بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
sd

ب
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان

sd
رضا حسن پور، مسئول کانون بسیج استادان دانشگاه آزاد اسلامی گیلان

sd

ق
زهرا بدن آرا، معاون توسعه کتابخانه ها و همکاری ها

ذ
محسن حامدی، مدیر هنر و ادبیات معاونت فرهنگی سپاه قدس گیلان،

d

f

ث
حسین بهمنش، جانشین سازمان بسیج اساتید استان گیلان

ق

ر

ر

ر

ر

ر

ط

ر
1397/11/14 يكشنبه به میزبانی دانشکده سمای رشت؛ نشست کتاب خوان استادان بسیجی گیلان برگزار شد نخستین نشست تخصصی کتاب خوان ویژه استادان بسیجی گیلان با موضوع «انقلاب اسلامی»، همزمان با سومین رو از دهه مبارک فجر به میزبانی دانشکده سمای رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در راستای اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، نخستین نشست تخصصی کتاب خوان ویژه اساتید بسیجی گیلان و با موضوع «انقلاب اسلامی» صبح امروز یکشنبه(14بهمن) با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ رضا حسن پور، مسئول کانون بسیج استادان دانشگاه آزاد اسلامی گیلان؛ حسین بهمنش، جانشین سازمان بسیج اساتید استان گیلان؛ محمد نیک‌پسند، معاون سمای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان؛ زهرا بدن آرا، معاون توسعه کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ محسن حامدی، مدیر هنر و ادبیات معاونت فرهنگی سپاه قدس گیلان، کتابداران کتابخانه های عمومی استان و اصحاب رسانه به میزبانی دانشکده سمای رشت برگزار شد.
معرفی کتاب «در مشروطه چه گذشت» توسط عبدالرضا عارفی‌پور از اساتید دانشکده سماء
در ابتدای این نشست محمد نیک‌پسند معاون سمای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و تبریک چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، نشست کتاب خوان را فرصت مغتنمی برای معرفی کتاب‌های فاخر و ارزشمند در حوزه‌های مختلف به‌ویژه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس دانست و گفت: این گونه نشست های ویژه و تخصصی معرفی کتاب می‌تواند برای عموم مردم نیز جالب توجه و مفید باشد.
در ادامه این نشست چهار نفر از استادان بسیجی با معرفی چهار عنوان کتاب به معرفی و تحلیل کتاب مورد نظر خود پرداختند.
در بخش نخست این نشست عبدالرضا عارفی‌پور از اساتید دانشگاه با معرفی کتاب «در مشروطه چه گذشت» از انتشارات موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، حوادث این دوره را مورد نقد و برسی قرار داد. عارفی‌پور گفت: در این کتاب حوادث دوره مشروطه به‌صورت دقیق و موشکافانه همراه با مدارک، مستندات، دست‌نوشته‌ها و تصاویر و ... ذکر شده و نظر مورخان و افراد ذی‌نفوذ عصر مشروطه تجزیه و تحلیل شده است. وی نقش علما، روحانیان، روشنفکران، دولت و حکومت را در حوادث و ایجاد انقلاب مشروطه بررسی کرد.
معرفی کتاب «آینده انقلاب اسلامی» توسط سید احمد ذبیحی، استاد دانشگاه
در ادامه این نشست ویژه، کتاب «آینده انقلاب اسلامی» اثر شهید مرتضی مطهری توسط سید احمد ذبیحی ذبیحی، استاد دانشکده سمای رشت با موضوع سیر پرفرازو نشیب انقلاب از دوران پیروزی تا زمان نگارش این کتاب معرفی شد.
سید احمد ذبیحی در معرفی این کتاب گفت: کتاب حاضر شامل مجموعه سخنرانیها و مصاحبه‌های استاد شهید آیت‌اللّه‌ مطری درباره انقلاب اسلامی ایران است که بخش اعظم آن در فاصله زمانی پیروزی انقلاب اسلامی تا شهادت آن عالم ربانی (یعنی دو ماه و بیست روز) انجام شده است و دو سخنرانی از این مجموعه در زمان اوج نهضت اسلامی ایراد شده، اولی تحت عنوان «اهداف روحانیت در مبارزات» که در آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه صنعتی شریف در همایشی به نام «همبستگی» صورت گرفته و دومی تحت عنوان «مفهوم آزادی عقیده» در دوم بهمن ۱۳۵۷ در دانشکده الهیات و معارف اسلامی ایراد شده است. این دو سخنرانی بخش اول و دوم این کتاب را تشکیل می‌دهند.
معرفی کتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» از سوی اعظم روحی
اعظم روحی، یکی از اساتید بسیجی دانشگاه آزاد نیز در این نشست بعنوان سومین کتاب خوان در جایگاه حاضر شد و کتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» اثر محمدرضا سنگری را معرفی کرد.
این استاد دانشگاه در معرفی این کتاب گفت: کتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» که در سه جلد نوشته شده به عنوان برترین کتاب سال دفاع مقدس شناخته شده است. اعظم روحی اضافه کرد: نگارنده کتاب در جلد دوم كه به بررسی و ارزیابی پاره‌ای از اشعار مربوط به جنگ تحمیلی و دفاع مقدس اختصاص دارد ابتدا با مروری بر هشت سال دفاع مقدس، بازتاب آن را در سروده‌ها نشان می‌دهد و طی آن این مباحث و ویژگی‌ها را مطرح می‌سازد.
معرفی کتاب «رهیافت روابط بین‌الملل از دیدگاه امام خمینی(ره)» توسط جانشین سازمان بسیج اساتید استان گیلان
در پاین این نشست کتاب «رهیافت روابط بین‌الملل از دیدگاه امام خمینی(ره)» توسط حسین بهمنش، جانشین سازمان بسیج اساتید استان گیلان با حاضرین به اشتراک گذاشته شد.
جانشین سازمان بسیج اساتید استان گیلان در معرفی این کتاب با بیان اینکه «سیاست خارجی و روابط بین الملل از دیدگاه امام خمینی(ره» به اصول و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، تشکیلات اجرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، سازمانها و نهادهای بین المللی، حقوق بشر، خلع سلاح عمومی و صلح بین المللی و روابط خارجی ملل اسلامی پرداخته شده است گفت: تصمیمات امام (ره) ترجمان آیات و روایات و سنت پیامبر و ائمه می باشد که پس از نزدیک به یک قرن تعلیم و تعلم، تزکیه و تهذیب و فراگیری و تدریس شاخه های مختلف علوم اعم از فلسفه، عرفان، فقه و اصول تحقق یافته است.
گفتنی است نخستین نشست کتاب خوان بسیج اساتید استان گیلان با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان، بسیج اساتید گیلان، بسیج اساتید دانشکده سما و سپاه قدس گیلان در سالن اجتماعات دانشکده سمای واحد رشت برگزار شد.

 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 686