بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
sef
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
1397/11/11 پنجشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در شهرستان صومعه سرا: در یک جامعه آگاه، تفکر و نگاه فرهنگی محور اصلی فعالیت هاست پریسا کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا گفت: یکی از رسالت های کتابخانه های عمومی ایجاد زمینه توسعه فرهنگی جامعه با استفاده از ابزاری به نام کتاب است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا روز گذشته(چهارشنبه10بهمن) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ علی فتح الهی، فرماندار شهرستان صومعه سرا؛ تقی حقیقت، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی صومعه سرا، مسئولین کتابخانه های عمومی و اصحاب رسانه در فرمانداری برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با گرامیداشت فرارسیدن دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: این انقلاب حاصل مودت، همدلی و همراهی جوانان میهن اسلامی به رهبری و هدایت امام راحل بود.
پریسا کرمی با اشاره به شاخصه های جامعه آگاه با بیان اینکه در یک جامعه آگاه، تفکر و نگاه فرهنگی محور اصلی فعالیت ها و عملکرد مردم آن جامعه است گفت: یکی از رسالت های کتابخانه های عمومی ایجاد زمینه توسعه فرهنگی جامعه با استفاده از ابزاری به نام کتاب است.
کرمی در ادامه به وجود104باب کتابخانه عمومی در استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: امروز کتابخانه های عمومی استان علاوه بر خدمات روزمره به علاقمندان و مراجعین، اقدامات فرهنگی متنوعی برای اقشار مختلف مردم به انجام می رسانند.
وی همچنین توجه ویژه به توسعه امر کتابخوانی در بین کودکان و مادران را از مهمترین اولویت های نهاد کتابخانه های عمومی برشمرد و گفت: امروز اگر با سرمایه گذاری مناسب، کودکانی کتابخوان و آگاه تربیت کنیم در آینده شاهد جامعه ای بدور از ناهنجاری های اجتماعی خواهیم داشت.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین استفاده از هنر در کنار ترویج فرهنگ مطالعه را در ایجاد جاذبه کتابخوانی مهم ارزیابی کرد و از شهرداران خواست با ایجاد المان های کتاب در سطح شهر، تبلیغات مناسب در این حوزه و برگزاری نشست های ویژه با موضوع کتاب مردم را به مطالعه ترغیب کنند.
پریسا کرمی در پایان یکی از شاخصه های شهرستان صومعه سرا را پراکندگی بافت جمعیتی و عدم دسترسی بخش اعظمی از این جمعیت به کتابخانه های عمومی عنوان و راه اندازی کتابخانه های سیار برای پوشش روستاهای این شهرستان را در حل این مشکل موثر دانست.
فتح الهی: در زمینه کتابخوانی و مطالعه باید میزان مشارکت مردمی را افزایش دهیم
فرماندار صومعه سرا نیز در این نشست با بیان اینکه اگر انقلابی فکر کنیم و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنیم به موفقیت دست پیدا می کنیم تصریح کرد: کتابخوانی و مطالعه در دین اسلام و قرآن بسیار مورد تاکید قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه کتابخوانی زیربنای توسعه است، گفت: باید در زمینه بحث های فرهنگی تلاش شود به گونه ای که دغدغه فرهنگی اولویت ما باشد.
فتح اللهی با تاکید بر اینکه ضروری است به فرهنگ نگاه ویژه ای شود، ابراز کرد: در زمینه کتابخوانی و مطالعه باید میزان مشارکت مردمی را افزایش دهیم.
فرماندار صومعه سرا تداوم برگزاری نشست های کتاب خوان را مثمرثمر دانست و عنوان کرد: برگزاری برنامه کتابخوانی باید جدی گرفته شود. وی به افزایش بودجه فرهنگی شهرستان نسبت به سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: باید مخاطبین را نسبت به کتابخوانی ترغیب  کنیم.
قدردانی حقیقت از کتابداران شهرستان صومعه سرا
تقی حقیقت، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان صومه سرا نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان با قدردانی از تلاش های کتابداران و مسئولین کتابخانه ها از اجرایی شدن بخش اعظمی از مصوبات جلسات گذشته انجمن خبرداد و گفت: همدلی مسئولین شهرستان عامل رفع بسیاری از نیازهای کتابخانه های عمومی شده است.