بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود

1398/4/13 پنجشنبه با استقبال باشکوه علاقمندان به کتاب و کتابخوانی؛ طرح توسعه کتابخانه عمومی شهیدباهنر لاهیجان به بهره برداری رسید طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان در قالب افزایش300متر مربع به فضای این کتابخانه در2طبقه و با اختصاص اعتباری بالغ بر7میلیاردو600میلیون ریال با همکاری مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، موسسه علمی و آموزشی قلمچی و شهرداری لاهیجان به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان،  مراسم بهره برداری از ساختمان حزین لاهیجی در طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان صبح امروز پنجشنبه(13تیر) و با حضور ذبیح الله نیکفر، نماینده مردم شهرستان لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی؛ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ رمضانعلی محسنی، نماینده موسسه علمی و آموزشی قلمچی، خیرین کتابخانه ساز، مسئولین شهرستان لاهیجان، نمایندگان موسسه علمی و آموزشی قلمچی در استان گیلان، جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی، رئیس، مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات شیخ زاهد گیلانی این کتابخانه برگزار شد.
کرمی: کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان امروز یک کتابخانه استاندارد است
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، کتابخانه شهید باهنر لاهیجان را یکی از کتابخانه های استاندارد گیلان دانست و خاطرنشان کرد: این کتابخانه در سه طبقه و با زیربنای 300 مترمربع به بهره برداری رسید.
پریسا کرمی در مراسم بهره برداری از طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان، با اشاره به جایگاه کتاب و کتابخوانی و لزوم گسترش فضاهای فرهنگی از جمله کتابخانه ها، اظهار کرد: کتابخانه ها باید مکان امنی برای حضور اقشار مختلف مردم باشند.
وی شهرستان لاهیجان را دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی دانست و افزود: لاهیجان همواره یکی از کاندیداهای پایتخت کتاب کشور بوده و می توان از این شهر به عنوان شهر کتاب و کتابخوانان یاد کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ادامه داد: شهرستان لاهیجان در حوزه تامین فضای مطالعاتی از شهرستان های برخوردار استان محسوب می شود، اما ما در شهر لاهیجان نیازمند ایجاد کتابخانه عمومی هستیم تا به نیاز روزافزون مردم در این حوزه پاسخ دهیم و از ظرفیت های فرهنگی آن استفاده بیشتری ببریم.
کرمی یکی از طرح های مهم اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان در حوزه تامین فضای مطالعاتی در شهرستان لاهیجان را طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر دانست و گفت: کار مطالعاتی طرح تکمیل کتابخانه عمومی شهید باهنر از سال 90 و فاز اجرایی آن از سال 92 آغاز شده است.
وی هزینه کل پروژه را حدود 760 میلیون تومان برآورد کرد و یادآور شد: از این مبلغ 460 میلیون تومان توسط اعتبار تملک شهرستان، 167 میلیون تومان توسط انجمن کتابخانه ها و یکصد میلیون تومان توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی تامین شده است.
این مسئول فرهنگی کتابخانه شهید باهنر را یکی از کتابخانه های استاندارد گیلان دانست و خاطرنشان کرد: این کتابخانه شامل بخش کودک و نوجوان، بخش مخزن و نشریات، سالن وی.آی.پی و سالن های مطالعه مجزا ویژه آقایان و بانوان است که در سه طبقه و با زیربنای 300 مترمربع به بهره برداری رسید.
نیکفر: نهاد کتابخانه های عمومی با جلب همکاری موسسه قلمچی و خیرین، در حوزه فرهنگی عملکرد خوبی داشته است
ذبیح الله نیکفر، نماینده مردم شهرستان لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز، با بیان اینکه مقام معظم رهبری در دهه اخیر به فراخور دوران بر امر اقتصادی تاکید فرمودند، اظهار کرد: علیرغم همه فشارها و تنگناهای اقتصادی، هنوز خیرینی وجود دارند که اقدام به ساخت بناهای فرهنگی می کنند و این جای قدردانی دارد.
