بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود1398/6/3 يكشنبه با معرفی چهار عنوان کتاب؛ کتابخانه عمومی امام علی (ع) دیلمان میزبان نشست کتاب خوان شد به کوشش مسئول کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان شهرستان سیاهکل، نشست کتاب خوان امامت و ولایت با معرفی چهار عنوان کتاب برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در این نشست کتاب خوان که با حضور جمعی از اعضای فعال کتابخانه عمومی امام علی (ع) دیلمان برگزار شد، چهار عنوان کتاب با موضوع امات و ولایت معرفی و با دیگر حاضرین به اشتراک گذاشته شد که در ادامه به بخش هایی از این آثار می پردازیم؛
«امام علی و پرنده»، گ‍زی‍ده‌ه‍ای‍ی‌ از زن‍دگ‍‍ی‌ ح‍ض‍رت‌ ع‍ل‍ی علیه‌السلام ب‍رای‌ ک‍ودک‍ان‌، نویسنده؛ ن‍وری‌ ای‍ج‍ادی،‌ ناشر؛ موسسه زیتون، واحد کتاب/ ارائه دهنده؛ رضا رضائیان (عضو کتابخانه)
کتاب امام علی و پرنده کتابی است مصور به نویسندگی نوری ایجادی و تصویرگری زیبای محمد حسین صلواتیان که موضوعش گزیده هایی داستان گونه از زندگی حضرت علی برای کودکان است. این کتاب همچنین جنبه بین المللی دارد و به ۵ زبان عربی، اردو، انگلیسی، آلمانی و فرانسه ترجمه و چاپ شده و در سال ۱۳۸۰ عنوان کتاب سال را از آن خود کرده است. ضمن این که کتاب امام علی و پرنده در کتاب های درسی فارسی دوم و پنجم دبستان و ریاضی چهارم دبستان به عنوان مطالعه بیشتر به دانش آموزان معرفی شده است.
 داستان این کتاب از زبان پرنده ای در پس زمینه ی داستان است که شاهد وقایع است نقل می شود و از به دنیا آمدن حضرت علی در کعبه و بزرگ شدن ایشان با پیامبر اسلام ، داستان ایمان آوردن علی و خدیجه به پیامبر، حمله ی کافران به خانه ی پیامبر و خوابیدن حضرت علی در بستر رسول اکرم، داستان برادری حضرت محمد، داستان فتح مکه و بالاخره ماجرای غدیر خم روایت می شود. نام داستان ها به ترتیب، جشن ستاره ها، کوچ پرنده، خبر، آن شب، سفر به مدینه، برادر من، بازگشت به مکه و پیام خدا است. داستان ها با زبانی کودکانه و مناسب با سبک داستان های کودکان با الفاظ ساده روایت شده است و تلاش شده تا مقتضای حال مخاطب در نظر گرفته شده است.
«آفتاب در حصار»، (روایت داستانی زندگی امام هادی علیه‌السلام)، نویسنده؛ زهرا مرتضوی، انتشارات سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری اصفهان/ ارائه دهنده؛ موعود مرادیان( کتابخانه)
این مجموعه، از یکصد داستانک تشکیل شده است که داستان هایی از زمانِ ولادت، امامت و شهادت آن بزرگواران را مجموعه «چهارده خورشید و یک آفتاب» زیر نظر مجموعه فرهنگی قلمستانِ اصفهان چاپ و منتشر شده است. هر کدام از این مجلدات به نامی، نام گذاری شده که هرکدام صفتی بر «آفتابِ» وجود آن معصوم است. به عنوان مثال کتاب«آخرین آفتاب» برای پیامبر اکرم(ص) یا «آفتاب بر نی» برای امام حسین(ع) و «آفتاب غریب» برای امام حسن(ع).
«جلوه‌های غدیر»، نوشته محمدرجاء‌ واعظی، نشر موسسه انتشارات کتاب نشر/ ارائه دهنده؛ آتنا تقوی نژاد (عضو کتابخانه)
این کتاب شرح مختصری از تاریخچه واقعه عظیم غدیر خم را بیان و پس از آن هم متن و ترجمه ی روان خطبه غدیر را ذکر کرده است. برخی از مهم ترین عناوین بخش نخست کتاب عبارتند از: آغاز سفر غدیر(حجه الوداع)، اولین نشانه های غدیر، افشای سرّ غدیر، سخنرانی زیبا و تاریخی پیامبر، دعوت برای بیعت، مراسم بیعت غدیر، نشانه های فتنه،  آخرین سخنان پیامبر، نگارندگان غدیر، زنده نگهداشتن غدیر، جلوه های غدیر، برپادارندگان عید غدیر. متن کتاب بسیار روان است و سعی شده ارجاعات کتاب از منابع معتبر و دست اول باشد هر چند که کمتر از متن عربی روایات استفاده شده است و به ذکر ترجمه بسنده شده.
«آفتاب در محاق»، روایت داستانی زندگی امام موسی کاظم علیه‌السلام، اثر مرثا صامتی، انتشارات سازمان فرهنگی‌ تفریحی شهرداری اصفهان/ ارائه دهنده؛ فاطمه بلارک (عضو کتابخانه)
این کتاب به زندگانی «حضرت امام موسی کاظم (علیه‌السلام)» اختصاص دارد. نگارنده ضمن بیان زندگی‌نامه و ویژگی‌های اخلاقی امام موسی کاظم(ع)، داستان‌های کوتاهی به روایت نزدیکان امام آورده است.این داستان‌ها درباره کار کردن و رفتار محبت‌آمیز ایشان با بدخواهانشان است. هر کدام از این داستان‌های مذهبی حاوی درس‌هایی آموزنده برای مخاطبان هستند.
گفتنی است برگزاری نشست جمع خوانی، خوانش خطبه غدیر، شاهنامه خوانی، نقاشی، قصه گویی، دیدار با خانواده سادات و گشایش نمایگاه کتاب غدیر از دیگر برنامه های کتابخانه عمومی دیلمان در ایام دهه امامت و ولایت بود.
بيشتر
 [PageVisit]