بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1

1

1

1

1

1

1
1398/2/12 پنجشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن: آغاز مطالعات راه اندازی 2کتابخانه سیار در شرق و غرب گیلان کرمی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن در سال جاری از آغاز مطالعات راه اندازی 2کتابخانه سیار در شرق و غرب گیلان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن دیروز چهارشنبه(11اردیبهشت) به ریاست محمود قاسم نژاد، فرماندار شهرستان فومن و با حضور پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ معصومه تقدس نژاد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فومن، معاون فرماندار فومن، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه، با اعلام این که این نهاد فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرده، از وجود ۸۴ باب کتابخانه عمومی در استان گیلان خبر داد.
پریسا کرمی با اعلام این که ارتقای سطح دانش و آگاهی مخاطبین از بایسته های کار کتابخانه های عمومی است، به برنامه های مختلفی اشاره کرد که در قالب تفاهم نامه های متعدد با سازمان ها و نهادهای متعدد امضا و به مرحله اجرایی رسیده است.
کرمی همچنین تجهیز و افزایش تعداد کتابخانه های سیار در سطح شهرستان ها نیز از دیگر اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی استان برشمرد و از آغاز مطالعات راه اندازی 2کتابخانه سیار در شرق و غرب استان خبرداد.
لزوم مشارکت همه دستگاه ها در برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی
وی در ادامه بر لزوم همکاری و هم افزایی بیشتر دستگاه ها و نهادهای دولتی در ایجاد زیرساخت های مناسب مطالعه در استان نیز تاکید کرد و گفت: دستگاه های دولتی و اجرایی می توانند با واگذاری چندین ساله بناهای بلا استفاده خود به  نهاد کتابخانه های عمومی در توسعه و گسترش فرهنگ مطالعه در استان گیلان سهیم شوند.
کرمی در ادامه به آغاز نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه بیش از32هزار نفر از مردم گیلان در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال گذشته مشارکت کردند اظهار امیدواری کرد، با همکاری دستگاه های مختلف اجرایی و فرهنگی جشنواره نهم نیز با مشارکت بالاتری از سوی مردم مواجه شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین کسب رتبه برتر کتابخانه عمومی مشارکتی بنت الهدی(س) شهرستان فومن در کشور را از افتخارات مهم استان گیلان در سال گذشته دانست.
قاسم نژاد: هیچ جامعه ای با بی توجهی به حوزه فرهنگی به پیشرفت نرسیده‌
فرماندار شهرستان فومن نیز در این جلسه با اعلام این که پرداختن به امر کتاب و کتابخوانی مساله پربرکتی است، توسعه این حوزه می تواند پیامدهای مثبتی برای عموم داشته باشد و موجب پویایی و بالندگی نسل جوان شود.
محمود قاسم نژاد افزود: هیچ جامعه ای با بی توجهی به حوزه فرهنگی به پیشرفت نرسیده‌ و بدون توجه به احترام به ارزش علم و تعلیم و تربیت مدارج والایی ترقی را طی نکرده است‌‌.
قاسم نژاد با تاکید بر این که تصدی و مسئولیت شغلی ما موجب تعهد و وظیفه ما درقبال فرهنگ و کتابخوانی می شود، برگزاری چنین جلساتی را بسیار مطلوب و موثر ارزیابی کرد.
وی با اشاره به این که شهرستان فومن خود دارای سابقه فرهنگی و ادبی برجسته ای است و بزرگان شاخصی را به حوزه اندیشه تقدیم کرده، از توجه ویژه به توسعه فضای کتابخانه ای در شهرستان در کمیته برنامه ریزی سال جاری در شهرستان خبر داد.
فرماندار فومن در ادامه با توجه به اهمیت حمایت از فرهنگ و اندیشه، تاکید کرد که شهرستان باید وظیفه فرهنگی خود را انجام دهد و شهرداری ها نیز در اجرای قانون باید نیم درصد حق کتابخانه های عمومی را پرداخت کنند.
وی با اشاره به لزوم اتخاذ سیاست های حمایتی بیشتر در قبال کتابخانه شهرک تاریخی ماسوله افزود: حفظ بافت تاریخی و فرهنگی برای شهرستان بسیار حائز اهمیت است و باید از تمام ظرفیت ها به ویژه کمیته برنامه ریزی به منظور توسعه فضای فرهنگی در نقاطی نظیر ماسوله بهره گیری کرد.
قاسم نژاد با انتقاد از جایگاه استانی فومن از حیث عضوگیری و گردش کتاب، خواهان تلاش و برنامه ریزی بیشتری برای ارتقای جایگاه شهرستان شد.
پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها، ادای وظیفه فرهنگی شهرداری ها است
وی در انتها با اشاره به این که توسعه در تعاریف جدید خود به معنای توجه و حمایت از مناطق کمتر برخوردار به منظور ایجاد توازن با مناطق توسعه سافته است، افزود: خواهان حمایت بیشتر نهاد کتابخانه های عمومی استان برای بهبود وضعیت شهرستان هستیم.
فرماندار شهرستان فومن همچنین پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداری را ادای وظیفه فرهنگی شهرداری به مردم دانست و گفت: شهرداران شهرستان فومن حق ندارند در انجام وظایف قانونی خود کوتاهی کنند.
گفتنی است در ابتدای این نشست معصومه تقدس نژاد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فومن ضمن ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در مجموعه کتابخانه های عمومی این شهرستان پیشنهادات خود در حوزه رفع مشکلات این مجموعه را بیان داشت.

 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 240