وی با اشاره به مطالبه رهبر انقلاب مبنی بر پیوست فرهنگی به ویژه در عرصه اقتصاد، خاطرنشان کرد: اگر اقدامات ما پیوست فرهنگی نداشته باشد، تولیدات ما هم بازار هدف مناسب را پیدا نخواهد کرد.
نماینده لاهیجان در مجلس با بیان اینکه بدون دانش و آگاهی نمی توانیم در عرصه تهاجم فرهنگی مقاومت کنیم، گفت: کتاب و کتابخوانی بهترین ابزار در عرصه فرهنگی است. متاسفانه امروز هشتادمین کشور از حیث سرانه مطالعه هستیم و تیراژ کتاب های ما از سه هزار جلد در دهه 60 به 500 جلد رسیده است.
نیکفر شاخص های کتابخوانی را زیبنده مردم فرهنگی ایران ندانست و یادآور شد: بی تردید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ارکان جامعه را مستحکم می کند و نهاد کتابخانه های عمومی با همکاری بنیاد علمی و آموزشی قلمچی و استفاده از خیرین کتابخانه ساز توانسته است بخش اعظمی از مشکلات در این حوزه را رفع نماید.
نماینده بنیاد علمی، آموزشی قلم چی: کتابخانه های عمومی پیشانی فرهنگ هستند
نماینده بنیاد علمی، آموزشی قلم چی، کتابخانه های عمومی را پیشانی فرهنگ دانست و تصریح کرد: توسعه کتابخانه های عمومی با هدف تحقق پیوست فرهنگی صورت می گیرد.
رمضانعلی محسنی در مراسم بهره برداری از طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان، ضمن قدردانی از اجرای پروژه مذکور، اظهار کرد: کتابخانه لاهیجان از جمله کتابخانه های مهم و قدیمی است که بیش از دو هزار عضو فعال دارد.
وی فرهنگ را پایه و اساس همه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی دانست و افزود: اگر می خواهیم جامعه ای پیشرفته و با ثبات داشته باشیم چاره ای جز درست کردن فرهنگ نداریم و اگر فرهنگ خوب شکل بگیرد، به توسعه پایدار خواهیم رسید.
نماینده بنیاد علمی، آموزشی قلم چی کتابخانه های عمومی را پیشانی فرهنگ دانست و تصریح کرد: توسعه کتابخانه های عمومی با هدف تحقق پیوست فرهنگی صورت می گیرد. دانشمند خوب، استاد خوب، معلم خوب، شاعر خوب و هنرمند خوب در گرو کتابخوان خوب است و لذا کسانی که دارای مدارج بالای علمی و فرهنگی و اجتماعی و هنری هستند در ابتدا کتابخوان بودند.
محسنی با بیان اینکه وجود انسان های آگاه و دانا موجب کاهش مشکلات و آسیب های اجتماعی می شود، عنوان کرد: ارتقای دانش و آگاهی رابطه مستقیمی با کتاب و کتابخوانی دارد و بسیاری از بزهکاران به واسطه جهل و نادانی دچار مشکل شده اند.
وی با اشاره به تاسیس کتابخانه لاهیجان در سال 1336، یادآور شد: به دنبال بهره برداری از طرح توسعه این کتابخانه 300 مترمربع فضای فیزیکی به این مکان اضافه خواهد شد و آقایان و بانوان به صورت همزمان می توانند از امکانات کتابخانه ای استفاده کنند. در واقع افراد نباید از کتاب خواندن محروم باشند.
این مقام مسئول یکی از اقدامات خوب بنیاد قلم چی را راه اندازی نمایندگی در 450 شهرستان کشور دانست و گفت: کانون های فرهنگی و آموزشی قلم چی در دهه 70 فعالیت خود را آغاز کردند، اما بنیاد قلم چی با هدف گسترش دانش و آموزش از سال 1384 وقف عام شد و امروز یکی از بنیادهای موفق در توسعه دانش و آموزش است.
