بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1398/6/10 يكشنبه در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با شهردار رشت مطرح شد؛ تشکیل کارگروه بررسی و وصول مطالبات کتابخانه ها از محل سهم نیم درصدی درآمدهای شهرداری رشت مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در دیدار با شهردار رشت گفت: شهرداری ها با هزینه کرد در حوزه کتاب، به رشد فرهنگی جامعه کمک می کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در این دیدار که عصر دیروز شنبه (9شهریور) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ ناصر حاج محمدی، شهردار رشت؛ محمد حسن عاقل منش، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت؛ مجتبی رمضانی، معاون اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ یعقوب امیری، مدیر امور مالی شهرداری؛ علیرضا قانع، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت و در دفتر شهردار صورت پذیرفت، در خصوص تعامل بیشتر دو مجموعه در حوزه های فرهنگی و تسویه سهم نیم درصدی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت از درآمدهای شهرداری بحث و تبادل نظر شد.
شهرداری ها با هزینه کرد در حوزه کتاب، به رشد فرهنگی جامعه کمک می کنند
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با بیان اینکه مجموعه کتابخانه های عمومی یک نهاد فرهنگی عمومی است، کارکرد این مجموعه در گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با استفاده از ظرفیت حمایتی دیگر دستگاه ها و نهادها را یادآور شد.
پریسا کرمی همچنین شهرداری های استان را مهمترین حامیان ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد که در این حوزه نقش آفرینی کرده و با مجموعه کتابخانه های عمومی همکاری سازنده ای دارند. کرمی یکی از راه های حمایت شهرداری ها از فعالیت های کتاب محور را پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از محل درآمدهای هفت گانه خود دانست و گفت: شهرداری ها با هزینه کرد در حوزه کتاب، به رشد فرهنگی جامعه کمک می کنند.
وی همچنین در پایان ضمن ارائه گزارش کامل از وضعیت وصول سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداری رشت پیشنهاداتی برای تسویه کامل این بدهی به شهردار رشت رائه کرد.
عاقل منش: بهسازی کتابخانه های عمومی امام رضا(ع) رشت با کمک شهرداری رشت انجام شود
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست با اشاره به فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی استان گیلان، آن را نهادی فعال، پویا و با کارکنانی با انگیزه برای پیشبرد اهداف فرهنگی در استان عنوان کرد.
محمد حسن عاقل منش برگزاری موفق برنامه های مختلف کتاب محور با برنامه ریزی مجموعه کتابخانه های عمومی استان را بخشی از اقدامات آن در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی دانست که اثرات مثبتی در جامعه داشته است. وی همچنین بهسازی کتابخانه های عمومی امام رضا(ع) رشت و نیز اختصاص مکانی مناسب بصورت موقت برای استقرار کتابخانه را از خواسته های مجموعه کتابخانه های عمومی از شهرداری رشت عنوان کرد.
شهردار رشت: اختصاص شبکه فیبر نوری به کلیه کتابخانه های عمومی شهر رشت
شهردار رشت نیز در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه بسیار خوشحالم که در شهر اولین ها و در شهری که به فرهنگ کتاب و کتابخوانی شهره است خدمت می کنم از عزم جدی شهرداری برای افزایش فعالیت های فرهنگی در سطح شهر رشت سخن گفت و افزود: یکی از برنامه های کلان ما در شهررشت ایجاد و گسترش اماکن فرهنگی جدید نظیر کتابخانه هاست و در نظر داریم با تعامل با دستگاه های فرهنگی به این مهم دست یابیم.
ناصر حاج محمدی به سرعت بسیار زیاد پیشرفت های علمی در دنیا نیز اشاره کرد و گفت: امروز کتابخانه های عمومی نقش مهمی در اشاعه اطلاعات دارند و می توانند با ورود به عرصه فضای مجازی و استفاده از منابع الکترونیک، آگاهی های جامعه را افزایش ببخشند. وی همچنین عدم توجه مناسب به زیرساخت های ارتباطی شهر رشت در سال های گذشته را عامل مهمی در پیشرفت ضعیف این زیرساخت عنوان کرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری با توسعه شبکه فیبر نوری و اختصاص آن به کتابخانه های عمومی، سرعت تبادل اطلاعات در این محیط را افزایش دهیم.
حاج محمدی در پایان کتابخانه های عمومی را جزئی از بدنه شهرداری دانست و حمایت مادی و معنوی از آن را وظیفه ذاتی و مهم شهرداری عنوان کرد.
گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد تیم کارشناسی متشکل از معاونین، کارشناسان مالی و ذیحسابان دومجموعه با تشکیل جلسه ای در روزهای آتی در خصوص میزان بدهی های معوقه شهرداری و نحوه وصول مطالبات از محل این سهم بحث و تبادل نظر کنند.


بيشتر
 [PageVisit]