بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
شصی
به همت کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان؛ مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کتابخانه مرکزی لاهیجان برگزار شد مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، در سالروز بزرگداشت این شاعر و حماسه سرای بزرگ، در کتابخانه شهید باهنر لاهیجان برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره کل کتابخانه های گیلان، در‌ این مراسم که به همت کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان  و با حضور جمعی از اساتید زبان، ادب و فرهنگ پارسی، پیشکسوتان و اعضای کانون ادبی فیاض، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان، خانم نادری؛ از اعضای فعال کتابخانه های عمومی شهرستان در کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان  برگزارشد ضمن خوانش بخش هایی از شاهنامه ماندگار ابوالقاسم فردوسی در خصوص ویژگی های شعر و زندگی این حکیم بزرگ ایران زمین بحث و تبادل نظر شد.
استاد تاکی مسئول کانون ادبی فیاض لاهیجی در ابتدای این نشست با بیان اینکه«ما افتخار می‌کنیم که امروز مراسم بزرگداشت فردوسی را برگزار می‌کنیم، به بیان ویژگی‌های این شاعر بزرگ پرداخت و گفت: «فردوسی ویژگی‌های شاخص فراوانی دارد، اما از جهات خاصی برجسته است.
تاکی اضافه کرد: فردوسی به تمام معنی کلمه، از اندیشه‌های عقلانی و فکری سرشار از درنگ و اعتدال در مباحث برخوردار است. در شخصیت او جمع میان معنویت و ملیت به چشم می آید و شخصیتی به تمام معنی مذهبی است و یکی از دلایل مسلم ماندگاری فردوسی، عشق و شیفتگی او به دیانت و اهل بیت عصمت و طهارت و دلاوری و دریادلی او در اظهار این عشق و شیفتگی است».
مسئول کانون ادبی فیاض لاهیجی در ادامه با بیان اینکه «فردوسی در شاهنامه از دودمان‌های پادشاهی پیشدادیان و کیانیان و اشکانیان و ساسانیان نام برده‌است به ویژگی های بخشهایی از پادشاهی پیشدادیان « فریدون» اشاره کرد.
گفتنی است در تقویم رسمی کشور روز 25 اردیبهشت ماه بعنوان روز بزرگداشت استاد حکیم ابوالقاسم فردوسی نامگذاری شده است.  شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، حماسه‌ای منظوم در بحر متقارب مثمن محذوف و دربرگیرندهٔ نزدیک به ۶۰٬۰۰۰ بیت است.
شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سروده‌های حماسه‌ای جهان است که سرایش و ویرایش آن گنجینه، دست‌آورد دست کم سی سال رنج و تلاش خستگی‌ناپذیر این سخن‌سرای بزرگ ایرانی است. درون‌مایهٔ این شاهکار ادبی، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حمله اعراب به ایران در سدهٔ هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شوند و به سه بخش اسطوره‌ای (از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب) بخش‌بندی می‌شود.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 410