بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
صثب

صب

صثب
استاد محمد روشن

صب

صثب

صثقل

ثقلب

صثب

صثب

هل

غلز

ار

ه

لز

لر

عار

خندا

غل

غزف

عار

تذ

عغغل

عغرل

عغلب

عفب
با حضور استاندار گیلان و علاقمندان فرهنگ و ادب گیلان؛ مراسم نکوداشت 60سال فعالیت علمی استاد محمد روشن برگزار شد آیین نکوداشت 60 سال فعالیت علمی و ادبی استاد محمد روشن، تحت عنوان شب روشن با حضور مسئولان ارشد استانی در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، آیین نکوداشت 60سال فعالیت علمی و ادبی استاد محمد روشن با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و8دستگاه اجرایی در گیلان، روز یکشنبه(25آذر) و با حضور مصطفی سالاری، استاندار گیلان؛ پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ معاونین استاندار، مدران کل دستگاه های اجرایی، علاقمندان به فرهنگ و ادب گیلان و اصحاب رسانه در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد.
استاد محمد روشن در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از برگزاری مراسم های بزرگداشت و نکوداشت شخصیت های علمی و ادبی و فرهنگی، اظهار کرد: این صمیمیت و اهتمامی که برای قدردانی از کوشش خدمتگزاران فرهنگی در جامعه وجود دارد، بسیار ارزشمند است.
وی تصحیح و تنقیح کتاب «روضه العقول» را یکی از کارهای برجسته خود در حوزه ادبیات فارسی دانست و تصریح کرد: هر انسانی ناگزیر به خدمت در جامعه ای است که در آن زندگی می کند و بنده در حد توانم سعی کردم خدمت کنم و همواره از خداوند به خاطر پروراندن این اهتمام در وجودم سپاسگزاری می کنم.
ادیب فرهیخته گیلانی، با بیان اینکه 12 سال افتخار تدریس در گیلان و پس از آن در تهران را دارم، خاطرنشان کرد: 34 سال بعد از معلمی به تدریس در دانشگاه تهران مشغول شدم و سپس به کار تالیف و تحقیق در زبان و ادب فارسی پرداختم و امیدوارم با وجود 85 سال سن توانسته باشم خدمت موثری به جامعه کرده باشم.
استاد حسن انوشه، یکی از بزرگان زبان و ادب فارسی نیز، با بیان اینکه استاد محمد روشن برای فرهنگ ایران تلاش کرده است، گفت: استاد روشن پاسدار میراث معنوی کشور ما بوده که نشان دهنده امانتداری و فرهیختگی ایشان است.
وی تصحیح کتاب «جامع التواریخ» را یکی از کارهای بزرگ و سترگ استاد روشن دانست و خاطرنشان کرد: این کتاب مجددا به دست استاد روشن احیا شد. البته ایشان در همه زمینه های تاریخ، ادبیات و عرفان برجسته است.
ژاله حساس خواه، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان نیز در این مراسم، اظهار کرد: در زمانه ای که بزرگ شدن، بزرگ بودن و بزرگ ماندن کار ساده ای نیست، استاد روشن مانند دیگر ستارگان رخشان تاریخ ایران مظهر دستیابی به این سه مهم است.
وی استاد روشن را یک ستاره در سپهر علم و ادب ایران دانست که زندگی اش ترجمان مسافر راه عشق در کلام لسان الغیب است و تصریح کرد: با نگاهی بازشناسانه به زندگی استاد روشن درخواهیم یافت که ایشان همواره می دانسته چه می خواهد و آنچه را که می خواسته با تمام وجود باور داشته است.
استاندار گیلان: انسان های فرهیخته اصلی ترین داشته های سرزمین ما هستند
مصطفی سالاری، استاندار گیلان نیز در این مراسم فرهنگ، هنر و ادبیات را یک سرمایه معنوی دانست و اظهار کرد: انسان های فرهیخته اصلی ترین داشته های سرزمین ما هستند و گیلان از این داشته ها برخوردار است.
وی چهره های درخشان همچون استاد محمد روشن را جزو سازندگان این فرهنگ و تمدن غنی دانست و افزود: این داشته ها به آسانی و در کوتاه مدت به دست نمی آید؛ این در حالی است که انسان ها می توانند در کوتاه مدت اندوخته های فراوانی را برای جامعه خود جمع کنند، اما فرهنگ و ادبیات غنی سرمایه ای معنوی است که باید بر مبنای یک تمدن عظیم و به مرور تاریخ شکل بگیرد و همین بزرگان فرهنگ و ادب همچون استاد روشن هستند که این سرمایه را ایجاد می کنند.
استاندار گیلان، با بیان اینکه خداوند همه مواهب الهی اعم از طبیعت زیبا و فرهنگ غنی و انسان های فرهیخته را به گیلان عنایت کرده است، گفت: انسان های فرهیخته بزرگترین ثروت هر جامعه هستند.
این مقام مسئول ادامه داد: کمتر کشوری در دنیاست که از مواهب طبیعی بکر و موقعیت جغرافیایی بی نظیر مانند گیلان برخوردار باشد، اما متاسفانه نتوانسته ایم در تجمیع سرمایه ها موفق باشیم و با استفاده از این سرمایه های بی بدیل جامعه را به سطح مطلوبی از رفاه برسانیم لذا نیازمند همفکری فرهیختگان هستیم.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 454