده است
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با قدردانی از نگاه مثبت و سازنده نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر گیلان به مجموعه کتابخانه های عمومی استان، برگزاری نشست های کتاب خوان را یکی از ماموریت های نهاد کتابخانه های عمومی در راستای تبلیغ، ترویج و ارتقای سطح دانش مخاطبان در حوزه کتاب و کتابخوانی دانست و اظهار کرد: فرهنگ کتابخوانی باید به عنوان یک گفتمان رایج در جامعه مطرح شود.
وی با اشاره به برگزاری نشست های کتاب خوان از سال 94 در کتابخانه های عمومی استان گیلان، افزود: اشتراک گذاری کتاب‌های خوانده شده مد نظر نشست های کتاب خوان قرار دارد تا موجب رشد کتابخوانی عمومی و در نهایت رشد فرهنگ عمومی شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان از برگزاری بالغ بر یک هزار نشست کتاب خوان در سطح استان خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون نشست های کتاب خوان در بخش های کتابخانه ای، دانش آموزی، دستگاه ها، مدیران، کودک و نوجوان، دفاع مقدس، آسیب های اجتماعی، بانوان و ویژه برگزار شده است.
کرمی در ادامه به معرفی کتاب «آب هرگز نمی میرد» پرداخت و اضافه کرد: کتاب مذکور که خاطرات سردار شهید محمد سلگی به روایت سردار حمید حسام، یکی از یادگاران دوران دفاع مقدس است در سال 95 توسط مقام معظم رهبری تقریظ شده است.
وی مصاحبه با 50 رزمنده دوران دفاع مقدس را یکی از نقاط قوت کتاب «آب هرگز نمی میرد» دانست و یادآور شد: این کتاب با نثری روان، جذاب و گیرا به ناگفته های دوران جنگ تحمیلی و رشادت های رزمندگان در دفاع از کشور و نظام می پردازد.
حسن پور: مطالعه کتب گیلان شناسی و ایران شناسی باید در دستور کار اهالی کتاب و مطالعه قرار گیرد
رئیس گروه رسانه و نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نیز در ادامه، با بیان اینکه دانش آموزان 12 سال در آموزش و پرورش با طول و عرض جغرافیایی کشورها آشنا می شوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی معلمان درباره موطن، تاریخ، فرهنگ و جغرافیای بومی خود هیچ اطلاعاتی ندارند تا به دانش آموزان منتقل کنند لذا مطالعه کتب گیلان شناسی و ایران شناسی باید در دستور کار اهالی کتاب و مطالعه قرار گیرد.
محمد حسن پور مشروطه گیلان را یکی از نقاط تاریخی مغفول مانده دانست و گفت: گیلان سرشار از افسانه ها و اسطوره هاست و نویسندگان برجسته ای در این حوزه ها قلم زده اند که باید مورد توجه قرار گیرد. حسن پور، یک کتابخوان واقعی را اهل نقد کتاب دانست و یادآور شد: یک کتاب باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد و با هم ترازان خودش مقایسه شود.
معرفی کتاب«افسانه های گیلان» توسط غلامرضا مرادی
غلامرضا مرادی، شاعر پیشکسوت گیلانی نیز در این نشست با معرفی کتاب «افسانه های گیلان» اثر هادی غلام دوست، اظهار کرد: این کتاب حاوی 160 افسانه بومی است که روزگاری از پدران و مادران خود شنیده ایم و اکنون گرد فراموشی بر آن نشسته است.  وی تاکید کتاب مذکور را بر افسانه های شرق گیلان دانست و گفت: کتاب مذکور حاصل 30 سال تجسس و گردآوری میدانی افسانه های شهری، روستایی و کوهستانی همراه با مستندات ضبط شده است.
این شاعر گیلانی با بیان اینکه افسانه های گیلانی سراسر درس زندگی و حرکت و تکاپوست، عنوان کرد: ریشه افسانه ها در ادیان و زبان های مختلف مسبوق به سابقه است که براساس تبادلات فرهنگی و زبانی شکل گرفته است. مرادی یادآور شد: کتاب «افسانه های گیلان» به لحاظ ایجاد نوعی فضای فرهنگی و تاریخی ما را با گذشته های دورمان پیوند می زند.
