بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
سیر

سیر

سیر

سیر

سیر

سیبر

سیر
در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن مطرح شد؛ فضاهای فرهنگی باید متناسب با نیاز جامعه گسترش یابد /نصب المان کتاب در میادین شهر توسط شهرداریها سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان گفت: شهرستان فومن با توجه به سابقه فرهنگی و علمی برجسته اش نیازمند گسترش فضای مطالعه است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فومن دیروز (دوشنبه26آذر) به ریاست محمود قاسم نژاد فرماندار فومن و با حضورپریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان؛ معصومه تقدس نژاد، رییس اداره کتابخانه عمومی شهرستان فومن، شهرداران، روسای شورای اسلامی شهرهای فومن، کتابداران، اعضای انجمن واصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری فومن برگزار شد.
قاسم نژاد: سیاستهای فرهنگی نباید در حد ایده باقی بمانند و باید عملیاتی شوند
در این نشست فرماندار شهرستان فومن با بیان اینکه نقش کتاب در توسعه و پیشرفت یک کشور انکار ناپذیر است،گفت: کار در حوزه فرهنگ نیازمند اندیشه و برنامه ریزی دقیق است.
محمود قاسم نژاد بر ضرورت پرداخت قدرالسهم کتابخانه‌ها توسط شهرداری‌های شهرستان فومن و همچنین نصب المان کتاب در سطح شهرها تاکید کرد و گفت: فومن از گذشته به عنوان شهر مجسمه‌ها مطرح بوده و شایسته نیست شهرداران در زمینه نصب المان کتاب کاهلی کند.
قاسم نژاد خطاب به شهرداران منطقه گفت: شهرداریها در طرح توسعه راه و میادین شهر کتاب و کتابخوانی را ببینند و حداقل المانی از کتاب در میادین داشته باشند.
فرماندار شهرستان فومن وضعیت کتابخوانی در فومن را راضی کننده نداست و گفت: در بحث گردش کتاب، عضویت در کتابخانه ها و همچنین سرانه امانت اوضاع خوبی نداریم.
وی بر لزوم تعامل و همکاری دستگاه‌های اجرایی شهرستان با کتابخانه ها تاکید کرد و گفت: آموزش و پرورش ظرفیت بزرگی به نام دانش آموز دارد که می توان با برگزاری مسابقه کتابخوانی سبب افزایش انگیزه مطالعه بین دانش آموزان شد.
قاسم نژاد با تاکید بر اینکه سیاستهای فرهنگی نباید در حد ایده باقی بمانند و حتما عملیاتی و اجرایی شوند، گفت: فعالیت در حوزه‌های فرهنگی سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
کرمی: فضاهای فرهنگی باید متناسب با نیاز جامعه گسترش یابد
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان در این نشست با بیان اینکه فضای فرهنگی باید متناسب با نیاز جامعه گسترش یابد، اظهار کرد: شهرستان فومن با توجه به سابقه فرهنگی و علمی برجسته اش نیازمند گسترش فضای مطالعه است.
پریسا کرمی با تاکید بر ترویج فرهنگ کتابخوانی در کودکان گفت: کودکان می‌توانند با حضور در کتابخانه ها، لذت جمع خوانی و گردش در کتابخانه را بچشند.
وی در ادامه خواستار بهره‌برداری از ظرفیت خیرین در حوزه کتاب شد و گفت: برای احداث کتابخانه نیاز به واگذاری ملک نیست و کافی است صرفا حق انتفاع برای بازه زمانی ۱۰ یا ۱۵ ساله به نهاد کتابخانه ها واگذار شود.
کرمی با بیان اینکه نیازی نیست کتابخوانی حتما داخل کتابخانه انجام گیرد، افزود: اجرای برنامه‌های فرهنگی در فضای عمومی سبب نشاط اجتماعی می شود.
تقدس نژاد: شهر ماکلوان با جمعیت ۱۶۳۵ نفر از نداشتن کتابخانه رنج می برد
معصومه تقدس نژاد رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فومن با ارائه گزارش عملکرد این مجموعه و مصوبات جلسات گذشته کتابخانه عمومی شهرستان گفت: در جلسه گذشته مصوب شد تا زمین برای ساخت کتابخانه عمومی شهرستان توسط شهرداری  واگذار و با مشارکت خیران منطقه ساخت آن اجرایی شود.
وی همچنین به نبود کتابخانه در شهر ماکلوان اشاره و افزود: شهر ماکلوان با جمعیت ۱۶۳۵ نفر از نداشتن کتابخانه رنج می برد که در جلسات گذشته مصوب شد تا اقداماتی در این راستا توسط شهرداری انجام گیرد.
شهردار ماسوله: زیباسازی برج ماسوله با طرحی از کتاب و کتابخوانی
آقاجانی شهردار ماسوله نیز در این نشست بر لزوم تعمیر و مرمت سقف کتابخانه عمومی ماسوله تاکید کرد و افزود: زیباسازی برج ماسوله با طرحی از کتاب و کتابخوانی نیز در حال انجام است.
وی  گفت: ما در پرداخت سهم شهرداری برای کتابخانه ها هر سه ماه یک بار این پرداختی را انجام  و انچه از دست شهرداری و شورای ماسوله بر بیاید کوتاهی نخواهیم کرد.
آمادگی شهردار ماکلوان جهت احداث کتابخانه عمومی
شهردار ماکلوان نیز از آمادگی لازم برای احداث کتابخانه ماکلوان خبر داد و گفت: در صورت ارائه نقشه ساختمانی روند احداث کتابخانه آغاز می شود. محمد علی صادقی افزود: اگر چه ساختمان کتابخانه  ماکلوان در حریم رودخانه است اما آب منطقه ای برای ساخت این فضا نظر مثبت داشته و ما پیگیر ساخت کتابخانه هستیم. وی تاکید کرد؛ ما المان کتاب را بعد از اتمام ساختمان کتابخانه شهر ماکلوان در نما کاری ساختمان استفاده خواهیم کرد.

 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1240