بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1

1

1

1

1

1
1398/1/31 شنبه فرماندار آستارا در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان: شهرستان آستارا با پیشینه فرهنگی غنی به عنوان شهر کتاب شناخته می شود حسن رستم زاد در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا گفت: آستارا با پیشینه فرهنگی غنی به عنوان شهر کتاب شناخته می شود و سهل انگاری مسئولان عضو انجمن کتابخانه ها در جامه عمل پوشاندن به مصوبات آن، غیر قابل چشم پوشی است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا روز چهارشنبه به ریاست حسن رستم زاد، فرماندار این شهرستان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ آرزو عباس زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا، مسئولین کتابخانه های عمومی، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در فرمانداری آستارا برگزار شد.
فرماندار شهرستان آستارا در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از اقدامات ارزشمند اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان در ایجاد فضای مناسب مطالعاتی برای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی گفت: سرانه مطالعه در هر کشور جزو شاخص های توسعه محسوب می شود و دستگاه های متولی باید بستر فضای مطالعه را فراهم کنند.
حسن رستم زاد با بیان اینکه آخرین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آستارا در اسفندماه سال گذشته 10 مصوبه مفید داشته اما هیچ کدام آنها عملیاتی نشده از رئیس اداره کتابخانه های عمومی استارا خواست با پیگیری های خود، افراد خاطی را معرفی کند.
وی افزود: این شهرستان با پیشینه فرهنگی غنی به عنوان شهر کتاب شناخته می شود و سهل انگاری مسئولان عضو انجمن کتابخانه ها در جامه عمل پوشاندن به مصوبات آن، غیر قابل چشم پوشی است.
رستم زاد بیان کرد: شهرداری ها طبق قانون، نیم درصد درآمد خود را ظرف دو هفته به حساب کتابخانه های عمومی آستارا واریز و گزارش آن را به فرمانداری اعلام کنند و ایجاد فضای سبز و شاداب سازی محیط کتابخانه ها را جدی بگیرند.
ارزیابی مثبت مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از وضعیت شاخص های مطالعه در آستارا
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در این جلسه ضمن ارزیابی مثبت از شاخص های مطالعه در شهرستان آستارا بر توجه جدی تر شهرداری های این شهرستان از فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها تاکید کرد.
پریسا کرمی همچنین به راه اندازی پویش بهار مهربانی با هدف جمع آوری هدایای فرهنگی مردم گیلان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور اشاره کرد و گفت: مردم مهربان گیلان نیز از آغاز این پویش در استان با مراجعه به کتابخانه ها هدایای خود را جهت ارسال به مناطق سیل زده کشور به کتابداران تحویل داده اند.
کرمی در ادامه آمیخته شدن هنر با فرهنگ را در جذاب سازی فعالیت های فرهنگی موثر دانست و از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا خواست نسبت به ایجاد المانهای کتاب در میادین، پارکها و فضاهای مناسب شهری اقدام کنند.
عباس زاده: سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداری در توسعه و پیشبرد اهداف فرهنگی هزینه می شود
رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا  نیز در ادامه این نشست ضمن ارائه گزارش از روند فعالیت های مجموعه کتابخانه های این شهرستان گفت: سال گذشته شهرداری آستارا 210 میلیون و شهرداری لوندویل 10 میلیون ریال از نیم درصد درآمد خود را به حساب انجمن کتابخانه ها واریز کردند.
آرزو عباس زاده افزود: میزان بدهی شهرداری ها به کتابخانه ها دو میلیارد و 65 میلیون ریال است و از سال 84، نیم درصد درآمد شهرداری ها به حساب انجمن کتابخانه های عمومی آستارا واریز و در پیشبرد برنامه های فرهنگی، هنری و امور عمرانی و جاری کتابخانه ها هزینه می شود.
گفتنی است در پایان این نشست رحیم کریم زاده، معلم بازنشسته، از چهره های ماندگار و خیر برجسته شهرستان آستارا ضمن اهدای40عنوان کتاب به کتابخانه های عمومی، هزینه تعمیرات سقف کتابخانه عمومی امام علی(ع) شهر لوندویل را نیز متقبل شد.

 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 218