بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
34ف

34ف

34ف

4ف

34ف

34ف

34ف
1397/11/7 يكشنبه با برگزاری چهلمین محفل ادبی آوای شالی؛ اهالی شعر و ادب املش در کتابخانه عمومی رانکوه گردهم آمدند چهلمین نشست کانون ادبی آوای شالی با حضور جمعی از شعرا، نویسندگان و اهالی اندیشه درکتابخانه عمومی علی حاجیان شهر رانکوه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این نشست فرهنگی که به همت کتابداران کتابخانه عمومی رانکوه و با حضور جمع کثیری از شاعران، نویسندگان و علاقمندان به شعر و ادب فارسی برگزار شد، عباس رسولی املشی به عنوان مسئول و مجری کانون ادبی آوای شالی در خصوص نقش شعر در ادبیات سخن گفت.
مجید براری، دبیر زبان و ادبیّات فارسی از شهر کلاچای نیز در ادامه این نشست با بررسی کارکردهای هنری زبان در مثنوی مولانا به مطالب مهمی اشاره و با بیان اینکه  مولانا در مثنوی، هنری از خود نشان داده است که بی نظیر است گفت: در مثنوی تار و پود کلام چنان در هم تنیده شده است که ما را از افقی به افقی دیگر می کشاند و از رنگی به رنگی دیگر می برد. مثنوی تلفیق حیرت انگیز گفتمان های عاشقانه، عارفانه، فلسفی است و نوع استخدام زبان در حوزه بیان ویژگی خاصی است که به مثنوی مولانا امتیاز ویژه ای بخشیده است.
مولانا تجارب عرفانی خود را در ظرف تمثیل ارائه می دهد
این مدرس زبان ادبیات فارسی اضافه کرد: هنر، زمانی هنر است که هنر دوست را برانگیزاند و شوری در مخاطب خود بیافریند و مثنوی مولانا این کارکرد را دارد. اثری ماندگار است که برای همه ابنای بشر در تمام دوران حرفی بتواند داشته باشد و مثنوی مولانا از این دسته آثار محسوب می شود.
براری افزود: یکی دیگر از مقوله هایی که هنر مولانا را برجسته می کند، مواجید عرفانی است. مولانا تجارب عرفانی خود را در ظرف تمثیل ارائه می دهد و یکی از ساز و کارهای مهمی که مولانا در آثارش بهره گرفته است، موضوع تمثیل است. تمثیل های مولانا در محورهای همنشینی و جانشینی چشمگیر است و حتی گاهی مولانا در اشعارش تمثیل های موازی می آورد. وی آنگاه با آوردن نمونه هایی از اشعار مولانا، این ویژگی اشاره شده را برای حاضران تشریح کرد.            
مهرداد بهزاد یکی از شعرای شهر املش نیز در ادامه این نشست با معرفی کتاب مفید و ارزشمند «تاریخ تطور شعر فارسی از ملک الشعرا بهار» و خوانش بخش هایی از این کتاب، به بیان ویژگی های کتاب پرداخت.
در ادامه نشست احمد ارض پیما لشکاجانی از رودسر، میرمحمود تکیار از لنگرود، احمد موحدی فر از رودسر، آسیه نعمتی از رحیم آباد، علی فرخی مهر از رانکوه، سیدرضا دادمهر از لنگرود، حاج ابوذر منزوی کجیدی از املش، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، حسین نصری از رودسر، دکتر موسی علیزاده از رانکوه، جعفر صالحی از رودسر، اسماعیل  پورحسین از کلاچای، سعید افروز از رحیم آباد، اکبر رمضان زاده از رحیم آباد، رضا اکبری از رانکوه از جمله شعرا و نویسندگان حاضر در این نشست تازه ترین آثار خود و شعرای کشور را بازگو کردند.
توزیع بخشی از سروده های ستار لطیفی، شاعر بنام رانکوهی و خوانش آن توسط شاعر با مضمون قلمروهای زبانی، ادبی و فکری و نقد و بررسی این آثار توسط حاضرین، پایانبخش چهلمین نشست کانون ادبی آوای شمالی در کتابخانه عمومی زنده یاد علی حاجیان رانکوه بود.


 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 375