بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
شس

شصی

ث

شسی

شصی

شسی

شصی

شسی

شسی

شسی

شسز

شسز

شس

شسز

شس

شسز

شسسز

شسز

شسز
در آستانه فرا رسیدن روز رشت؛ نشست کتاب خوان اعضای شورای اسلامی شهر رشت برگزار شد به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت نشست کتاب‌خوان ویژه اعضای شورای شهر رشت در آستانه 12دی ماه و روز رشت، در عمارت میرزا خلیل رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این نشست کتاب خوان ویژه که روز گذشته(سه شنبه 11دی) و با حضور اعضا شورای اسلامی شهر رشت، زهرا بدن آرا، معاون توسعه کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، استاد هوشنگ عباسی، از چهره های فرهنگی گیلان؛ سجاد محجوب، مدیرعامل سازمان زیبا، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت؛ مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان رشت و اصحاب رسانه برگزار شد، 4تن از اعضای شورای اسلامی رشت کتابهای خوانده شده خود را با دیگران به اشتراک گذاشتند.
فاطمه شیرزاد، معرفی کتاب «یک دشت خون»
سخنگوی شورای شهر رشت به عنوان نخستین کتاب خوان این نشست اظهار داشت: باید بتوانیم از تمامی ظرفیت‌های مختلف فرهنگی و ادبی شهر رشت استفاده کنیم و در این راستا باید بیشتر تلاش شود.
فاطمه شیرزاد با اشاره به وجود دبیرخانه دائمی با محوریت رویداد‌های فرهنگی در شهر رشت خاطرنشان کرد: هنرمندان با صدای هنر خود آثار ارزشمندی را خلق کردند و از این جهت همواره قدردان زحمات فرهیختگان گیلانی هستیم.
شیرزاد با معرفی کتاب «یک دشت خون» و با اشاره به مقام بلند شهدای گرانقدر افزود: کتاب «یک دشت خون» از آثار ارزشمند یک هنرمند گیلانی به نام علیرضا پارسی است و ما همواره مدیون ایثار و ازخودگذشتگی‌های شهدای گرانقدر هستیم.
وی با بیان اینکه شهر رشت دارای آثار و مفاخر ارزشمند هنرمندان گیلانی است ابراز داشت: آثار هوشنگ عباسی به عنوان یک پژوهشگر فرهنگی بسیار ارزشمند است و ما همواره قدردان هنرمندان و پیشکسوتان فرهنگی شهر رشت هستیم.
رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت به اشعار شهدا در کتاب "یک دشت خون" و محتوای این کتاب اشاره کرد و گفت: در این کتاب به برخی از اشعار شهدای گرانقدر نظیر شهید علیرضا نامدار اشاره شده که نشان‌ می‌دهد شهدا زندگی را زیبا می‌دیدند.
محمدحسن عاقل‌منش، معرفی کتاب «سیمای تئاتر شهر رشت»
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این نشست اظهار داشت: از دیگر برنامه‌ها به‌مناسبت «روز رشت» می‌توان به عرض ادب به خانواده شهدا، تور رشت‌گردی با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان و اجرای تئاتر خیابانی اشاره کرد.
محمدحسن عاقل‌منش نیز در این نشست با معرفی کتاب «سیمای تئاتر شهر رشت» عنوان کرد: کتاب سیمای تئاتر شهر رشت به تألیف رضا میرمعنوی است و در این کتاب به قدمت تاریخ و هنر نمایش در استان گیلان اشاره شده و قدمت تاریخی هنر و نمایش در این استان را بیش از یک قرن دانسته است.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت خاطرنشان کرد: نویسنده کتاب «سیمای تئاتر شهر رشت» در بخشی از این کتاب سیمای شهر رشت و شخصیت‌های فاخر استان گیلان را معرفی شده و خواننده کتاب را با بسیاری از ویژگی‌های شهر رشت آشنا می‌کند.
