فهرست

با كتابداران

برگزیده طرح «ماموریت کتابخانه من»؛

تلاش کتابداران در فضای مجازی بارقه امید را در دل کتابخوانان زنده نگه داشته است

سید حسن هاشمی، یکی از برگزیدگان طرح «ماموریت کتابخانه من» با بیان اینکه گسترش بیماری کرونا بسیاری از حوزه ها را دچار نوساناتی کرده، گفت: تلاش کتابداران در فضای مجازی، بارقه امید را در دل کتابخوانان زنده نگه داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، سید حسن هاشمی، مسئول و کتابدار کتابخانه عمومی علی بن ابی طالب (علیه السلام) لوندویل آستارا در استان گیلان و برگزیده طرح «ماموریت کتابخانه من» در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان ضمن بیان نحوه آشنایی خود با کتابخانه های عمومی و حضور در این عرصه فرهنگی، از دغدغه های خود برای رشد فرهنگ مطالعه در منطقه فعالیت خود سخن گفت.

وی با اشاره به سابقه حضور و فعالیت خود در مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان، گفت: از شش سال پیش افتخار حضور در خانواده بزرگ نهاد کتابخانه های عمومی کشور را داشته و از سال 1396 مسئولیت کتابخانه عمومی علی بن ابی طالب (علیه السلام) لوندویل را عهده دار شدم.

اثرات موثر مطالعه را در زندگی فردی و اجتماعی شاهد بوده‌ام

این کتابدار  تشویق های والدین خود را انگیزه آشنایی با مسائل مربوط به حوزه کتابخوانی و کتابخانه ها دانست و گفت: همواره اثرات موثر مطالعه و کتابخوانی را در زندگی فردی و اجتماعی شاهد بوده ام.

وی اضافه کرد: از زمان شروع به کار به عنوان کتابدار، برقراری ارتباط کارآمد و موثر با مخاطب، هموار کردن مسیر ارتباطی آنان برای استفاده از منابع کتابخانه و رفع نیاز اطلاعاتی آن ها، همواره از مهم ترین دغدغه هایم بوده است و علاوه بر آن همیشه به دنبال کشف راه های جدید برای جلب توجه عموم مردم به سمت کتابخوانی و عضویت در کتابخانه های عمومی بوده ام.

هاشمی افزود: این علاقه باعث شد در پاییز سال 1396، خلاصه برخی فعالیت ها و شیوه های جدید برقراری ارتباط موثر با مخاطبان را در قالب مقاله ای به همایش «مهارت های ارتباطی کتابداران کتابخانه های عمومی» که در اصفهان برگزار شد، ارسال کردم، رتبه نخست این همایش در بخش تجربه های شخصی را به دست آوردم و برای حضور و سخنرانی در همایش دعوت شوم.

مسئول کتابخانه عمومی لوندویل به فعالیت خود از سال 1396 در این کتابخانه نیز اشاره کرد و گفت: در مدت سه سال حضور در این منطقه، شاهد اتفاقات مثبتی در حوزه کتابخوانی بوده ام و استقبال اهالی منطقه گواه محکمی بر این ادعا می دانم.

این کتابدار برگزیده با بیان اینکه گسترش بیماری کرونا بسیاری از حوزه ها نظیر اقتصاد و ورزش و بسیاری از فعالیت های فرهنگی را دچار نوساناتی کرده، گفت: تلاش کتابداران در فضای مجازی، بارقه امید را در دل کتابخوانان زنده نگه داشته است و امید می رود به یاری خداوند به زودی شاهد رفع بلا از اهل عالم و مخصوصا میهن عزیزمان باشیم و دوباره کتابخانه ها با حضور اعضا طراوت و گرمی گذشته را بازیابند.

سید حسن هاشمی به اهداف اجرای طرح «ماموریت کتابخانه من» نیز اشاره کرد. وی ارتباط کارآمد و موثر با مخاطبان و جامعه خدمت گیر کتابخانه های عمومی را از مهم ترین محورهای اجرای این طرح دانست و گفت: برای این منظور باید به شناختی جامع و علمی از جامعه خدمت گیران کتابخانه دست یافت و با توجه به شناخت کسب شده و بررسی های به عمل آمده، ماموریت اختصاصی کتابخانه و خدمات متناسب با اهداف ماموریت تدوین و طراحی کرد.

وی در خصوص فعالیت های ویژه خود افزود: برای تدوین و شخصی سازی ماموریت کتابخانه عمومی علی بن ابی طالب (علیه السلام) لوندویل، ابتدا بیانیه های ماموریت کتابخانه های گوناگون جهان و بیانیه ماموریت نهاد کتابخانه های عمومی کشور مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و اهداف و نگرش آن ها برای ارتباط موثر با جامعه ی خدمت گیر واکاوی و راه های مختلفی برای جلب حضور حداکثری مردم و بهره مندی از امکانات کتابخانه پیش بینی شد.

گفتنی است، سید حسن هاشمی، عضو ممتاز انجمن خوشنویسان ایران و همچنین عضو مرکز حامی نوابغ جوان ایران زیر نظر معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری بوده و به عنوان پژوهشگر در حوزه های هنر، خوشنویسی، نقاشی خط، نسخ خطی و موسیقی فعالیت دارد.