تعهد موسه علمی و آموزشی قلم چی برای تکمیل 12 کتابخانه عمومی در کشور
محسنی با بیان اینکه سال گذشته بیش از 73 هزار نفر بورسیه بنیاد قلم چی شدند، خاطرنشان کرد: دانش آموزانی که بضاعت مالی ندارد، اما از نظر علمی و استعدادی در سطح بالایی هستند نباید از تحصیل باز بمانند لذا بنیاد قلم چی از سال 84 تاکنون درآمدهای خود را صرف توسعه آموزش از طریق ساخت مدارس و کتابخانه ها و تجهیز و هوشمندسازی کرده است. طی سال های 97-84 در مجموع 230 پروژه شامل 166 مدرسه و 64 کتابخانه عمومی و دانشگاهی تحویل مردم شده است.
وی با اشاره به همکاری بنیاد قلم چی با نهاد کتابخانه های عمومی، متذکر شد: طی مدت مذکور 35 کتابخانه عمومی که به واسطه فقدان منابع اعتباری دولتی نیمه کاره مانده بود با کمک بنیاد قلم چی به بهره برداری رسید. در حال حاضر نیز 12 کتابخانه را تعهد کردیم که کتابخانه شهید باهنر لاهیجان یکی از آنهاست.
نماینده بنیاد علمی، آموزشی قلم چی، با بیان اینکه مدارس و کتابخانه ها را در استان های محروم و کم برخوردار احداث می کنیم، افزود: سال 95 در استان سیستان و بلوچستان 30 مدرسه احداث کردیم. در واقع هدف بنیاد قلم چی این است که استان های عقب مانده از حیث آموزشی بتوانند از شرایط و امکانات برابر استفاده کنند.
وی با اشاره به تلاش بنیاد قلم چی و نمایندگی های آن برای احداث مدرسه و کتابخانه های عمومی در استان های سیل زده، اضافه کرد: آموزش امر مهمی است و اگر نسل جوان و نوجوان ما خلاق و ماهر باشند می توانند بخش عمده ای از مشکلاتشان را حل کنند. امروز بسیاری از فعالیت های دانش بنیان توسط همین جوانان انجام می شود و لذا باید با استفاده از مدرسه و کتابخانه ظرفیت های موجود را شکوفا کنیم.
محسنی از هوشمندسازی یک هزار و 142 کلاس و تجهیز 690 کتابخانه مدارس توسط بنیاد قلم چی خبر داد و گفت: برای بورسیه هر دانش آموز دو میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین در حال حاضر دو هزار و 620 دانشجو را بورسیه کرده ایم.
در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از سوی علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور از حمیدرضا صادقی پور و همسر وی، شمسی موسوی به عنوان خیرین کتابخانه ساز در شهر واجارگاه شهرستان رودسر و همچنین مسئود کاظمی، شهردار لاهیجان تجلیل شد.
اجرای حافظ خوانی و شاهنامه خوانی توسط جمعی از اعضای کودک کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان از دیگر برنامه های فرهنگی همزمان با مراسم بهره برداری از ساختمان حزین لاهیجی این کتابخانه عمومی بود.
گفتنی است کتابخانه عمومی کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان در سال 1336 در 2طبقه و شامل بخش های مرجع، امانت، سالن مطالعه (به صورت زوج و فرد برای بانوان و آقایان) و مخزن کتاب به مساحت 440 متر مربع  به بهره برداری رسید. این کتابخانه همچنین پس از عملیات توسعه که از سال 1392 با اختصاص اعتباری بـالـغ بر7میلیاردو600میلیون ریال با همکاری مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، موسسه علمی و آموزشی قلمچی و شهرداری لاهیجان صورت پذیرفت امروز و پـس از اتمام مـراحل سـاخت و تجهیز، بـا توسعه 300 متر مـربعی زیربنا شامل 2طبقه از امـکانات ویژه ای چون بخـش مستقل نـوجوان، بـخش مـطاله ی VIP، بخش مستقـل کـودک، بخش مستقل مرجع، سالن های مطالعه ی مجزا برای بانوان و آقایان، سالـن فعالیت هـای جـنبی و بخش ویـژه نشـریات و امانـت برخوردار است.