رضا رسولی، معرفی کتاب حوزه فرهنگ و پیشینیان آموزش و پرورش
رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست با معرفی یک کتاب مرجع در حوزه فرهنگ گیلان و پیشینیان حوزه آموزش و پرورش استان گیلان افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استان گیلان «حوزه فرهنگ» است که حاصل زحمات زیاد آموزگاران و پیشگامان آموزش و پرورش در این استان است.
رضا رسولی با بیان اینکه استعداد‌های فرهنگی خوبی در استان گیلان وجود دارد تصریح کرد: استان گیلان از نعمات بزرگ الهی و شاخصه‌های متنوعی برخوردار است و موقعیت جغرافیایی این استان نیز به عنوان دروازه ایران و اروپا به شمار رفته و این یک مزیت اقتصادی برای کشور و استان گیلان است.
رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت خاطرنشان کرد: بنده به‌عنوان یک آموزگار احساس می‌کنم که از آموزگاران و پیشینیان استان گیلان به خوبی در این منطقه الگوبرداری نشده و اطلاعات و دانش زندگی پیشینیان در حوزه آموزش و پرورش کمک زیادی به ما می‌کند.
رسولی با اشاره به محتوای کتاب مرجع در حوزه فرهنگ و پیشینیان آموزش و پرورش استان گیلان اظهار داشت: این کتاب مرجع در جلد اول به معرفی پیشکسوتان آموزش و پرورش می‌پردازد و در جلد دوم نیز به آموزش مدرن در استان گیلان اشاره کرده است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت خاطرنشان کرد: دانستن اطلاعات و شیوه زندگی آموزگاران پیشین استان گیلان و وارستگی آنان بسیار ارزشمند و مفید است و نشان‌دهنده این است که آموزگاران پیشین، مساله آموزش را یک رسالت بزرگ و معنوی می‌دانستند.
بهراد ذاکری، معرفی کتاب "تاریخ گیلان"
نایب رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست اظهار داشت: ما در بخش فرهنگ و کتاب‌خوانی در استان گیلان دارای مشکل هستیم و با وضعیت مطلوب نیز فاصله داریم و باید در این راستا بهتر و بیشتر کار شود.
بهراد ذاکری با اشاره به اینکه اگر علم، دانش و کتاب‌خوانی نبود بشر قادر به پیشرفت نمی‌شد اعلام کرد: امروزه پیشرفت تکنولوژی و فناوری و وجود ابزارهای جدید سبب دسترسی بهتر به کتاب و مقالات علمی شده اما حوصله کتاب‌‌خوانی در میان اقشار مردمی کم است.
وی با بیان اینکه برنامه‌های تشویق و ترغیب افراد به کتاب‌خوانی بسیار مؤثر است خاطرنشان کرد: در مقوله ترغیب افراد به کتاب‌خوانی باید بیشتر کار شود و سبب ایجاد انگیزه بیشتر برای افرادی که توانا و علاقه‌مند به کتاب‌خوانی هستند می‌شود.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت با معرفی کتاب "تاریخ گیلان" گفت: کتاب "تاریخ گیلان" مربوط به حوزه تاریخی استان گیلان و رشت است و ما باید قدر اساتید و پژوهشگرانی همچون هوشنگ عباسی را بیشتر بدانیم.
ذاکری با بیان اینکه کسان زیادی در حوزه فرهنگ و کتاب کار و زحمت کشیدند افزود: باید به تاریخ درخشان فرهنگی استان گیلان بازگردیم و از تمام کسانی که در راستای گسترش فرهنگ این مرز و بوم تلاش کردند قدردانی کرده و از زحمات آنان بهره‌مند شویم.
عضویت رایگان کتابخانه ها در روز رشت
گفتنی است عضویت رایگان کتابخانه های عمومی شهر رشت در روز12 دی و همزمان با روز رشت از برنامه های مجموعه کتابخانه های عمومی شهرستان رشت در این روز خواهد بود.

 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 993