معرفی کتاب «نگاهی تازه به مشروطه در گیلان» توسط رضا نوزاد
رضا نوزاد، نویسنده و پژوهشگر مطرح گیلانی نیز به معرفی کتاب «نگاهی تازه به مشروطه در گیلان» نوشته انوشیروان نعیمی پرداخت و تصریح کرد: کتاب هایی که مشخصا از مجاهدان گیلانی نهضت مشروطه گفته باشد خیلی زیاد نیست و این کتاب به واسطه نثر روان برای مخاطبان مفید است.
نوزاد اضافه کرد: این کتاب شرح جامعی است از همت والای مردم گیلان و تشکل‌های مردمی که در آن دوران با سعی و جنبش و تلاش کوشیدند انقلاب مشروطیت ایران را که توسط استبداد محمد علی شاهی و قوای قزاق و روسهای تزاری بشدت هرچه تمامتر در حال سرکوب شدن بود و قیام مردم تبریز که توسط دلاورانی چون ستارخان و باقرخان و کمیته مردمی غیبی علی مسیو و یارانش  زیر فشار شدید و فزاینده مستبدان قرار داشت، جان تازه‌ای بگیرد.
وی همچنین گفت در این کتاب نه چندان حجیم که شادوران دکتر افشین پرتو نیز بر آن مقدمه نوشته است در خصوص کمیته‌ها و گروه‌های مردمی از جمله کمیته ستار و انجمن رشت با همتی والا و نبردهای خونین استبداد محمد علی شاهی را با اقتدار درهم شکستند و جان تازه‌ای به مشروطه خواهان و مشروطه بخشیدند توضیحات کاملی ارائه شده است.
کتاب «درآمدی بر حوزه ها و دپارتمان های ایران شناسی» توسط عباس پناهی معرفی شد
عباس پناهی، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان نیز در این نشست با معرفی کتاب «درآمدی بر حوزه ها و دپارتمان های ایران شناسی» بعنوان یکی از جدیدترین اثار خود گفت: این کتاب با همکاری مریم شادمحمدی و فرشته رحمانی نژاد و به کوشش انتشارات دانشگاه گیلان منتشر شد و به جهت آن که مطالب ارزشمندی در حوزه های مهم ایران شناسی و شناخت ایران شناسان این کشورها به دست می دهد می تواند منبعی مهم برای علاقه مندان و پژوهشگران ایران شناسی در جهان و ایران دوستان باشد.
پناهی همچنین اضافه کرد: این کتاب یکی از جدیدترین و جامع ترین آثار پژوهشی در حوزه مطالعات ایران شناسی است که با هدف بررسی مراکز، دپارتمان ها و مسائل مربوط به ایران شناسی در کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و ژاپن مورد پژوهش قرار گرفته و آخرین یافته ها و وضعیت دپارتمان های ایران شناسی را در این کشورها بررسی کرده است.
«اطلس رودهای گیلان» توسط نیما فرید مجتهدی معرفی شد
نیما فرید مجتهدی، پژوهشگر و فعال زیست محیطی استان گیلان نیز به عنوان آخرین کتاب خوان این نشست با معرفی کتاب «اطلس رودهای گیلان» یکی از جدیدترین آثار خود در خصوص این کتاب گفت: كتاب اطلس جاذبه هاي طبيعي گيلان حاصل 15سال فعاليت و پژوهش در مناطق مختلف گيلان است كه در آن سنگ ها، درختان، چشمه ها و غارهاي مقدس، ييلاقات، كوه ها، رودهاي شاخص گيلان و درختان كهنسال كه داراي ارزش گردشگري هستند، گونه هاي جانوري شاخص و مناطق حفاظت شده گيلان به همراه نقشه ها و اطلاعات جغرافيايي معرفي شده اند.
فرید مجتهدی افزود: اولين اهميت كتاب در اين است كه به شكلي علمي و با مطالعه ميداني فهرستي از جاذبه ها و منابع استان تهيه شده چون در كارهاي قبلي، بيشتر افراد با توجه به سليقه شخصي و به شكلي ناتمام به معرفي اين پديده ها مي پرداختند.
وي خاطرنشان كرد: اين كتاب به نوعي راهنماي شناخت طبيعت و جغرافيايي طبيعي گيلان محسوب مي شود و به مخاطب كمك مي كند تا جغرافياي استان را به شكلي خلاصه و مفيد مورد شناسايي قرار دهد.
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 135